Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Siyasetçilerin bilinmeyen yönleri

14.02.2010 17:29
Kitidar ve muhalefetin yoğunluk ve yorgunluktan kaçmak için yaptıkları şeyler var. Kimisi alıp başını seyahat ediyor, kimisi elinden kitabı düşürmüyor, bazıları kelimenin tam anlamıyla “uçuyor”, bazıları ise koleksiyonlarıyla kafa dağıtıyor.

Son dönem siyasi çekişmelerden, polemiklerden ve kavgalardan hepimiz yorulduk. “Aman Ankara’nın siyasi havası her zaman kasvetli ve sıkıcıdır” diyeceksiniz ya, ona da tamam. Ancak hem zirvedekiler, hem de TBMM’nin ünlü isimlerinin de bu yoğunluk ve yorgunluktan kaçmak için yaptıkları şeyler var. Kimisi alıp başını seyahat ediyor, kimisi elinden kitabı düşürmüyor, bazıları kelimenin tam anlamıyla “uçuyor”, bazıları ise koleksiyonlarıyla kafa dağıtıyor. En iyisi kavgaları unutalım siyasileri bu yönleriyle de tanıtalım...

Erdoğan: Makas rekoru kıracak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir gününü bile boş geçmiyor. Kendisini Türkiye’nin her yerinden görmek mümkün. Erdoğan bu gezilerinde birçok açılış yapıp kurdele kesiyor. İşte bu açılışlar nedeniyle Başbakan’ın önemli bir koleksiyonu var: Makaslar! Yüzlerce makası olan Başbakan, açılışı yapıyor, sonra da korumaları makası koleksiyona katılmak üzere koruma altına alıyor.

Baykal: Müzik üstadı

CHP Lideri Deniz Baykal’ı Türkiye ’sportmen genel başkan’ olarak bilir. Ancak Baykal, aynı zamanda iyi bir Türk sanat müziği dinleyicisi ve türkü uzmanı. Baykal, Türk müziğinin tarihini, önemli isimlerini, eserlerini, şarkıların hikâyelerini bile son derece iyi biliyor. CHP lideri bu eserleri dinlemekten de büyük keyif alıyor. Baykal’ı Genel Merkez’deki odasındaki molalarında, elinde bir kitapla görmek sürekli mümkün.

Bahçeli: Kitap kurdu

MHP Lideri Devlet Bahçeli tam bir “kitap kurdu.” Bahçeli’nin binlerce kitabı ve evinde son derece zengin bir kütüphanesi var. MHP lideri son çıkan yayınların ve kitapların hiçbirini kaçırmıyor. Piyasaya çıkan yerli ve yabancı tüm kitaplar önce okunuyor, sonra kütüphanedeki yerini alıyor. Devlet Bey, tarih okumayı çok seviyor ama siyaset ve ekonomi ağırlıklı kitapları da elinden düşürmüyor.

Çağlayan: Tespih koleksiyonu müzelik olacak

Kabinenin sıkı Galatasaraylısı Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın aslında minik bir resim koleksiyonu var. Ancak asıl iddialı olduğu alan tespihler. Çağlayan’ın evinde birbirinden değerli binin üzerinde tespih bulunuyor. Türkiye’den ve dünyadan toplanan tespihlerine gözü gibi bakan Çağlayan, bakım da yaptırıyor.

Bağış: “Tanıtım kartları” topluyor

Devlet Bakanı Egemen Bağış, hem bakanlığı döneminde hem de bakanlık öncesinde yıllarca birçok uluslararası konferansa katıldı. Pek çok insan boyuna veya yakaya takılan tanıtım kartlarını sonrasında atsa da Egemen Bey böyle yapmadı. Bağış, gittiği her konferansta ve toplantıda kendisi için hazırlanan, üzerinde isim yazan tanıtım kartlarını topladı. Şimdi yüzlercesinin olduğu geniş bir koleksiyona sahip.

Günay: Arkeoloji tutkunu

Seyahat kitapları okumayı ve biriktirmeyi seven Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın asıl ilgi alanı arkeoloji. Günay’ın başucunda sürekli arkeolojiyle ilgili kitaplar yer alıyor. Zaman zaman köpeğini de alarak bu tarihi eserleri görmek için gezilerine çıkan Günay, arkeoloji alanında ise kabinenin ve hatta TBMM’nin en bilgili ismi.

Yakut: Meclis’in Federer’i

TBMM Başkan vekili Sadık Yakut tam bir tenis tutkunu. Son derece azimli olan Yakut, her geçen gün tekniğini ilerletti. Hâlâ haftada birkaç gün, İstanbul Milletvekili Alaaddin Büyükkaya ile karşı karşıya geliyor. Yakında önemli turnuvalarda görürseniz şaşırmayın.

Tüzmen: TBMM’nin lisanslı pilotu

Yüzmeyi ne kadar sevdiğini herkes biliyor. Bakanlığı bıraktıktan sonra ise bir sportmen centilmenliği içinde davrandı. Boş vakti kalınca bir hayalini gerçekleştirdi, pilotluk eğitimi almaya başladı. Türk Hava Kurumu’nun Türkkuşu tesislerinde dersler alan Kürşad Tüzmen, 8 bin Euro ödedi ve lisanlı bir pilot oldu.

Çelik: Kitapları için daire tuttu

Eski Milli Eğitim Bakanı, AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanı Hüseyin Çelik, eski bir öğretim görevlisi. Hüseyin “Hoca” TBMM’nin okumaya en düşkün isimlerinden biri. Sevgisi ve kitapları o kadar fazla ki, oturduğu evin tam karşısındaki daireyi de onlar için tutmaktan çekinmedi.

Vatan-Pazar

Bu haber toplam 2294 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri