Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın Gizli Anketi

27.08.2010 12:32
Başbakan Erdoğan, referandum anketlerinin farklı çıkması üzerine harekete geçti.

Erdoğan, 26 ilin ismini tek tek yazıp, buralarda kapsamlı çalışma yapılmasını istedi.  AK Parti, 12 Eylül'de yapılacak olan referanduma sayılı günler kala anket çalışmalarını hızlandırdı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, anket yaptırılan 3 ayrı şirketin önüne birbirinden farklı sonuçlar koymasına sert çıktı, anket temsilcilerini de, "Bu anketler, Üsküdar'da bizim çocukların takıldığı kahvelerde yapılsa ancak böyle sonuç çıkar" diyerek eleştirdi. Daha kapsamlı ve sağlam sonuçlar elde edilebilecek şekilde çalışma yapılması için harekete geçen Başbakan, doğuda Erzincan, Van, Muş ve Bingöl'den başlayarak, Gümüşhane, Bayburt, Kırşehir, Yozgat, Bilecik, Çanakkale ve Uşak gibi illerin de içinde bulunduğu 26 ilin isimlerini tek tek yazıp, bu illerde detaylı anket yapılmasını istedi.

Takvim'in haberine göre Erdoğan'ın talimatıyla ANAR'ın, çapraz sorgulama tekniğiyle yaptığı ankette, 5 bin 500 kişiye referandum sorusu soruldu. Çıkan sonuç ise yüzde 57.9 oranla, "evet" oldu. Anketlerde görülen tablo, Ankara ve İstanbul gibi büyükşehirlerdeki değişimin sürekli takip edilmesini sağlayacak nitelikte çıktı. "Evet" oylarının kırsal kesimlerde yüksek olmasından dolayı memnun olan AK Parti yönetimi, şehirlerde yoğunlaşılması gerektiği üzerinde durdu. Bu çerçevede, nüfusu 1 milyonun üzerinde olan kritik 21 ilde, özel bir çalışma yapılmasına karar verildi.

TAKVİM

Bu haber toplam 1700 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri