Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan, Çin'e 'soykırımcı' dedi

10.07.2009 16:14
Başbakan Erdoğan G-8 Zirvesine katılmak üzere gitmiş olduğu İtalya'da Çin ile köprüleri tamamen atacak sözler kullandı.
Erdoğan: "Afrikaya yönelik neler yapılabilir bu konuda izleme komitelerinin oluşturulması bunlarla ilgili neler yapılabilir bu noktada tespitler yapıldı ve Kasım ayında bu çalışmaların bilimsel alanda uzman kadrolar tarafından da devam ettirilmesi aramızda müzakere edildi.

Özellikle sizlerin bana yönelteceği sorular olabilir düşüncesiyle böyle bir toplantıyı ifade ettiler bende biraraya gelelim istedim.

SORULAR

IMF BAŞKANIYLA GÖRÜŞTÜNÜZ, GÖRÜŞME NASIL GEÇTİ?

IMF ile Sayın Başkanla yaptığımız görüşmede Başbakan Yardımcım Ali Bey ile birlikte yaptık bu toplantıyı. Kendilerine yaptığımız çalışmaları süratle önümüzdeki ay içerisinde bir neticeye kavuşturursak memnun oluruz dedik. 28 Eylül'de malum Türkiye'de IMF'in toplantısı yapılacak toplantı sonrasına kalmasın dedik. Kendileri de bunu memnuniyetle karşıladılar. Temennimiz odur ki neticeye varırız.

Bizim müzakerelerimizle ilgili süreci genelde değil daha çok dönem başkanı değerli meslektaşımla görüştük. Bizler şuanda parlamento dışı yapmamız gereken çalışmaları yapmak suretiyle alacağımız mesafeleri almayı planlıyoruz.

İTALYA'DAN ÖNCE YAPTIĞINIZ TOPLANTIDA VAHŞET DEMİŞTİNİZ. BU VAHŞETİ GÜNDEME GETİREBİLDİNİZ Mİ?

İkili yaptığım görüşmelerde bunu dile getirdim. Vahşet kelimesini Türkiye'de kullandım ve hala arkasındayım. Yüzlerce binlerce insanın yaralanarak yaşadığı soykırımı başka nasıl ifade edebilirsiniz. Bir taraftan evrensel değerleri insan haklarını konuşacağız öbür taraftan bunlara sessiz kalacağız. Bu nereden gelirse gelsin eğer insan öncelikli bir dünyayı paylaşıyorsak bu konuda menfaatler değil insan öne çıkmalı ve insana yönelik bu noktada dünyadaki tüm ülkeler el ele vermeli ve bu noktada bunu düşünmek zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Adaletli bir yaklaşımla Çin yönetiminden gerekli yaptırımların ortaya konmasını bekliyoruz istediğimiz budur bundan daha doğal birşey olamaz. Bu düşüncelerimi de görüştüğüm kişilere ifade ettim. İkili görüşmelerimizde kimse aksini iddia etmedi. Bu durumun üzerinde de hassasiyetle eğilmek gerekir diye düşünüyorlar ve BM Güvenlik Konseyi'nde Çin daimi üye biz Geçici Üye orada da bu konunun görüşülmesi gerektiğine inanıyorum. Dönünce tekrar değerlendireceğiz.

HANGİ LİDERLER VE BAŞBAKANLARLA GÖRÜŞEBİLDİNİZ?

Hemen hemen herkesle görüştüm diyebilirim. Kimiyle yemekte kimiyle toplantılarda. Bir kısmıyla bu konuları görüşebildik. Bir kısmı ile Dışişleri Bakanlığının vasıtasıyla yapacağımız görüşmeler olacaktır.

G8 - G14'e DÖNEBİLİR Mİ?

Kulislerini duyuyorum. Kulislerini duymam benim böyle bir değerlendirme yapmamı gerektirmiyor. G14 tezini savunanlar olduğu gibi G20 tezini savunanlarda var. Olay herhalde farklı bir durum arzedecektir. O yüzden BM toplantısını bekleyelim orada bu daha geniş ölçüde gündeme gelecektir.

SARKOZY İLE GÖRÜŞTÜNÜZ AZ ÖNCE. SARKOZY VE MERKEL İLE YAKINMALARINIZ SÖZ KONUSUYDU BU ZİRVEDE MERKEL İLE DE GÖRÜŞTÜNÜZ MÜ BU KONULARI İLETTİNİZ Mİ?

Görüşmelerde bu konular gündeme gelmedi. Gerek Sarkozy ile gerekse Merkel ile bu konuda görüşmemiz olmadı. Sarkozy ile sadece Gıda Güvenliği konusunda kısa bir görüşmemiz oldu o kadar
Bu haber toplam 1044 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri