Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Helikopter neden hala bulunamadı?

26.03.2009 20:11
Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopteri arama çalışmaları sürüyor. Peki neden hala enkaza ulaşılamadı?
ELT sinyaliyle yer tespiti yapan sistemin sorunsuz çalıştığı, içerisinde cihaz bulunan bir uçakla Türkiye, Fransa ve Suudi Arabistan üzerinden teyit edildi.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan ve Kahramanmaraş'ta düşen helikopterden sinyal alınamaması nedeniyle "ELT cihazın bulunmaması, bozuk olması veya düşme esnasında zarar görmesi" olasılıkları değerlendiriliyor.

Türkiye'deki yer tespit sisteminin 365 gün 24 saat çalıştığı belirten yetkililer, helikopterde çalışır durumda cihaz bulunması halinde çok uzun süre sonra bile sinyal gönderebileceğini kaydettiler.

Otomatik ve elle devreye sokulan türleri bulunan bu cihazlardan otomatik olmayanlar insan eliyle devreye giriyor. Otomatik cihazlar sert bir çarpma veya acil durumlarda yaşanan irtifa kaybı sonucu sinyal gönderiyor.

Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterdeyse "bu cihazın bulunmaması, bozuk olması veya sert iniş sırasında ezilme" nedeniyle sinyal alınamadığı belirtildi.
ELT cihazlarının çok sert hava şartlarına ve suya dayanıklı olduğunu belirten yetkililer, cihazın ilk etapta çalışmayabileceğini, ancak uzun süre sonra dahi sinyal verebildiğini dile getirdiler. Yetkililer, ELT'lerden sinyal alımını sağlayan sistemin 365 gün 24 saat boyunca çalıştığını ve helikopterden herhangi bir sinyal gelmesi durumunda bunun kısa sürede algılanacağını kaydettiler.

Peki helikoptere bir ay önce yeni nesil ELT olarak adlandırılan Acil Yer Bulma Vericisi (Emergency Locator Transmitter) sistemi takıldığı belirtildiği ve 406 MHz'den yayın yapan yeni ELT'nin dijital sinyal ile birlikte düşen helikopterin çağrı işaret bilgisini de uyduya yollaması gerektiği halde, helikoptere niçin ulaşılamıyor. Bunun birkaç sebebi var... İşte onlar:

Sistem helikopterlerde iki türlü çalışıyor. Ya pilot düşüşten sonra ELT'yi açık duruma getiriyor. Ya da çarpmanın şiddeti ile ELT otomatik olarak devreye giriyor. Ancak otomobillerdeki hava yastığı sisteminin her kazada açılmaması gibi sistem, çarpma veya çok sert iniş gibi durumlarda limitleri geçince sinyal yollamaya başlıyor.

Helikopter alçaktan ve çok yavaş uçtuğu için pilot gidemeyeceğini anlayınca araziye yumuşak iniş yapmış, ELT sistemi devreye girmemiş olabilir.

Helikopter dikine iniş-kalkış yapabilmesi ve boyut olarak uçaklara göre daha küçük olduğundan, arazide ve karlık alanda herhangi bir çarpma, sürekle izinin görülmemesini havadan yapılan aramalarda tespiti güçleştirebilir.

CEP TELEFONLARINDAN SİNYALLER GECE KESİLDİ

Helikopterdekilere ait bulunan Avea ve Turkcell'in kullanıldığı üç ayrı cep telefonundan alınan sinyaller de dün gece kesildi. Sinyallerin aynı noktadan geldi ama bu noktanın bir kilometre eninde, 30 kilometre uzunluğunda bir alanı işaret ettiğin edikkat çekiliyor.

Bu nedenle arama çok geniş bir alana yayıldı. Çalışmalar, bu büyüklükte bir alanın yanı sıra dağlık bir alanda, zor coğrafi şartlarda ve çok olumsuz hava koşulları altında sürdürülüyor.

BİR ARAMA KURTARMA EKİBİ KAMAN DAĞI ZİRVESİNE ULAŞTI

AA muhabirinin, cep telefonu ile görüştüğü Kurucuova Köyü sakinlerinden Celal Bayır, aralarında kendisinin de yer aldığı bir arama-kurtarma ekibinin, Kaman Dağı zirvesine ulaştığını söyledi.

Bayır, ''Sis, arama-kurtarma çalışmalarını olumsuz etkiliyor. Helikopteri bulmak için Kaman Dağı'nın zirvesine tırmandık. Ancak buradan aşağısı görünmüyor. Teknik ekip helikopterden gelen sinyali alıyor ama enkazın yeri sis nedeniyle tespit edilemiyor'' dedi.

Kaynak: Ajanslar
Bu haber toplam 1048 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri