Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan Azerbaycana tepkili

25.04.2009 18:38
Ermenistan'la yol haritası açıklandı. Azerbaycan sessiz kalmadı. Doğalgaz fiyatlarına zam yaptı. Erdoğan ilk tepkiyi verdi;

Başbakan Erdoğan, Azerbaycan'ın doğalgaz zammına sert tepki verdi. Erdoğan; "Dolar düşerken zam yapılması çok düşündürücü" dedi.

Azerbaycan, Türkiye’ye sattığı doğalgazın fiyatını artırma kararı almış ve henüz tespit edilmeyen yeni fiyatın, hesaplara 15 Nisan başlangıç kabul edilerek yansıtılacağını açıklamıştı.

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi'nin (SOCAR) Başkanı Rövneg Abdullayev, bu konuda Türkiye ile görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yapılan konferans çerçevesinde Türkiye’nin Enerji Bakanlığı ve Botaş Şirketi ile müzakereler yapıldığını belirten Abdullayev, bugüne kadar Türkiye’ye metreküpü 120 dolardan satılan doğalgazın zamlı yeni fiyatının 15 Nisan başlangıç kabul edilerek hesaplara yansıtılacağını bildirdi. SOCAR Başkanı, “Biliyorsunuz 2001 yılında Şahdeniz Anlaşması çok geniş katılımlı imzalanmıştı. O zaman biz Rusya’dan 30 dolara gaz aldığımızda, Türkiye ile de 120 dolardan doğalgaz satmak için anlaşma yapmıştık. Şimdi bu mukavele eskidi. Fiyatlar çok yükseldi” dedi.

Bu haber toplam 984 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri