Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan, soruları cevaplıyor

22 Eylül 2008 / 12:50
Erdoğan uluslararası kriz ve Türkiye'ye etkilerini değerlendirdiği konuşmasının ardından soruları cevaplıyor
Erdoğan yaptığı konuşmanın haricindeki bir konudan soru sorulmamasını istedi.

NTV'den Nermin Yurteri, IMF'le yola devam edilip edilmeyeceğini sordu. Erdoğan, "IMF konusunda karar gelecek ay ya da kasımda verilecek." dedi.

Radikal gazetesi muhabirinin Deniz Feneri'ni sormasına Erdoğan tepki gösterdi ve uyarısını yineledi.

Nükleer enerji ihalesinde herhangi bir erteleme olacak mı sorusuna cevap veren Erdoğan, "Nükleer enerji ile ilgili ihalede herhangi bir erteleme sözkonusu değildir. Bu ihale çarşamba günü yapılacak. Nükleer enerji konusunda Türkiye çok geç kalmış durumda artık bu konuda vakit kaybedemeyiz." şeklinde konuştu.

"Özelleştirmeler hızla devam edecek" açıklamasını ve Halkban'ın durumunu soran muhabire Erdoğan, "Özelleştirmelerde finans sektöründeki gelişmeleri takip edeceğiz. havayı koklayacağız." ifadesini kullandı.

Cari açığın tüm dünyanın sorunu olduğunu ifade eden Erdoğan, küresel krizi fırsata nasıl dönüştürebilirizin hesabını yaptıklarını da sözlerini ekledi.

Milli Piyango İdaresi'nin özelleştirilmesi sorusuna cevap veren Erdoğan, "İddiaa konusunda nerden nereye geldiğimizi gördük. MPİ'nin özelleştirmesi konusunda da çalışmalar sürüyor. Takvimin yakın olduğunu söyleyebilirim." dedi.

Sabah gazetesi'nden Okan Müderrisoğlu, Erdoğan'a büymenin yavaşlayacağı yönündeki beklentisini ve bir müdahalenin olup olmayacağı sordu. Erdoğan, "Merkez Bankası'na bir müdahalemiz sözkonusu değil. Acak ben faizlerin biraz daha düşürülebileceğinden yanayım. Sabit kurdan değil dalgalı kurdan yanayız. Sabit kur bize geçmişteki sıkıntıları yaşatacaktır. Yeni bir vergi düşünmüyoruz. Ancak ciddi manada bir vergi kaçırma olayı var. Sosyal güvenlikte de yükümüz ağır bunu hafifletmemiz lazım. Kayıtdışının düşürülmesi ve denetim altına almamız şart. Vergi oranlarını da düşürebilirz. Vergi kaçırmak milli haklardan hırsızlıktır." şeklinde konuştu.

İstanbul'un finans merkezine dönüştürülmesi ile ilgili soruya neden Anadolu yakası tercih edildi yönünde cevap veren Erdoğan, "İstanbul'un finans merkezi olması 2011'i bulur. Her gün insanlar Avrupa'ya geçmek zorunda kalmayacak ve önemli bir rahatlama sağlayacak. Trafik sorunu olmayacak. Oteler ve toplantılar konusunda sıkıntı olmayacak. Ulaşım ağı noktasında bir sıkıntı olmayacak. Bütün bunlar planlanarak bu düzenleme yapıldı. Tesis bittiğinde övünülecek bir yapıya kavuşulacak."

Erdoğan'ın gündem dışı olarak cevap verdiği tek soru İzmir'de yaşanan bebek ölümleri ile ilgili sorulan soru oldu.

Erdoğan, bir basın mensubunun "yolsuzlukların hakim olduğu bir süreç" ifadesiyle sorusuna başlamasını eleştirdi. Erdoğan, "Bütçe fazlamız var. Dengeler arasında sıkıntı yok. Böyle bir dönemi rahat geçirmemizin en büyük nedeni yolsuzlukların olmamasıdır. Yolsuzlukların bitmesi krize dayanıklılığı artıran bir unsur oldu. Yolsuzlukların olduğu bir dönem olsaydı bu rakamları yakalayamazdınız. Lokal arizi bir olayı burada gündeme getirerek polemik konusu yapmak çok çirkindir. Türkiye'nin nasıl kalıkndığı ortada. Bu hükümet hiç bir zaman karşılıksız para basmamıştır. Bizde öncekiler yolsuzluklarını gizlemek için her seferinde para bastı. Kalkıp da yolsuzlukların hakim olduğu bir süreç diye söze başlamak yakışıksız. Halk mı tartışıyor siyasiler mi tartışıyor? Halkımız mart 2009'da en iyi cevabı verecektir. Neyin ne olduğunu o zaman göreceğiz." şeklinde cevap verdi.

AYRINTILAR GELECEK

HABER 7

Bu haber toplam 2056 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri