Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kurtulmuş, Erbakan listesinden çekildi

11.07.2010 18:46
4. Olağan Kongresini gerçekleştiren Saadet Partisi'nden iki liste krizi yaşandı. Erbakan kanadının hazırladığı listeye karşı çıkan Kurtulmuş adaylıktan çekildi.

KASETLER TOPLATILMAK İSTENDİ..

Kongrede çıkan olaylar üzerine salon karıştı.. Kavgayı kaydeden basın mensuplarının kasetlerine el konulmak istendi.. Arbede üzerine çevik kuvvet ekipleri salona girdi..

LİSTE KRİZİ YAŞANDI

Saadet Partisi'nin olağanüstü büyük kongresinde karşı listeler yarışıyor. Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan ile Genel Başkan Numan Kurtulmuş arasında "eskiler ve yeniler" kavgası yaşanıyor. Erbakan'ın sürpriz bir şekilde Numan Kurtulmuş'un karşısına 43 isimlik bir liste çıkarması krize neden oldu.

Numan Kurtulmuş'un Erbakan'ın desteklediği Yeşil listeden çekildi ve oylamada eğer o liste kazanırsa genel başkan olmayacağı öğrenildi. Milli Görüş tarihinde görülmemiş gertginliklerin yaşandığı kongre, "Kurtulmuş" ve "Erbakancılar" şeklinde bölünmeler oldu. Kurtulmuş'un karşı çıktığı ve kendi listesinde de olan isimler, Erbakan kanadının hazırladığı listeden çekildiklerini açıklayınca Erbakan'ın desetklediği listeden çok sayıda isim de istifalarını Divan Başkanlığına iletti.

Numan Kurtulmuş "Yeşil Liste"nin geçersiz olduğunu duyurdu, Erbakan adına kürsüye çıkan ve Kurtulmuş'un karşı çıktığı isimler arasında yer alan Oğuzhan Asiltürk, 40 yıldır Milli Görüş'te yer alan isimlere karşı çıkılmasını eleştirdi.

İşte kongrede yaşananların tüm ayrıntıları:

Numan Kurtulmuş'un "Beyaz Listesi"ne karşı Erbakan kanadının "Yeşil Liste" sunduğu ve Kurtulmuş'un "Yeşil Liste"deki farklı 6 isim yüzünden rest çektiği öğrenildi.

Kurtulmuş'un Yeşil Liste'de karşı çıktığı 6 isim arasında Necmettin Erbakan'ın kızı Elif Erbakan oğlu Fatih Erbakan, ve yakın kurmaylarından,Oğuzhan Asiltürk, Şevket Kazan ile Temel Karamollaoğlu yeralıyor.

KURTULMUŞ: YEŞİL LİSTE GEÇERSİZ

Listesinde AKP, DYP ve ANAP kökenli isimlerin yer aldığı belirtilen Numan Kurtulmuş, delegelere seslenerek Necmettin Erbakan'ın desteklediği "Yeşil Liste"nin geçersiz olduğunu açıkladı.

KURTULMUŞ'UN İTİRAZ GEREKÇESİ

Beyaz liste adına kürsüye çıkan Numan Kurtulmuş, yaptıdığı konuşmada Erbakan'ın gösterdiği yeşil listeden istifa ettiğini açıklayarak ortada tek bir listenin olduğunu dile getirdi. Kurtulmuş, ikinci listeye itiraz etme gerekçesini şu sözlerle dile getirdi:

"Hayatamın her döneminde bu davanın içinde oldum. Son günlerde Saadet Partisi ile ilgili bir rüzgar esiyor. İktidar olmamıza çok yakın bir süreç kalmıştır. Çok hızlı bir ilerleme kaydettik. Ben her konuda çalışacak ekipler istiyorum. Milli Görüş'ün bu salonda bulunan hiç kimse ölçüsü ve ölçütü olamaz. Aynı tempoda çalışacak arkadaşlar istiyorum. Tabiki Onur Kurulu'muz olacak. Bu Onur Kurulu'nda tecrübelerinden, birikimlerinden yararlanacağımız abilerimiz olacak. Aylardır bu kongreye hazırlanıyorum, çok titiz çalıştım. Eğer ben bu partinin genel başkanıysam, müsaade edin de bu listede 10 kişiyi de benim tercih etme hakkım olsun."

TECRÜBELERİNDEN YARARLANACAĞIZ

Kurtulmuş, Milli Görüş davasında yer alan isimlerin bilgilerinden, tecrübelerinden yararlanacaklarını, onları Onur Kurulu'nda görmek istediklerini dile getirdi. Kurtulmuş, Erbakan'ın gösterdiği yeşil listedeki Genel Başkan sıfatından istifa ettiğini açıkladı. Bu arada hem Kurtulmuş'un, hem de Erbakan'ın listesinde yer alan isimler de Erbakan'ın listesinden çekildi. Böylece, oylamaya geçilmeden Erbakan'ın listesi delinmiş oldu.

OĞUZHAN ASİLTÜRK'TEN SİTEM

Erbakan adına kürsüye çıkan Oğuzhan Asiltürk ise yaptığı kouşmada, 40 yıldır Milli Görüş'te yer alan isimlere karşı çıkılmasını eleştirdi ve "Biz değişmeden yenileşme istiyoruz. Burada hepimiz kardeşiz. Biz yıllarca bu davanın içinde yer aldık. Partinin her aşamasında yer aldık" derken kendilerini yok sayılmasına tepki gösterdi.

"YEŞİL LİSTEYE OY VERİN" MESAJI

Bu arada, Erbakan’ın hazırladığı 43 isimden oluşan liste için delegelere çekilen mesajda “Yeşil listeye oy verin” talilmatının Erbakan tarafından gönderildiği iddia edildi.

YEŞİL LİSTEDE İSTİFALAR VE KÜRSÜYÜ İŞGAL

Kurtulmuş'un Yeşil Listeden Kurtulmuş'un istifası ardından ortam gerginleşmeye başladı. 75 kişilik listeden istifalar başladı. 42 kişi istifasını verdi. Genel İdare Kurulu'nun toplanması için gereken salt çoğunluğun gerektirdiği sayının altında kalan 33 üye seçime girdi.

Seçime geçilirken, ortaya çıkan bir grup, "Hocamızdan mesaj var. Hocamızı ezdirmeyiz" diyerek Başkanlık Divanı kürsüsünü işgal etti. Bunun üzerine salona güvenlik kuvvetleri davet edildi. 150 kişilik Çevik Kuvvet ekibi divanın etrafında ve seçim sandıklarının olduğu yerde önlem aldı.

Seçimler, geniş güvenlik tedbirleri arasında sürüyor.


Genel başkanlık ile partinin yetkili organları için yapılacak oylamada bin 250 delege oy kullanacak ve 75 üyeni seçimi yapılacak.

Haber 7

Bu haber toplam 1606 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri