Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erbakan'ın Mallarına Haciz Kararı

01 Eylül 2008 / 12:26
Öztay Tekstil, Mercek Holding, Abbate Giyim ve Milli Gazete kuruluşu Milsan Basın aleyhine Asya Bank'ın şikayeti üzerine haciz kararı alındı.
Necmettİn Erbakan'ın yeğeni Mahmut Rauf Çataklı'nın sahibi olduğu ünlü Abbate gömleklerinin üretici şirketi Öztay Tekstil, Mercek Holding, Abbate Giyim ve Milli Gazete kuruluşu Milsan Basın aleyhine Asya Bank'ın şikayeti üzerine 3.2 milyon YTL'lik ihtiyati haciz kararı alındı.

Mahkemeye 3 ayrı başvuru yapan ve İslami sermayeye yakınlığı ile bilinen Asya Bank, Mercek Holding ile kuruluşları Öztay Tekstil, Abbate Giyim ile yine Erbakan'ın liderliğini yaptığı partilere yakın gazete olan Milli Gazete'nin basım şirketi Milsan Basın'dan 18 Temmuz 2008 vadeli 4 ayrı bonodan dolayı toplam 4.3 milyon YTL alacaklı olduğunu belirtti.

Borçlu şirketlerin bonoları verdikleri 2007 yılından bu yana sadece 1 milyon 74 bin YTL ödeme yaptıklarını belirten Asya Bank, kalan 3 milyon 226 bin YTL'nin tahsili için borçlu şirketlerin malvarlığına ihtiyati haciz konulmasını istedi.

Malları kaçırabilirler

Bu takipten borçluların haberdar olmaması gerektiğine dikkat çeken Asya Bank, dilekçesinde şu görüşlere yer verdi:

“Borçlular hakkında icra takiplerine başlayacağımızdan ve takipten haberdar olmaları durumunda mallarını kaçıracaklarından endişe ettiğimizden, buna mani olmak için mahkemenizden borçluların menkul, gayrimenkul mallarıyla üçüncü kişilerdeki hak ve alacakları üzerine ihtiyati haciz konulmasını talep etme zarureti hasıl olmuştur” dedi. Mahkemeler, bankanın haciz talebini kabul ederek, icra işlemlerinin yürütülmesi için İstanbul İcra Müdürlükleri'ni yetkilendirdi.

MALİYE'NİN DE İCRASI VAR

Maliye de Erbakan hakkında icra başlatmıştı. Erbakan'ın gayrimenkul varlığı ise şöyle:

Erbakan'ın, 2'si İstanbul Fatih'te olmak üzere Ankara Çankaya'dakilerle birlikte 4 dairesi, Balgat'ta konutu, Altınoluk'ta yazlığı ve Ankara Mesa'da arsası bulunuyor. Sözkonusu gayrımenkullere ihtiyati tedbir konulmasının ardından Başbakanlık görevi sırasında da kullandığı Balgat'taki bahçe içindeki tripleks konutuna 3 milyon 450 bin YTL değer biçildi. Konutun değerinin yüksek olduğunu savunan Erbakan'ın, bunun çözümü olarak bankalardan teminat mektubu arayışına girdiği söylendi.

Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi kararında, aralarında Erbakan'ın da bulunduğu 75 kişi için faiz ve vekalet ücretiyle birlikte toplam 11,5 milyon YTL'lik borç çıkarılmıştı. Aradan geçen sürede faizlerle birlikte bu miktarın 12 milyon 100 bin YTL'ye yükseldiği öğrenilirken, Yargıtay'daki temyizin de sürdüğü bildirildi.
Bu haber toplam 950 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri