Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

EPDK 750 TRİLYONU UÇURDU

19 Kasım 2008 / 17:26
Enerji Piyasası Denetleme Kurulu'nda skandallar bitmiyor. Şimdi de KOÇ'un OPET'i....
Vatandaş, dünyada ham petrolde yaşanan yüzde 60 oranındaki düşüşün Türkiye’de pompaya yansıtılmadığından şikâyet ededursun; EPDK’da, kanuna aykırı hareket ettiği tespit edilen Koç’un sahibi olduğu Opet’e kesilmesi gereken 750 trilyon lira cezadan son anda vazgeçildiği ortaya çıktı.

AĞUSTOS’TA CEZALIK SUÇ TESPİT EDİLDİ
Vakit Gazetesi'nden Kenan Ersözlü'nün ulaştığı belgelere göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 25.05.2006 tarihli kararı gereğince, Koç’un sahibi olduğu Opet hakkında soruşturma başlatıldı. Enerji Uzmanları Yılmaz Özdemir ile Süleyman Keleş tarafından hazırlanan 21.08.2006 tarihli Soruşturma Raporu’nda, “Dağıtıcılar başka akaryakıt dağıtıcılarının bayilerine dağıtım yapamazlar” şeklindeki yasa hükmüne rağmen Opet’in başka dağıtıcıların 519 adet akaryakıt bayisine dağıtım yaptığı tespit edildi. Raporda, kanuna aykırı davranmaktan Koç’un sahibi olduğu Opet Petrolcülük A.Ş. ile Opet Dış Ticaret Nakliyat ve Akaryakıt A.Ş.’ye toplam 741.613.480 YTL para cezası kesilmesi gerektiği sonucuna varıldı. Soruşturma Raporu’nda, Koç şirketleri Opet Petrolcülük A.Ş.’nin başka akaryakıt dağıtıcılarının bayilerine dağıtım yaparak, Opet Dış Ticaret Nakliyat ve Akaryakıt A.Ş.’nin ise kendi bayilerine gerekli akaryakıt ikmalini yapmayarak 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu’nu ihlal ettiği anlatılıyor.

AYNI GÜN GELEN BİR GÖRÜŞ YAZISI İLE CEZADAN VAZGEÇİLDİ
Rapor 27.12.2006 tarihli EPDK toplantısında gündeme geldi. Ancak dönemin Hukuk Dairesi Başkanı Zekeriya Gökşenli, daha önce Kurum’da eşi görülmemiş bir şekilde jet hızla aynı gün ve 4616 sayılı yazısı ile rapor hakkında görüş bildirdi. EPDK’da, 27.12.2006 tarihli ve 1045/15 sayılı Kurul Kararı ile Opet’e cezadan vazgeçildi. Yani Kurum, 21.08.2006 tarihli Soruşturma Raporu’nu hiçe sayarak, devleti 741.613.480 YTL’den etti. Bu kararda, Gökşenli’nin görüş yazısının etkili olduğu ifade ediliyor.

RAPORUNU SAVUNDU
Enerji Uzmanı Süleyman Keleş, altında imzası bulunan ve Opet’e 750 trilyon lira ceza kesilmesi gerektiği sonucuna varılan Soruşturma Raporu’nu savunarak, “Hazırladığımız rapor çok açık. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun kararı gereğince yapılan bir soruşturma sonucunda hazırlanmış bir rapor. Raporumuzda tespit ettiğimiz kanuna aykırılıkları ilgili yasa hükümlerine işaret ederek gösterdik. Tamamen kanunlara dayanan bir rapor” dedi.

İLGİNÇ İDDİALAR
EPDK’nın, Soruşturma Raporu’na rağmen aldığı bu karar, gözleri kurul üyelerine çevirirken, bazı isimlerin Koç Grubu’na yakınlığı dikkat çekiyor. Bir görüş yazısı ile Koç’un Opet’ini 750 trilyon lira cezadan kurtaran(!) Zekeriya Gökşenli’nin kurul üyeliğine atanarak adeta ödüllendirildiği iddia ediliyor. Gökşenli bugün EPDK Üyesi. Kurulun Başkan hariç 8 üyesi bulunuyor. Bu 8 üyeden bir diğer isim olan Mustafa Yılmaz, Koç Grubu’na yakın bir isim olarak gösteriliyor. EPDK üyesi Mustafa Yılmaz’ın daha önce yanında çalıştığı ifade edilen Fikret Öztürk ise bugün Opet’in Yönetim Kurulu Başkanı.

KOÇ VE DOĞAN FAHİŞ KAR ELDE EDİYOR

Rahmi Koç'un liderliğindeki Koç Holding ve Aydın Doğan'ın başkanı olduğu Doğan Holding'in oluşturduğu petrol karteli, benzinde de halkı soyuyor... 2006 yılında petrolün varili 55 dolar iken 2.57 liradan satılan kurşunsuz benzin, petrolün varili tekrar 55 dolara gerilemesine rağmen hâlâ 3 liradan satılmaya devam ediyor.

13 MAYIS 2006 İTİBARİYLE AKARYAKITIN RAFİNERİ FİYATI (YTL/m3)

KAYNAK:www.tupras.com.tr
Ürün adı Rafineri Fiyatı ÖTV Gelir Payı KDV Rafineri Satışı Pompa Satışı
Kurşunsuz (95) 746,46 1.362,50 1,14 379,82 2.489,92 2.800,00
Kurşunsuz (98) 782,54 1.484,50 1,16 408,28 2.676,48 3.020,00

NEDEN AÇIKLANMIYOR?
Petrol-İş Sendikası Araştırma Uzmanı Aşkın Süzük, rafineride TÜPRAŞ’la Koç’un, petrol dağıtıcılığında ise, Opet’le Koç ile POAŞ’la Aydın Doğan’ın kartel oluşturduğunu ifade ederek, “Bugün Koç’un sahibi olduğu TÜPRAŞ, Türkiye’deki petrol ürünleri ihtiyacının yüzde 70’ini sağlıyor. TÜPRAŞ yurtdışından aldığı ham petrolü işledikten sonra Opet, POAŞ gibi akaryakıt dağıtım firmalarına satıyor. TÜPRAŞ bu alanda yüzde 70’lik payla tekel konumunda. Dağıtımda piyasanın yüzde 10’u yine Koç’un sahibi olduğu Opet’in elinde. Yüzde 40’ı da Aydın Doğan’ın sahibi olduğu POAŞ’ın” dedi. Koç’un TÜPRAŞ’ının bugün ham petrolü yüzde 60’a varan oranlarda daha ucuza aldığını ancak bunu açıklamadığını belirten Süzük, “TÜPRAŞ’ın özelleştirilmesinden önce bu rakamlar açıklanırdı. TÜPRAŞ ham petrolü kaça alıyor, ürünlerini akaryakıt dağıtım firmalarına kaça satıyor düzenli olarak açıklanırdı. Ama TÜPRAŞ’ın Koç’un eline geçmesinden bu yana bu rakamlar kamuoyundan gizleniyor. Hatta ilgili devlet kurumu olan EPDK dahi bu rakamları bilmiyor. TÜPRAŞ benzini kaça mal ediyor ve bu benzini OPET’e, POAŞ’a kaça satıyor, açıklamalı? OPET ve POAŞ, TÜPRAŞ’tan daha önce diyelim ki 2.5 YTL’ye aldıkları benzinin litresini bugün kaçtan alıyorlar? Satış fiyatı belli, peki alış fiyatı nedir? Bunların açıklanması gerekir. Ama yok açıklamıyorlar. Bu rakamları kamuoyundan gizlemelerinin sebebi, korkunç kârı gözlerden kaçırmak” dedi.

ZAMMI HEMEN YANSITIYORSUNUZ AMA!
Yaptıkları zamlara dünya petrol piyasalarındaki yükselmeleri bahane eden KOÇ-DOĞAN petrol kartelinin, Temmuz ayında 155 dolar seviyelerinde olan varil fiyatının yüzde 60 oranında azalarak 55 dolar seviyelerine düşmesiyle oluşan farkı tüketiciye indirim olarak yansıtmamak için her türlü hilebazlığa başvurduğunu söyleyen Süzük, “TÜPRAŞ ham petrolü vadeli anlaşmalarla aldığını ileri sürerek, indirim yapmamakta direniyor. Peki piyasalardaki yükselmeleri, daha önce ucuz fiyatlarla aldığı stoklarına neden hemen yansıtıyor? Açıkça görülmektedir ki petrol karteli açgözlülük ve fırsatçılık yapmaktadır” şeklinde konuştu.

EPDK EL KOYSUN
Süzük, EPDK'nın bile TÜPRAŞ'ın rafineri çıkış fiyatlarını düzenli olarak bilmediğini belirterek, “TÜPRAŞ ve petrol dağıtım şirketleri, EPDK'nın şeffaflaşma adına düzenlediği yeni yönetmeliğe itiraz ettiler. Kartel fiyat düzeni oluşturmak isteyen akaryakıt sektörü fiyatlarının bilinmesini istemiyor” dedi. Süzük, “EPDK'nın acilen bu duruma müdahale etmesi lazım. Aksi takdirde vatandaş soyulmaya, birileri de vatandaşın sırtından haksız paralar elde etmeye devam edecek” uyarısında bulundu.


Kaynak:
Bu haber toplam 2214 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri