Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Erdoğan IMF'ye resti çekti

31.05.2009 22:34
Piyasların merakla beklediği imza henüz atılmadı. 'IMF'ye ümüğümüzü sıktırmam' diyen Başbakan Erdoğan 'İsteklerimiz kabul edilirse imzalarız' dedi.

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ne zaman bizim taleplerimiz, isteklerimiz kabul edilirse, o zaman IMF ile anlaşma imzalanır, kabul edilmezse imzalanmaz” dedi.

Erdoğan, AKP'nin Gaziantep İl Kongresi'ne katılarak IMF ile ilişkileri konu alan şu değerlendirmede bulundu:

"Bize, 'IMF ile anlaşma olsun' diyorlar. Kusura bakmayın ülkemin menfaatlerine halel getiremem. IMF ile anlaşma, karşılıklı taleplerimiz kabul görürse imzalanır. Neredeyse 1 yıldır IMF ile görüşmeler devam ediyor.

Bundan önce IMF ne getirirse kabul ediliyor, imza atılıyordu. Bunların içinde ANAP da var, MHP de var, CHP de var. Şu anda siyaset yapan partilerin hepsi IMF ile anlaşmalara imza attı.

Biz daha 6 yıl oldu iktidara geleli. Dur bakalım IMF ile Türkiye'nin ilişkileri 10 yıllık değil. Bunları bil, ona göre konuş. Oradan bizi vurmaya kalkanlar, yanlış yere ok atarlar. Dikkat etsinler, o ok döner, sonra onları vurur"

EKONOMİK KRİZ İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME

Erdoğan, dünyanın ekonomik bir krizle karşı karşıya olduğuna işaret ederek, bu krizin Türkiye'yi de etkilediğini ancak bu etkiyi en az zararla atlatmaya çalıştıklarını bildirerek şöyle devam etti:

"Krizin çıktığı ilk günden bu yana bir yandan krize karşı tedbirler almaya çalışırken, bir yandan da moral bozmaya, krizin etkisinden yararlanmaya çalışanlara, krizi derinleştirmeye çalışanlara karşı mücadele ettik. Daha krizin ilk gününden itibaren eski alışkanlıkları depreşenler, krizin bu ülkeyi büyük sıkıntılara sebep olacağını, krizin deprem etkisi yapacağını savunmaya başladılar.

Parası olanlar, krizi bahane edenler, yatırıma gitmediler. Ama hamdolsun kriz karşısında dik durduk, hem de bu anlayış karşısında eğilmeden bükülmeden yolumuza devam ettik

Ben baştan 'Kriz teğet geçecek' dedim. Rahatsız oldu birileri. Ne diyecektim, 'Yıkılacağız' mı diyecektim? Evet 'Teğet geçecek' dedim ve teğet geçiyor. En az zararla atlatacağız biz bu krizi"

Bu haber toplam 934 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri