Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Erdoğan Baykal'ı ezdi geçti

06.05.2010 00:18
Yapılan ankette en çok sevilen lider Erdoğan çıktı. Erdoğan'ı ise Cumhurbaşkanı Gül takip etti. Muhalefet liderlerini ise başka bir sürpriz bekliyordu. Liderlerin üzüleceği sürpriz anketin sonucu?

Meclis’te Anayasa paketinde değişiklik oylaması sırasında yapılan kamuoyu araştırmasından sonra ortaya çıkan tablo Erdoğan’ın hala vatandaş tarafından en çok sevilen lider olarak zirvede kaldığını gösteriyor. Erdoğan’ın vatandaştan aldığı beğeni diğer liderlerle kıyaslanamayacak kadar yüksek bir durumda.

Muhalefetin değişiklik paketine ısrarla karşı çıkması karşısında oylarında erime yaşadığı ve kamuoyunun beklediğinin aksine bir sonuç ortaya çıktığı belirtildi.

And-Ar Sosyal Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırmalarda Mustafa Sarıgül’ün başında bulunduğu TDH’nin de barajı geçmeye yakın olduğu, bu durumun anket sonuçlarında CHP’nin de oylarına erime olarak yansıdığı yönünde.

Yapılan kamuoyu araştırmasının sonuçlarına bakıldığında ortaya çıkan tablo Ak Parti yükseliş seyrinde olduğu yönünde. Bu durumu anketi yapan Andy-Ar’ın Genel Müdürü Faruk Acar şöyle yorumluyor.

‘İktidar partisi Ak Parti’nin Demokratik Açılım ile beraber ekonominin olumsuz göstergeleri dolayısı ile oylarındaki hızlı düşüşün durduğunu ve Şubat Ayı itibarı ile tekrar yükselişe geçtiğini görmekteyiz.yüzde 32’lere kadar inen bu oran, gündemin değişmesi ile beraber yine Ak Parti lehine olumlu göstergelere neden olmuş ve bu araştırmamızda yüzde 38,9’a kadar yükselerek birinci parti konumunu sürdürmeye devam etmektedir.’

Öte yandan Ana Muhalefet Partisi CHP mecliste Anayasa paketi üzerinde göstermiş olduğu uzlaşmaz tavrı ve katı tutumuna vatandaştan destek bulamadı.

Son 3 ayın verilerine göre yapılan araştırma sonuçlarında CHP yüzde 20’ler dolayında hareket etmektedir. Sert bir düşüş olmasa da CHP’Bu Pazar seçim olması durumunda CHP’nin oy oranı yüzde 19,7 olarak tespit edildi. 

MHP puan kaybetmeye devam ediyor

Demokratik Açılım kamuoyunun gündemine geldiği haftalarda, MHP lideri Devlet BAHÇELİ ve parti kurmaylarının karşı ve sert tutumu MHP oylarında hızlı bir yükselişe neden olmuştu.Oy oranındaki hızlı artışın ardından MHP yüzde 20 lik bir dlime oturarak kamuoyu araştırmalarında ikinci parti çıkmıştı. Ancak gündemin değişmesi ve gündem konularına karşı MHP’nin ılımlı yaklaşımdan uzaklaşılması nedeni ile partinin oylarında hızlı düşüşler yaşandığı gözlemlenmeye başladı. MHP’nin oy oranı  yüzde 16,6 gerilemiş bulunuyor.

Mustafa SARIGÜL Baraja çok yakın; Hızlı bir çıkış yapan ve kamuoyunun ilgi odağı haline gelen Mustafa SARIGÜL liderliğindeki hareket yüzde 10’lar seviyesine ulaşmış, ancak birden bire geri planda kalması dolayısı ile inişe geçen TDH, tekrar toparlanma sürecine girmiş gibi gözüküyor.Tüm partilerin seçmen kitlesinden oy alan TDH, 4.parti olarak yüzde 8,2 oranı ile kendini göstermeye başladı. TDH’nin oylarındaki artış CHP’nin de oy kaybına neden olacak gibi gözüküyor. 

Numan KURTULMUŞ  SP’yi yükseltmeye devam ediyor; Numan KURTULMUŞ liderliğindeki Saadet Partisi’nin söylemleri, diğer parti seçmenleri tarafından da ilgi ile takip edilmektedir. Oldukça istikrarlı biçimde oylarında yükseliş gözlemlenen SP’nin oranı yüzde 6,3 olarak tespit edilmiştir.

 
Bu haber toplam 1426 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri