Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Engelli Annesi'Başörtü' mağduru

20 Haziran 2008 / 12:04
Yıllarca sırtında taşıdığı engelli kızını ÖSS için İstanbul Üniversitesi'ne götüren anne Öner, başörtülü olduğu gerekçesiyle kampüsten çıkartıldı.
Yıllarca sırtında taşıdığı engelli kızını ÖSS sınavı için İstanbul Üniversitesi'ne götüren anne Elif Öner'i, başörtülü olduğu gerekçesiyle kampüsten çıkartılması kahretti. En heyecanlı gününde kızının yanında olamadığını söyleyen Öner, "Yavrumun rahatsızlığı nedeniyle bir annenin yaşayabileceği çok zor günler geçirdim. Ama hiçbiri, o gün yaşadığım muamele kadar bana acı vermedi." dedi.

KIZININ YANINDA OLAMADI!

Büyükçekmece'de yaşayan Öner ailesinin 18 yaşındaki bedensel engelli kızı Safiye Nur Öner, Hüseyin Yıldız Anadolu Lisesi'nden başarıyla mezun oldu. Bu sene Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) hazırlanan ve vücut fonksiyonlarının sadece yüzde 25'ini kullanabilen kızının ÖSS heyecanına ortak olan anne Elif Öner, sınavın yapılacağı İstanbul Üniversitesi'nin yolunu tuttu.Bina girişinde Safiye Nur Öner görevlilerin yardımıyla salona alındı. Bu sırada anne Elif Öner'in yanına gelen iki görevli, "Hanımefendi! başörtülü olduğunuz için burada duramazsınız, sizi dışarı alalım" diyerek çilekeş anneyi dışarı çıkardı. Anne Elif Öner, sınav bitene kadar diğer başörtülü velilerle birlikte caddenin karşı tarafından kızını bekledi.


HİÇBİR OLAY BU KADAR ACI VERMEMİŞTİ


Yaşadıkları karşısında yıkılan anne Elif Öner, en heyecanlı gününde kızının yanında olamadığı için büyük üzüntü duyduğunu ifade etti. İlkokul, ortaokul ve lisede böyle bir yasakla karşılaşmadığını söyleyen Öner, "Yavrumun rahatsızlığı nedeniyle bir annenin yaşayabileceği çok zor günler geçirdim. Ama hiçbiri, o gün yaşadığım muamele kadar bana acı vermedi." şeklinde konuştu.Üniversiteyi kazanması halinde nasıl eğitim alabileceğini sorgulayan Safiye Nur Öner ise, "Üniversite okumaya başlasam beni kim okula getirip götürecek diye kara kar düşünmeye başladım." diye konuştu. Eczacı olmak istediğini belirten Safiye Nur, "Annem beni ilkokuldan itibaren sırtında taşıyor. Eğer annem beni sınıfıma götürseydi kendimi daha iyi hissederdim." dedi.Kaynak:
Bu haber toplam 1348 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri