Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan Bahçeliye Ağır Eleştiriler

08.03.2009 22:13
Antalya mitinginde hakkında iddialar ortaya atan Bahçeli için 'İnsanda biraz ar olur' diyen Erdoğan, uçak polemiği için de sert konuştu.
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kendisini, harcırah almak için yurtdışına gitmekle suçladığını'' belirterek, ''Ettiği lafa bak. Eline diline dursun. Sen uçağa binme özürlüysen ben ne yapayım'' dedi.

Başbakan Erdoğan, partisinin Antalya'da düzenlenen mitinginde yaptığı konuşmada, muhalefetin ''Yolsuzlukla mücadele'' konusunda söylediklerine işaret ederek, ''Senin neyine yolsuzlukla mücadele? Bu iktidarın yolsuzlukla en ufak bir alıp veremediği olsaydı biz yolsuzluğun içinde batar, bu yatırımları yapamazdık. Biz bütün borçlarınızı temizliyoruz. Biz bu yatırımları yapıyoruz'' diye konuştu.

Erdoğan, ''CHP Lideri Deniz Baykal'ın yıllarca Antalya milletvekilliği ve bakanlık yaptığını, ancak Antalya-Alanya yolunu yapamadığını'' kaydederek, kendilerinin göreve geldikten sonra yaptıklarını, gerçeklerin ortada olduğunu ancak muhalefetin bunu bile göremediğini'' söyledi.

Antalya'nın Serik ve Manavgat ilçeleri arasında geçen yaz çok geniş bölgede etkili olan orman yangınını hatırlatan Erdoğan, ''CHP'liler yangın bölgesine gidip, 'Sizi aldatıyorlar. İnanmayın bunlara. Size ev mev yapmayacaklar' dediler. İnsaf... insaf... Biz hiç bir zaman vatandaşımızı darda, sokakta koymadık. Evleri yanan vatandaşlarımızın evlerini yaptık. Gittik bizzat kendim teslim ettim'' şeklinde konuştu.

''Bugün çok çirkin bir şey daha duyduğunu'' ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sayın Bahçeli sıkılmadan bir şey daha diyor. İnsanda ar olur ar. Dediği lafa bak. 'Başbakan harcırah almak için yurt dışına gidiyor.' Ettiği lafa bak. Eline diline dursun. Sen uçağa binme özürlüysen ben ne yapayım. Diyorsun ki, 'Ben Başbakan Yardımcısı iken üç ülkeye gittim.' Yani bir Başbakan Yardımcısı üç ülkeye gitmekle övünür mü? Bir Başbakan Yardımcısı Türkiye'nin 81 vilayetine gitmemekle övünebilir mi? Sivas'tan öteye gidemiyorsun. Hadi git, orada da siyaset yap. Sayın Baykal sen de git. Orada da siyaset yap. Oralar Türkiye... 780 bin kilometrelik vatan toprakları. Hani milliyetçiydin sen? Ne milliyetçiliği be... Sen kafatası milliyetçisisin, kafatası. Bunlar ülkeme, halkıma hizmetle yarışanlardan değil. Milliyetçilik, halkının değerleriyle özdeş yaşayan, halkına hizmetkar olmayı kendine gaye edinen bir anlayıştır.

Ben buradan Moğolistan'a gidiyorum. Niçin? Moğolistan'da Orhun Anıtları var. Orhun Anıtları'na gittik, gezdik, dolaştık. Ne var ne yok diye. Sayın Bahçeli konuştuğu zaman Orhun'dan başlıyor anlatmaya. Acaba gittin mi? Gidemezsin. Çünkü biz uçakla tarlaya indik. Hele bir de onu duysa hiç gidemez. Gördük baktık ki safari yapıyoruz. Çünkü çöl gibi. Dedik olmaz. Dedik biz Türkiye olarak bu 42 kilometrelik yolu yapacağız. Yolu yaptık ve açtık.''

''DÜNYAYI GEZEREK, TÜRK VATANDAŞLARININ SORUNLARIYLA YAKINDAN İLGİLENİYORUZ''

Dünyayı gezerek, Türk vatandaşlarının sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini ve Türkiye'nin ticaretini artırdıklarını, Türk iş adamlarına yatırım olanakları aradıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Biz Melbourn'de, Güney Afrika'da, Kazakistan'da ticaret diyoruz. Almanya'da vatandaşlarımızla oturuyoruz, 'huzurunuz nasıl?' diyoruz. Biz Bosna diyoruz, Kosova diyoruz, Bağdat, Kabil, Kerkük diyoruz, Gazze diyoruz. Türkiye'ye krizden başka ne kazandırdılar? Türkiye'ye yolsuzluktan, yoksulluktan başka ne kazandırdılar. Hiç? Ama biz güven kazandırdık, istikrar kazandırdık. Sayın Baykal Türk siyasetine maganda kelimesinden başka ne kazandırdı? Biz bu tür üslupla, bu tarz siyasetle ilgilenmiyoruz. Türkiye'yi kalkındırmanın, 81 vilayeti geliştirmenin, Türkiye'nin her bir şehrini Antalya yapma gayretinin içindeyiz.''

ANTALYA'YA YENİ PROJELER

Antalya'ya yeni projelerle geldiklerini belirten Erdoğan, Antalya'ya kruvaziyer limanı, nehir marinaları yapılacağını bildirdi. Boğaçayı projesi ile Antalya'nın 21. yüzyıl kentine dönüşeceğini vurgulayan Erdoğan, Sarısu projesiyle Antalya'nın nefes alacağını, Düden projesinin ikinci etabının tamamlanacağını, eski çöplüğün golf alanı olacağını ve Antalya'nın dünyanın golf merkezleriyle yarışacağını açıkladı.

Antalya'nın hipodrom, balıkçı barınağı ve hobi bahçeleriyle çehresinin değişeceğine işaret eden Erdoğan, 30 bin kişilik stadyuma kavuşacağını, 10 bin kişilik kongre merkezi ile 10 katlı kavşak daha inşa edileceğini belirtti.

AÇIK ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE ÜCRETSİZ KİTAP

Başbakan Erdoğan, ilköğretim okulu öğrencilerine zengin, fakir ayrımı yapılmadan kitaplarının eğitim-öğretim yılı başında dağıtıldığını da hatırlatarak, ''Şimdi yeni bir müjde daha veriyorum sizlere. Açık öğretimde, ilköğretim ve lise öğrencilerine de (900 bin öğrenci var şu anda) onların da kitaplarını ücretsiz vereceğiz'' dedi.

Antalya'ya eğitim, sağlık, ulaşım alanında yapılan hizmetleri ayrıntılarıyla anlatan Başbakan Erdoğan, hava ambulansının Antalya'da hizmete girdiğini ancak jet ambulansın gelişinin biraz gecikeceğini bildirdi. TOKİ'nin Türkiye ve Antalya'da gerçekleştirdiği konut uygulamaları sayesinde vatandaşların kira öder gibi taksitlerle ev sahibi olduğunu da kaydeden Erdoğan, adalet saraylarının da art arda yapıldığını söyledi.

Çiftçilere yönelik çalışmalara da değinen Erdoğan, 236 trilyon tutarında destek verildiğini anlattı.

Antalya Havalimanı'na ikinci terminal ve ikinci pist yapıldığını, bu yıl Antalya'ya 9 milyon turist geldiğini ifade eden Erdoğan, AK Parti hükümete geldiğinde ülke genelindeki turist sayısının 9 milyon civarında olduğunu bildirdi. Antalya'ya hizmetlerin saymakla bitirilemeyeceğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Yeter ki sizin desteğiniz yanı başımızda olsun. Onun için biz diyoruz ki, durmak yok yola devam. Sevgili, Antalyalılar, ben bu sürece girerken diyorum ki; yapacağımız daha çok şey var ve Menderes Türel kardeşimle diyorum ki yola devam. Menderes kardeşimi sizlere emanet ediyorum. Bu genç, dinamik, vizyoner, yakışıklı, başarılı kardeşimi Antalya'ya emanet ediyorum. Kendisinin Antalya'da rakibi olmadığına inanıyorum. Zaten biz her yerde muhalefetle yarışmıyoruz, kendimizle yarışıyoruz.''

''ÜNİVERSİTEYİ YÖNETEMEYENLER...''

''CHP Genel Başkanı Baykal'ın partisinin bütçesini dahi yönetemezken, ülkeyi yönetmeye talip olduğunu'' söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:

''Düşünebiliyor musunuz? Şu anda bir üniversiteyi dahi yönetemeyenler, üniversitenin kampüsü içerisinde kan gövdeyi götürürken, oraya müdahil olamayanlar, Antalya'yı yönetecekler. Var mı böyle bir şey. Olmaz böyle bir şey. Eğitimde, bilimde, demokraside ufku olamayanlar Antalya için ufuk sahibi olamaz. Milli iradeyi, demokrasiyi, millet tercihini hiçe sayanlar bu millete bu Antalya'ya hizmet taşıyamaz. Biz sizin emanetinize nasıl sadakatle bağlı kaldıysak, sizin emanetinizi nasıl yücelttiysek, inanıyorum ki sizler de size emanet ettiğimiz adaylarımızın tümüne sahip çıkacaksınız. Hem Büyükşehir Belediye başkan adayımıza, hem ilçe belediye başkan adaylarımıza, il genel meclisi belediye meclisi adaylarımıza eminim ki sahip çıkacaksınız.''

Seçimlere 19 gün kaldığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, bugün Antalya'da 30'uncu mitingini yaptığını, Antalya'dan önce Mersin'de gerçekleştirilen AK Parti mitingine emniyet rakamlarına göre 60 bin kişinin katıldığını söyledi. Erdoğan sözlerini, şöyle kamamladı:

''Bugün aynı coşku Mersin'de vardı. Aldığım emniyet rakamları şöyle, alanda 60 bin kişi vardı. Mersin'den selamlar var size. Şimdi hep birlikte söylüyoruz bütün Türkiye duysun: Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet bu anlayışla yola devam ediyoruz. Gün, birlik ve beraberlik günüdür. Son söz sizin, karar sizin. Bu ülke hepimizin. Öyleyse durmak yok. Hizmete devam mı bunu siz söyleyeceksiniz.''

NOTLAR


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Antalya mitingi, Kepez ilçesi sınırlarındaki kapalı Cumartesi Pazarı yanındaki alanda yapıldı. Miting alanına saat 15.00'ten itibaren gelen vatandaşlara önce AK Parti İl Başkanı Hüseyin Samani, ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, son olarak da Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin hitap etti.

Adalet Bakanı Şahin, 28 Mart akşamına kadar siyasetçilerin konuşacağını, 29 Martta ise vatandaşların oylarını konuşturacağını belirterek, ''Oylar sandıktan çıkacak ve konuşacak. Antalya'ya hizmetlerin devamını istiyoruz diye haykıracak'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mersin'den Antalya'ya gelişi gecikince, meydan seyyar projektörler getirilerek aydınlatıldı. Konuşmasına saat 17.45 civarında başlayan Başbakan Erdoğan, kürsüde toplam 45 dakika kaldı.

Başbakan Erdoğan, kürsüye, ''Onurlu, Türkiye'nin dik duruşlu lideri'' tanımlamasıyla davet edildi.

Miting alanının tamamen dolduğu görülürken, bir polis helikopteri, miting devam ederken ve hava kararıncaya kadar meydanın üzerinde uçtu.

Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da mitinge katıldı.

Başbakan Erdoğan'ın sözlerinin son bölümünde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in yanı sıra tüm ilçe belediye başkan adayları da kürsüye çıkarak vatandaşları selamladılar.

Başbakan Erdoğan konuşmasına başladıktan bir süre sonra, kürsüye çıkan küçük bir erkek çocuğu, Erdoğan'a Antalyaspor'un atkısını hediye etti. Erdoğan, konuşması bu atkıyla sürdürdü.

Mitingin son bölümünde Başbakan Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan miting alanındakilere karanfil attı.
Bu haber toplam 1426 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri