Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın Kapıyı Gösterdiği Vekiller

27.11.2010 14:04
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran seçiminde bazı milletvekillerinin aday listelerinde yer almayacağı açıkladı. Erdoğan hangi isimleri işaret etti?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran seçiminde bazı milletvekillerinin aday listelerinde yer almayacağı açıkladı. Erdoğan hangi isimleri işaret etti?

AK Parti çatı partisidir, dediniz açabilir misiniz?
Bazıları diyor ki Milli Görüş'ün devamıdır. Halbuki defalarca ifade ettik. Milli Görüş'le ilgisi yok. Hatta o gömleği çoktan çıkardık dedik. Dolayısıyla solun ve sağın merkeze yakınları da bize katılmıştır. Partimizi kurarken merkez siyasetteyiz dedik. Bazıları demokratik sağ veya demokratik sol veya sağ merkez- sol merkez diyor. Böyle bir şey yok! Biz siyasetin tam merkezindeyiz. Merkezde yürütme suretiyle de uçlar hariç merkeze yakın olan inanç grupları, mezhepsel farklılıkları çatımızın altına alırız. Nitekim az da olsa aramızda var. İşin bir de çekirdeği var ki o çekirdeği de

sağlam tutmak zorundayız. 336 kişilik grubu bugüne kadar tutabilmişsek bu çekirdeği sağlam olmasından.

Haziranda seçim için start verdiniz. Parti içinde de heyecan had safhada. Liste dışı kalacaklar, listeye girecekler... Nasıl bir yol ve yöntem izleyeceksiniz?
Önce şunu açıklamamda
fayda var. Dışarıdan bazıları, "parti içi demokrasi çalışmıyor filan" diyorlar. Bizde vekil adayı olmak Tayyip Erdoğan'ın tasarrufunda değildir. Tayyip Erdoğan'ın tasarrufu da, 7-8 kişilik ekip var sonunda ona riayet etmektir. Süreç, en alt kademede ilçe teşkilatlarında başlar. Aday adayları içinde birinci eleme yapılır. Sonra oralara görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız adaylar üzerinde çalışır. Puanlama yapar bize bildirirler. Sonra o sekiz kişilik ekip onlar üzerinde tek tek çalışma yapar. Sonra da o ilimizde kimlerin aday olacağına karar veririz. Tek başıma benim kararım değil. Ee tabi ki genel başkan olarak bizim de ihtiyaca göre şu alanda, şu arkadaşımızı tavsiye ediyorum deme hakkımız vardır.

Kimler olabilir mesela?
İsimler noktasında henüz çalışmamız yok. Mevcut kadroda elenenler tabii olacaktır. Şu 4 yıllık performans bunun çok açık göstergesidir. Bunların içinde devamsızlık yapanlar elenecektir. 336 kişi olacaksın, yeri gelecek toplantı yeter sayısı olmayacak. Bize bu acıyı çektirenlerle yola devam edemeyiz. Hedeflerimiz içinde, 25-30 yaş arası birkaç genci, bayanlarda daha çok arkadaşı parlamentoya sokmak var.

Başörtülü vekil görebilir miyiz Meclis'te önümüzdeki dönem?
Bu yolu siz açacaksınız.

Olabilir diyorsunuz yani.
Siyasette her şey olabilir.

Ama çok
kısa bir zaman kaldı.
Siyasette söylemek istemiyorum ama 24
saat çok uzun bir zamandır. Herşey olabilir.
 

YENİ ANAYASA
Peki
yeni anayasa ne zaman?
Bazıları "yeni anayasa için iktidar ipe
un seriyor filan" diyor. Bizim böyle bir sözümüz oldu mu? Benim 12 Eylül'ün akşamında dedim ki, "Hemen buyurun çalışmaları başlatalım. Bu çalışmalar haziranda yapılacak seçime kadar bitsin. Eğer uzlaşma komisyonu kurabiliyorsak kuralım. Kuramıyorsak herkes kendi çalışmasını yapsın. Seçimlerden sonra Meclis'teki tabloyla birlikte yeni anayasayı hazırlayalım." Benim sözüm bu! Aksi sözümü çıkarsınlar ben bulunduğum görevden istifa ederim. Bir kere halkımıza sözümüz var. Şimdi uyum yasalarını çıkaracağız. AYM ile ilgili çalışmalar bitti. HSYK ile ilgili çalışma Meclis'e gönderildi. Sayıştay kanunu var seçim öncesi gündemimizde. Onun dışında torba kanun olarak Maliye ile ilgili olan var. Borçların yapılandırılması ile ilgili bir çalışma var. Yetişirilirse 2b yi getirmek istiyoruz. Böyle 8- 9 kanun var.

Yeni anayasa için hazırlıklara başladınız mı?
İki ekip halinde çalışıyoruz. Birisi parti içinde dar bir ekibimizin çalışması var. Bir de STK'ların başlattığı çalışma var. Biz şöyle bakıyoruz. Bir anayasa yapmak artık salt anayasacıların ya da hukukçuların işi değildir. Bunların dışında halkın değişik katmanlarından, sosyologlar, siyaset bilimciler vs hepsinden katılım gerekir. Bununla ilgili girişimler yaptı arkadaşlar. Bu çalışmaları Cemil
Çiçek, Ayşenur Bahçekapılı, Bekir Bozdağ gibi hukukçu arkadaşlar yürütüyor. Kısa zaman içinde bu çalışmalar ortaya çıkacak. Yeni anayasanın kendisi bana göre seçim beyannamesinde önemli yer alacaktır. Bir de bizim eylem planımız var. Medya Tanıtım Başkanlığımız haziran sonrası eylem planı ve seçim beyannamesi için çalışmaları yürütüyor.

8-9 kanun hazırlığından bahsettiniz. Bunların içinde Yargıtay ve Danıştay'ın yapısıyla ilgili bir çalışma var mı?
Adalete Bakanlığı'nın yapacağı çalışma olacak. Geçmişte Yargıtay Başkanı'nın talepleri vardı daire sayısının arttırılması ile ilgili, "1
milyon 400 bin adet dosya zaman aşımına uğrayacak, 6 -7 daire kurmamız lazım" diyorlardı. Biz o zaman Sadullah Ergin'e takip et demiştik. Aynı şey Danıştay içinde geçerli. Gecikmiş adalet adalet değildir. Zaman aşımına uğratmak suretiyle kapatıyorsun, o zaman yırttın. Bu konuda mahir olanlar var. Seri çalışan bir yargının olması lazım. Bir diğer şey de komedi unsuru oluyor, dosyalar yarım saatte okunup geçiyor. Bunlardan kurtulmak gerekiyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ameliyat oldu.
Evet. Kendisini arayıp 'geçmiş olsun' dedim.

ERDOĞAN'A "KADDAFİ İNSAN HAKLARI" ÖDÜLÜ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3. AB-Afrika Zirvesi'ne onur konuğu olarak katılmak üzere 28 Kasım'da gideceği Libya'da kendisine verilen "Kaddafi
İnsan Hakları Ödülü"nü alacak.

Kaynak: Sabah

Bu haber toplam 1848 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri