Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Erdoğan'ı yaşlandıran afiş

06.12.2009 11:53
Başbakan Erdoğan bir kampanya için hazırlanan afişlerde yaşlandırıldı. Yıl 2020: Saçlarına aklar düşmüş Erdoğan, Merkel ve Obama pişman. Ama iş işten geçmiş! Yüzleri kırışmış, saçlarına ak düşmüş liderler, yıllar sonra özür diliyor.

 

Dünyanın iklim geleceğini belirleyecek olan Kopenhag Zirvesi yarın başlıyor. 7-18 Aralık arasında Danimarka’nın Kopenhag kentinde yapılacak zirveye 100’ü aşkın devlet başkanı katılacak. ABD Başkanı Barack Obama da zirvenin kapanış günü Kopenhag’da olacak.

Greenpeace Akdeniz Ofisi ise zirveye saatler kala, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı yaşlandırdı. 2020 yılında yaşlı ve pişman bir Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘özür dilediği’ afişler, ‘İklim için van minüt’ kampanyasının bir parçası.

Greenpeace Akdeniz Ofisi’nden yapılan açıklamada kampanya ile ilgili bilgi verildi: “Şimdiye kadar 100’ün üzerinde devlet başkanı zirveye katılacaklarını açıkladı. ABD yine müzakerelerden olumlu bir sonuç çıkmasının önündeki en büyük engel rolünü üstlenirken oturup bekleme lüksümüz yok. Çünkü dünya iklimiyle müzakere yapma şansımız bulunmuyor. Greenpeace’in üç aydan uzun bir süredir yürüttüğü  ‘İklim için van minüt’ kampanyasına karşılık Erdoğan hâlâ Kopenhag’ın seyrine yönelik hiçbir açıklama yapma gereği duymayan birkaç liderden biri olma kararlılığını sürdürüyor.

kullan

Şimdi akıllardaki birinci soru şu: İklim değişikliği gibi ciddi bir meselede Erdoğan, sessizce oturmaya devam edip on yıl sonra bizlerden özür mü dileyecek, yoksa Türkiye ’nin ekonomik, çevresel ve toplumsal kaderini elinde tuttuğunu hatırlayıp Kopenhag ’da güçlü bir ‘Van minüt’ sesi mi çıkaracak?”

“Dünyadaki tüm insanların kaderi hiçbir zaman birbirine bu kadar bağlı olmamıştı. Türk insanının ekonomik ve toplumsal geleceği de bu zirveden çıkacak kararlarla yakından ilgilidir” diyen Greenpeace Akdeniz Enerji ve İklim kampanyası sorumlusu Hilal Atıcı  “Erdoğan’a van minüt çağrısı yapmak için zirvenin en önemli kararlarının alınacağı 18 Aralık’a kadar şansımız var. Bu tarihi fırsatı kaçırmayın, iklimicinvanminüt.org sitesinden siz de Erdoğan’ı liderlik yapmaya davet edin”  dedi.

kullanDiğer liderler de ‘özür diledi’

Greenpeace Erdoğan’dan önce Obama, Merkel ve Sarkozy gibi dünya liderlerine iklim için ‘özür diletmişti’. Kopenhag Havalimanı’na asılan posterlerde saçlarına ak düşmüş liderler, “İklim değişikliği felaketini durdurabilirdik. Ama durdurmadık. Üzgünüm” derken tasvir ediliyor.

 

Radikal

 


 

Bu haber toplam 1458 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri