Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan, Son Sözünü Söyledi

23.03.2010 13:13
Başbakan Erdoğan: Yasama ve yürütmenin yetkilerini ele geçirmeye çalışmaktan vazgeçmeliler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, anayasa değişikliği paketine yönelik eleştirilere cevap verdi. Erdoğan, yüksek yargı organlarının mensuplarını kuvvetler ayrılığına saygı göstermeye, yasama ve yürütmenin alanlarına müdahale etmekten vazgeçmeye çağırdı.

 

Erdoğan, AK Parti grup toplantısında, anayasa değişikliği taslağına yönelik eleştirileri cevapladı. Erdoğan, taslağı eleştiren Yargıtay ve HSYK başkanlarını sert bir şekilde eleştirdi. Erdoğan, yüksek yargı organlarının birinci derece mahkemeleri hazmedemediğini ifade etti. Erdoğan, Avrupa ülkelerinde hangi standartlar varsa onların Türkiye'de de olması gerektiğini belirterek, kendilerinin birilerinin imtiyazını korumaya değil, Türk milletini imtiyazlı hale getirmeye, Türk milletinin hukukunu korumaya çalıştıklarına işaret etti. Erdoğan, "Her fırsatta kendilerini siyasi taraf haline getiren, siyasetçi gibi konuşan, hukuki değil siyasi yaklaşımlar içinde olan bir kısım yüksek yargı mensupları da önce kendilerini kuvvetler ayrılığına saygı göstermelidir. Yürütme ve yasamanın alanlarına müdahale etmekten, bu organların yetkilerini ele geçirmeye çalışmaktan vazgeçmeliler." dedi.

HSYK Başkanı Vekili Kadir Özbek'in anayasa değişikliği taslağıyla 'Yargıyla dalgaya geçiyorlar' şeklindeki sözlerini eleştiren Erdoğan, "Nezaketten uzak, bulunduğu konumun ağırlığından ve ağır başlılıktan uzak, milli iradeyi hafife alan açıklamalar; bu açıklamaları yapanlar adına talihsiz bir yaklaşım olarak değerlendirdim." diye konuştu.

AK Parti olarak anayasa değişiklik taslağıyla ilgili uzlaşmaya vurgu yaptıklarını ifade eden Erdoğan, kendilerinin kişisel düzenlemeler yapmadıklarını, kendi taslaklarını dayatmadıklarını, hiç kimseyi, hiçbir erki etki altına almaya çalışmadıklarını söyledi. Evrensel normları, çağdaş kriterleri kendilerine ölçü olarak aldıklarını ve gelişmiş ülkelerin yolundan yürüyürek düzenlemeleri şekillendirdiklerini anlatan Erdoğan, TBMM'nin anayasa yapma iradesine, kabiliyetine, hakkına sahip olduğunu, bu yetkinin demokrasi ve milli iradenin doğal sonu olduğunu kaydetti.

"TBMM'nın yapacağı düzenlemeleri kuvvetler ayrılığına aykırı olarak görmek, bir kuvvetin diğer kuvvetlerin yetkisini gasp etmeye çalışmasından başka anlam taşımaz." diyen Erdoğan, kuvvetlerin yetkisini kullanmasını, görevini alay konusu yapmanın, ancak demokrasiden ve hukuktan nasibini almamakla izah edilebileceğini vurguladı. Parlamento'nun görevinin yasa çıkarmak olduğuna dikkat çeken Erdoğan, kendisini, hukuku, hukuka ve demokrasiye inanan aklı başında hiç kimsenin millet iradesini, demokrasiyi, hukuk yaralayan, küçümseyen ifadelerde bulunamayacağını ifade etti. Erdoğan, bugüne kadar millet iradesine gölge düşürmediklerini, ipotek altına almak isteyenlere de izin vermediklerini, bundan sonra da vermeyeceklerini söyledi. Erdoğan, hiç kimsenin 'Türkiye'nin kendine özel şartları var. Özel durum var' diyerek bu ülkeyi ve bu milleti ileri çağdaş standartlarından mahrum bırakamayacağını kaydetti.

 

Bu haber toplam 776 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri