Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan, bağımsız seçilebilir mi?

13 Mayıs 2008 / 10:13
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Aydın, "Erdoğan bağımsız olarak milletvekili seçilebilir mi" sorusunu cevapladı.

AKP'de olası kapatmaya karşı senaryolar hazırlanıyor. Olasılıklardan biri de ara seçim. Anayasanın 78'inci maddesinde “Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliklerinde boşalma olması halinde, ara seçime gidilir. Ara seçim, her seçim döneminde bir defa yapılır ve genel seçimden otuz ay geçmedikçe ara seçime gidilemez. Ancak, boşalan üyeliklerin sayısı, üye tamsayısının yüzde beşini bulduğu hallerde, ara seçimlerinin üç ay içinde yapılmasına karar verilir” hükmü bulunuyor.

AKP kapatılırsa ve Başbakan ile birlikte 39 vekile siyaset yasağı gelirse, anayasaya göre otomatik olarak üç ay içinde ara seçime gidilmesi gerekecek. Bu durumda Başbakan Erdoğan'ın bağımsız milletvekili olarak seçilme şansı bulunuyor.

HADEP'TE BENZERİ YAŞANMIŞTI

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Aydın, anayasanın 69'uncu maddesine göre 5 yıl siyaset yasağı konan bir kişinin bağımsız milletvekili olabileceğini söyledi. Aydın, “Genel seçim-yerel seçim-ara seçim ayrımı yok. Kendisine 5 yıllık siyaset yasağı konan kişi, ara seçime girip, bağımsız olarak milletvekili seçilebilir. Bu konuda hiçbir engel yok” dedi.

Aydın, “Hakkında siyasi yasak konan kişi, bir partinin kurucusu, yöneticisi, denetçisi olamaz ama bağımsız vekil olabilir” dedi. HADEP'in kapatılması davasında hakkında beş yıl siyaset yasağı konulan Hamit Geylani'nin 22 Temmuz seçimlerine bağımsız olarak girdiğini anımsatan Aydın, “Yani bağımsız adaylığa engel yok” diye konuştu.

Haber7 / Akşam - Ebru Toktar

Bu haber toplam 856 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri