Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan Baykal'a Alaylı Mesaj

16.02.2010 13:30
Başbakan Erdoğan'dan Baykal'a: Senin gibi ana muhalefet liderine can kurban

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu AK Parti'nin oy oranıyla ilgili açıklama yapan CHP lideri Baykal'a kendi partisinin oy oranına bakmasını istedi.

Kendisinin Baykal'ın muhalefet lideri olmasından memnun olduğunu ifade eden Erdoğan, "Senin gibi ana muhalefet liderine can kurban." dedi.

Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, Deniz Baykal'ın İçişleri Bakanı Beşir Atalay hakkında gensoru vereceğini açıklamasını değerlendirdi.

Bu ülkede gensorunun da yalama olduğuna işaret eden Erdoğan, "Bir netice alamayacaklarını bildikleri halde ikide bir gensoru. Diyarbakır Valiliği'nin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurusu üzerine güvenlik gerekçesiyle savcılar Habur sınır kapısına gitmiştir. Bu uygulama tamamen kanunlar çerçevesinde bir uygulamadır. Türkiye'de ilk kez vuku bulan bir uygulama da değildir. Halkımızı yanıltmayalım, aldatmayalım, dürüst olalım, samimi olalım. Ergenekon davasının Silivri'de görülmesi, Abdullah Öcalan davasının İmralı'da görülmesi çok açık örnekleridir. Niçin İmralı'da görüldü? Ortada adalet sarayı mı var, adliye mi var? Niçin orada görüldü? Demek ki bunun gerekçeleri var. Baykal'ın ifade ettiği sözler tamamen uydurmadır, tamamen yalandır." diye konuştu.

Baykal'ın devamlı dinlendiklerini söylediğini ifade eden Erdoğan, "Demek ki Ahmet Türk'le Atalay görüşürken onları da derin dinleme aletiyle dinliyorlar. Ne konuştuklarını biliyorlar. Sayın Türk 'böyle bir konu aramızda geçmedi, konuşmadık.' diyor Sayın Atalay da aynısın söylüyor. İlgili cumhuriyet başsavcılığı açıklamaları çok sert yaptı. Bu iddiaların gerçek dışı olduğunu açıkladılar." şeklinde konuştu.

Erdoğan, AK Parti iktidara geldiği andan itibaren demokratik bir devletin kendinden menkul bir meşruiyete sahip olamayacağını, meşruiyetin kaynağının da millet olduğunun altını çizerek kalın çizgilerle ifade ettiklerini vurguladı.

Erdoğan, şunları söyledi: "Devlet millet ilişkilerinin evrensel demokratik ölçüler çerçevesinde yeniden inşa edilmesi gerektiğini her zemin de savunduk. Son 7,5 yılda da bu yönde ciddi mesafe kat ederek devlet millet ilişkilerini demokratik evrensel normlar ilişkiler esasında yeniden tanımlayan düzenlemelere imza attık."

Erdoğan, Türkiye'de demokrasinin gelişmesine zihni duvarlar örenlerin, Cumhuriyet'i dillinden düşürmeyen, vatandaşlık kavramını hiçe sayan, Cumhuriyet'in eşitlik ilkesini 'bizden olanlar ve olmayanlar' diye ayrımıyla imtiyaza dönüştürmeye çalışanların bugün kendi ürettikleri hayali senaryolar üzerinden AK Parti'yi açığa düşürmeye çalıştıklarına işaret etti.

CHP'nin geçmişini çok iyi bildiklerini kaydeden Erdoğan, "CHP'nin cumhuriyetçilikle uzaktan yakından alakası yok. Sadece tabelanızda var." ifadesini kullandı.

Erdoğan, muhalefetin tek yaptığının Ankara'da kriz üretmek ve kavga çıkarmak olduğunu belirterek, "Silivri'de mahkemelerin yolunu arşınlayanlar, çetelerin gönüllü avukatlığını üstlenenler Ankara'nın doğusunda nelerin yaşandığını görmezler, göremezler." görüşünü dile getirdi.

BAYKAL'A ANKET CEVABI

CHP Genel Başkanı Baykal'ın hafta sonu AK Parti'nin oy oranıyla ilgili yaptığı açıklamaları eleştiren Erdoğan, şöyle konuştu: "Sayın Baykal, hafta sonu il kongresinde bir kez daha anket konusunu gündeme getirdi. Sayın Baykal, bizim oy oranımız sizi niye bu kadar meşgul ediyor? Niye bu kadar rahatsız oluyorsunuz? Çok mu yükseldi oylarımız? Oranımızın anketlerde nasıl çıktığını sen bize bırak. Çok yakında takip ediyoruz. Hamdolsun milletimizin teveccühün her geçen gün arttığını memnuniyetle müşahede ediyoruz. Anketler senin hakkında ne söylüyor? Senin partin hakkında ne söylüyor? Senin tavırların, senin politikaların hakkında ne söylüyor? Sayın Baykal, iktidar olmak için değil partisinin başında kalmak için gayret sarf ediyor. Senin durumun bu. Millet hakkımızda ne karar verirse başımız gözümüz üstüne. Sen kendin için ne diyorsun? Sosyal demokratlar senin değerlendirmeni yapıyor. 'Dünyanın hiç bir yerinde bir seçime girdi kazanamadı, ikinci seçim girdi kazanamadı, onun lideri başında durmaz' deniyor. Koltuk ne kadar tatlıymış."

Kendisinin Baykal'ın muhalefet lideri olmasından memnun olduğunu ifade eden Erdoğan, "Senin gibi ana muhalefet liderine can kurban." dedi.

Psikoloji biliminde Baykal'ın yaklaşımına yansıtma dendiğini hatırlatan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Yansıtmanın ileri derecesi ki düşünce sapmasıdır ki bu taşkınlıktır. En tehlikelisi de halüsinasyondur. Kendisini darı ambarında görmeye başlamaktır."

Türkiye'de yasama, yürütme ve yargının, her türlü etkiden uzak bir şekilde işlevlerini yerine getirdiğinin altını çizen Erdoğan, Baykal'ı kurumlar arasında fitne çıkarmakla suçladı.

Erdoğan, Baykal'ın işine gelen yargı kararları karşısında 'şeriatın kestiği parmak acımaz' derken, işine gelmeyen kararlar için de hükümeti yargıya müdahaleyle suçladığını, yandaş yargı oluşturmak gibi ithamda bulunduğunu kaydetti.

 

Bu haber toplam 932 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri