Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'ERDOĞAN, İSRAİL'LE BAĞLARI KOPARACAK'

05 Ocak 2009 / 21:53
MOSSAD'a yakınlığı ile bilinen Debkafile sitesi, Başbakan Erdoğan'ın Gazze'deki katliamları nedeniyle İsrail'e sert tepki göstermeye hazırlandığını iddia etti
İsrail gizli servisi MOSSAD'a yakınlığı ile bilinen Debkafile sitesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze'ye gerçekleştirdiği operasyondan dolayı İsrail'e sert tepki göstermeye hazırlandığını iddia etti.

Debkafile'ın sitesinde yer alan iddiaya göre İsrail'in, Gazze saldırılarının ardından ilk stratejik kaybı "Türkiye-İsrail ilişkilerinde derin bir kriz yaşanması" olacak.

Debkafile, Ankara'daki kaynaklarının aktardığı bilgiye göre Başbakan Erdoğan'ın, ABD'nin Ortadoğu'daki en önemli savunma müttefiki olan İsrail ile askerî bağlarını dondurmayı ve önümüzdeki günlerde yapılması planlanan bazı ortak girişimleri iptal etmeyi planladığını öne sürdü. Siteye göre Erdoğan'ın İsrail'e yönelik "bu düşmanlığı" devam ederse, Amerika'nın Ortadoğu politikaları ve İsrail'in bölgedeki savunma pozisyonunun geniş şekilde çökmesine sebep olabilir. Yine siteye göre Erdoğan, "hiç yumuşayacak gibi görünmüyor" ve hatta "tersinin işaretleri var."

Başbakan Erdoğan'ın dün İsrail'e yönelik yaptığı açıklamalarından örnek veren Debkafile, "bu tür bir hakaretin İsrail'in düşmanlarından bile çok az duyulduğunu" savunuyor. Washington yönetiminin ise bu sırada Türkiye ve İsrail arasındaki askerî bağları korumaya çalıştığı kaydediliyor.

Debkafile, ilişkilerde yaşanacak bir donmanın bir başka alanda da ciddi zararı olabileceğini savunuyor: "ABD, Türkiye ve İsrail ile savaşan teröristlere karşı yürütülen istihbarat paylaşımı."

Washington ve İsrail'in de ayrıca Başbakan Erdoğan'ın, Amerika'nın Ortadoğu politikasından ayrı bir yol çizerek bölgede kendi yolunda devam etmeye karar veren Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Katar Emiri Şeyh Halife El Tani ile yakın çalışmaya başlamasının farkında olduklarına dikkat çekiliyor.

Haberde son olarak Erdoğan'ın, saldırıların başlamasının ardından bölge turuna çıktığı, bu ziyaretlerin herhangi bir sonuç elde edilmeden Riyad'la sona erdiğini ve Erdoğan'ın da oluşmakta olan İsrail karşıtı bir Arap cephesinin liderliğini ele almaya başladığı öne sürülüyor.

TimeTürk

Bu haber toplam 930 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri