Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan, Arap dünyasına sitem etti

13.10.2009 00:25
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 4. Din Şurası'nın açılışında iç ve dış politika hakkında çok önemli açıklamalar yaptı.
Demokratik açılımda din istismarı yapmadıklarını savunan Başbakan, din ile laiklik arasındaki dengenin de yanlış siyasi yaklaşımlar sebebiyle bozulduğunu anlattı. Erdoğan, İsrail'in Gazze'de uyguladığı şiddete sessiz kalan Arap dünyasına da sitem etti.

4. Din Şurası'na, Başbakan Erdoğan'ın İslam dünyası hakkında yaptığı açıklamalar damgasını vurdu.

DİNİN BİRLEŞTİRİCİ ROLÜNÜ ANLATTI

Başbakan, konuşmasının önemli bir bölümünü demokratik açılıma ayırdı. Dinin birleştirici yönüne, dahası; yaşanan tuhaf bir çelişkiye dikkat çekti. Bunun için iki farklı cenaze töreninden bahsetti. Biri, şehit olan askerin cezane töreni; diğeri ise dağda öldürülen teröristin.

Başbakan'ın dikkat çektiği bir diğer çelişki ise Laiklik konusuydu. "Laiklik-dindarlık dengesi, dindarların aleyhine bozuluyor" diye sitem etti.

Başbakan'ın eleştirilerinden, ilahiyatçılar da nasibini aldı. İlahiyatçılara İmam Gazali'yi örnek gösterdi. "Gazali gibi halkla iç içe olun! Sizin boşluğunuzu medya vaizleri dolduruyor" dedi.

ARAP DÜNYASINA SİTEM ETTİ

Konu İslamiyet olunca, Başbakan Arap dünyasına sitem etmeyi de unutmadı. Hem de en can alıcı konuyla; İsrail'in Gazze'de uyguladığı şiddetle yüklendi.
Bu haber toplam 1480 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri