Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan, Unakıtan'ın üzerine yürüdü

28.07.2009 11:39
Erdoğan ve Unakıtan'ın kabinede yollarını ayırmasının gerçek nedeni ortaya çıktı...
Talat Atilla, Güneş gazetesinden yazdı...

Erdoğan, Unakıtan'ın üzerine yürüdü!

Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan ve Başbakan Erdoğan arasındaki sürpriz kopuşun arkasındaki sır perdesi bir türlü aralanamadığı gibi gün geçtikçe de derinleşti.
Başbakan, Kemal Unakıtan'ı sağlık nedeniyle görevden aldığını söyler söylemez Unakıtan, 'Benim sağlığım yerinde...' cevabını yapıştırdı. Unakıtan bu cevabıyla açıkça, 'Başbakan doğruyu söylemiyor...' demek istedi.
Ya şu cevaba ne dersiniz?
Unakıtan, kendisine, 'Başbakan krizin teğet geçeceğini söylemişti' diye soru yönelten gazeteciye sürpriz ötesi bir yanıt verdi;
'Başbakan kendisini kastetmiş olabilir!..'
Ve Final;
Yaklaşık 20 yıldır üst düzey bürokratlık yapan Unakıtan'ın kayınbiraderi Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Cihansel Erel, Unaktan'ın görevden alınmasından hemen sonra görevinden alındı...
Nereden, nereye, öyle değil mi?
Peki, ne olmuştu?
Bana gelen sağlam bilgilere göre; Başbakan Erdoğan'la Unakıtan arasındaki kopuşa Başbakanlık makam odasında yaptıkları şiddetli kavga neden oldu.
Tartışmanın nedeni bir arazi konusu...
Başbakan Erdoğan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'dan sürüncemede kalan bir arazi konusunu çözmesini ister. Erdoğan'ın sık sık Unakıtan'a yönelttiği, 'Ne yaptın arazi konusunu?' sorusuna Unakıtan, 'İlgileniyorum efendim!..' cevabını verir.
Bardağı taşıran son damla ise Ocak 2009'un sonlarında yaşanır.
Yer Başbakanlık makam odası.
Unakıtan, Başbakanlık özel kaleme, 'Reis müsait mi?" diye sorar. Özel kalemin, 'Evet efendim, sizi bekliyor.' yanıtından sonra Unakıtan, Başbakanlık makam odasına girer. Başbakan, Unakıtan'ı görür görmez, 'Arazi konusunu ne yaptınız Kemal Bey, bilgi de vermiyorsunuz bana?' diyerek içinde sitem ve otorite barındıran bir tonlamayla Unakıtan'a soru yöneltir.
Henüz yerine oturmamış olan Unakıtan, elektrik yüklü ortamı rahatlatmak için hafif bir tebessümle, 'Sayın Başbakanım konuyu milli emlağa havale ettim, henüz bilgi gelmedi.' yanıtını verir.
İşte bu yanıt kıyametin koptuğu andır.
Yerinden hiddetle kalkan Başbakan, Unakıtan'ın üzerine yürür. Unakıtan ani refleksle geriye çekilince dengesini kaybeder ve yere düşer.
Erdoğan'ın öfkesi bu durumda da devam eder. Hiddetli bir tonlamayla konuşmaya devam eder, 'Bu ne laubalilik? ben sana söylüyorum, sen milli emlağa havale ettim diyorsun? Ayıp! ayıp!..'
Unakıtan sandalyeye tutunarak ayağa kalkar ve sessizce Başbakanlık makam odasını terk eder. Bu olaydan kısa bir süre sonra da Unakıtan Şubat'ın 18'inde ABD Cleveland'da by-pass ameliyatı olur. Çok geçmeden de görevinden alınır.
Bu haber toplam 1326 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri