Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Enstitü'den vakfa doğru değişim

01 Ocak 2009 / 10:25
Anadolu'da laiklere 'mahalle baskısı' yapıldığını savunan ararştırmanın mimarı Açık Toplum Enstitüsü'nden sürpriz gelişme ve Paker'den olay açılamalar..
'Farklı Olmak-Din ve Muhafazakârlık Ekseninde Ötekileştirilenler' araştırması ile eleştiri oklarını üzerine çeken Açık Toplum Enstitüsü Türkiye Temsilciliği dün faaliyetlerine son verdi.

Anadolu'da muhafazakâr kesimlerin laiklere 'mahalle baskısı' uyguladığını savunan araştırmanın mimarı olan enstitü, çalışmalarını bundan sonra vakıf çatısı altında sürdürecek. Kuruluşun kapatılışı, "Ağustos 2001'deki kuruluşumuzdan bu yana, uluslararası vakıflar ağının Türkiye temsilciliği olarak sürdürdüğümüz faaliyetlerimize, 31 Aralık 2008 tarihi itibarıyla son veriyoruz." şeklinde ilan edildi. Hakan Altınay'ın genel sekreterliğini yü- rüteceği Açık Toplum Vakfı'nın yönetim kurulunda Can Paker, İshak Alaton ve Murat Sungar yer alacak. 9 kişilik danışma kurulunda ise bu isimlerin yanı sıra, Temel İskit, Şebnem Karauçak, Nurcan Baysal, Eyüp Can ve Suat Aksoy görev yapacak.

Enstitüden yapılan yazılı açıklamada, 7 yıllık süre içinde 11 milyon doları aşkın destek sağlayan kuruluşun faaliyetlerini bugünden itibaren 'Açık Toplum Vakfı' olarak sürdüreceği bildirildi. Enstitünün Türkiye Direktörü Hakan Altınay, değişikliğin son yaptırdıkları araştırmaya yönelik tepkilerle ilgisinin olmadığını söyledi. Vakıf olmaya iki yıl önce karar verdiklerini anlatarak, "Uluslararası bir kuruluşun temsilciliği anlaşılır değildi, tamamen yerli bir formatla daha iyi anlaşılacağımızı düşünüyoruz." dedi. Uluslararası Açık Toplum Enstitüsü Ağı ile çalışmaya devam edeceklerini belirten Altınay, yaptıkları işlerin değişmeyeceğini vurguladı.

Daha önce Soros Vakıf Grubu içinde faaliyet gösteren Açık Toplum Enstitüsü, 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren 'Açık Toplum Vakfı' adını alacak ve mütevelli heyeti, yönetim kurulu, danışma kurulu ile vakfiyesi tamamen yerli olacak. Vakıf, tamamen yerli bir hale getirilse de ünlü işadamı Soros'tan destek almaya devam edecek. Aynı tür araştırma ve projelere imza atmayı sürdürecek. Hakan Altınay'ın genel sekreterliğini yürüteceği vakfın yönetim kurulunda Can Paker, İshak Alaton ve Murat Sungar yer alacak. 9 kişilik danışma kurulunda ise aynı üçlünün yanı sıra Temel İskit, Şebnem Karauçak, Nurcan Baysal, Eyüp Can ve Suat Aksoy görev yapacak.

Raporun iki talihsiz yanı var

Açık Toplum Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Can Paker, 'mahalle baskısı' tartışmasını alevlendiren 'Türkiye'de Farklı Olmak-Din ve Muhafazakârlık Ekseninde Ötekileştirilenler' isimli araştırmadan rahatsızlık duyduğunu söyledi. Burç FM'e konuşan Paker, "Bu raporu desteklemek, enstitünün aynı görüşte olduğunu belirtmez." dedi. Araştırma grubunu 'fevkalade marjinal' olarak nitelendiren Paker, raporun iki talihsiz yanı olduğunu vurguladı. Ardından şöyle konuştu: "Birincisi bu rapor Türkiye genelinde böyle bir baskı vardırı gösteremez. Yanlış yorumlamaya açık olması Binnaz Toprak'ın hatasıdır. Kamuoyuna sunuluş tarzı açısından problemli bir rapor. İkinci talihsizlik; biz bu raporla birlikte 'Türkiye'de elitler niçin tahammülsüz?' diye bir araştırma yaptırmıştık. İki raporu aynı zamanda çıkaracaktık. Fakat elitler raporu gecikti. Türkiye'de muhafazakârlık artmıyor, azalıyor. Gülen hareketi içerisinde olmayanların ticaret yapamadıkları iddiasını da kabul edemem. Küreselliğe açılmış bir Türkiye'de bu olamaz."
Kaynak:
Bu haber toplam 730 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri