Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan ABD'de Gençleri Cevaplıyor

14 Kasım 2008 / 18:21
Erdoğan, Brookings Enstitüsü'nde Sorulara tek Cevap Veriyor
Türkiye'de yeni bir seçim dönemine giriyor bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz

Türkiye’nin önünde yeni bir seçim dönemi var. Yerel seçimlerde Ak Parti’nin yerel yönetim anlayışı farkı var. Biz yerel yöneticiliği kaldırım döşemek su getirmek olarak görmeyiz. Biz yerel yöneticiliği çevrecilik sosyal ve kültürel yönü de vardır. İnanıyorum ki 29 Mart seçimleri bunun karşılığını da verecektir.

22 Temmuz seçimler sonrası vatandaşların bize sorduğu bir soru var. 14 mart sürecinde bir anayasal sıkıntı yaşadınız bize anayasal boyutta bir değişiklik yapacakmısınız yapmayacakmısız. Bizde ABD gibi bir durum yok. Anayasa mahkemesi en üst makamdır. Parlamentonun anayasa mahkemesi üyelerini atama diye bir iradesi söz konusu değildir. Halka referanduma gideceksiniz. Anayasa ile ilgili bir konuyu Anayasa Mahkemesi onayı olmadan referanduma götüremiyoruz.

Siyasi partiler ve seçim yasası ile ilgili düşündüğümüz bazı değişiklikler var. 14 Mart öncesi hazırlıklar yapmıştık. 14 Mart süreci ile bunlar beklemeye alındı. Şimdi uzlaşma komisyonu oluşturalım diye bir beklenti oluştu. Ancak bu kez Anamuhaleftten olumsuz geldi. Ancak böyle bir adımı büyük bir adımı partiler bir araya gelerek gerçekleştirdi ancak tıkandı. Türkiye’de baraj diğer ülkelere göre yüksek, bu düşürülebilir, düşürülemiyorsa da başka çözüm de bulunabilir. 450 milletvekili barajla gelir bunun yanında 100 milletvekili de baraj dışında meclise girebilir. Bunu savunuyorum ancak bu konuda da bir uzak duruş var.

Bir diğer konu bayanlarda çok ciddi mesafeler aldık. Partim olarak sayıyı çok daha ileri taşıyacağız. Parti olarak kadın örgütlenmesini aktif olarak geliştirmek için çaba harcıyoruz. Siyasi noktada iyi bir deneyim ve kazanıma bayanlar sahiptirler.

ABD'de yeni seçilen yönetim Irak’tan çekilmeyi düşünüyor. Siz ne düşünüyorsunuz.

Irak’la ilgili süreçte bizim enformatik yaklaşımlar konusunda birbirimizi anlamakta zorlanıyoruz. 1 Mart tezkeresi olayında parlamentonun vermiş olduğu kararla yeterli sayıya ulaşamadık. Benim başbakanlığım dönemde tezkere kararı aldık. Bu kez de Irak halkı bizim Irak’a girmemizi istemediler. Bush’la görüşerek durumu değerlendirdik ve bizim Irak’a girme planı iptal ettik.

Bugün Irak’ın çok büyük bir ihtiyacını biz karşılıyoruz. Aynı zamanda ABD’nin Irak’taki ihtiyacının büyük bölümünü biz karşılıyoruz. Bu Türkiye’nin Irak’la ilişkisinin ne boyutta olduğunu ortaya koymaktadır. Irak’tan çekilme tarihi açıklaması bence acaba erken mi oldu diye düşünüyorum. Belki bu daha sonra açıklanabilirdi. Çünkü bu bir beklenti doğurdu. Bu gerçekleşmezse insanların güveni sarsılır. Irak’ta durum hiç açıcı değil. Irak’ta güvenlik güçlerinin belli noktalar ulaştığını söyleyemez. Güvenlik güçlerinin yetiştirilmesi teknik imkanlarının geliştirilmesi konusunda her türlü desteği verebiliriz. Irak’ta siyasi partileri alıp Türkiye’de eğitim verdik. Demokrasiye geçiş sadece lafla olmuyor. Uygulamasını gelip görmelerini istedik.

Afganistan’da müşterek yapabileceğimiz çok şeyler var diye düşünüyorum. İtalya Başbakanı Berlusconi ile de görüştüm. Ortak kanaatleri paylaştığımızı gördüm. Bu önümüzdeki süreci iyi değerlendirerek daha verimli adımlar atılacağı düşüncesindeyim. Amerika karşıtı bir toplum değil ABD’ye muhabbeti olan bir toplumun oluşmasında fayda var.

Türkiye’nin İranla ABD arasında arabuluculuk yapabilceğini yazdı. AB troykasının yapamadığını Türkiye nasıl yapacak.

Türkiye’nin AB’nin troykasından farklı bir durumumuz var. Türkiye’nin İran’la ortak değerleri nelerdir. İran troykaya farklı bakıyor, Troyka irana farklı bakıyor. Bu güven bunalımını ortadan kaldıracak bir aracıya ihtiyaç var. Biz bu güven unsurunu sağlayacak bir yerde olmak istiyoruz. Herkes barışı arıyor bunu kovalıyoruz. Biz barışın sağlanması konusunda çok daha etkili olabileceğimize inanıyoruz. Bizim telkinlerimizin daha iyi sonuçlara vesile olacağı düşüncesindeyiz. Bizim yaptığımız temasların iyi sonuç verdiğini gördüler kabul ettiler. Biz bu konuda arabulucu özgüvenine sahibiz. İran’ın bize güveni var AB Troykasının da bildikleri var güvenleri var. Biz bu konuda çözüme yardımcı olursak daha iyi sonuç alınacağına inanıyoruz.

Türkiye’de yatırım yapan bir işadamı olarak Türk hükümetinin yatığı açıklamalar ile Pazar ekonomisinin yaptığı açıklamaları farklı gördüm. Türk hükümetini çok iyimser gördüm. Bu iyimserliği nelere bağlıyorsunuz.

IMF’nin gelecekteki konumunu nasıl görüyorsunuz.

Batık bankalar konusunda bankaları çok sıkı denetliyoruz. Bakkal dükkanı açılır gibi banka açılmasına müsaade etmedik. Oysa önceden buna müsaade ediliyordu. Dışarıdan gelen parayı başka yerde batırıyordu 22 banka fona devredilerek faturasını ödedik. Bizimle birlikte bankalar da işi sıkı tuttular. Kredi noktasında kobileri sıkıştırmamalarını istedik. Bankalar kendilerini garantiye almak istiyorlar ancak biz onların aynı zamanda müşterileri olduğunu vurgulayarak ilişiklerin sürdürülmesinden yanayız. Biz ülkenin koşullar içinde işleyişi südürmek istiyoruz.

IMF geliyor büyümeyi 2’ye indireceksiniz, Bir ülkede en büyük hedef büyümedir. Büyümeyi asgariye çekince piyasalar daha endiyeli daha sıkıntılı hale gelir.

Bütçe ile ilgili farklı yaklaşımlar var yatırımları durduracaksınız, bakkalın kapısına kilidi indir, ben bunu nasıl derim, yolları okulları hastaneleri yapmayı sürdüreceğiz. Yatırımlar durursa sanayi durur gençler nereye gidecek. Bütün illerde kurduğumuz üniversitelerle yeniden o oranı yakalamamız çok zor olur.

Belediye gelirleri kanunu çıkardık bunu geri alın diyorlar Belediyeler kendi gelirlerini artırmak durumundadır. Bunları aşmamız lazım aşamadımığız takdirde biz durumu gözden geçireceğiz.

Ayrıntılar geliyor

Bu haber toplam 892 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri