Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan, Çekirge ve Ekşi'ye ateş püskürdü

01.11.2010 08:38
Başbakan Erdoğan, 'Bunlar anasını da satar' diyen Oktay Ekşi ile Hayrunnisa Gül'e 'eğreti gelin' benzetmesi yapan Fatih Çekirge'ye ateş püskürdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hürriyet gazetesinden istifa eden Oktay Ekşi'ye, "Biri çıkıyor Cumhurbaşkanı'nın eşine ağza alınmayacak benzetmeler yapıyor. Bir diğeri çıkıyor hükümet üyelerine karşı ağzını bozuyor. Bir başkası aşağılıyor, hakaret ediyor. Edep 'yahu' diyorum." dedi.

Erdoğan, Şanlıurfa Topçu Meydanı'nda, DSİ tarafından yaptırılan 10 tesisin toplu açılışında konuştu. Başyazarlığını yaptığı Hürriyet gazetesinden istifa eden Oktay Ekşi'ye yönelik eleştirilerde de bulunan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: ''Bu ülkenin idarecilerine ağıza alınmayacak küfürler edeceksin. Basın Konseyi'nin başında olduğun halde bunu yapacaksın. Buna rağmen burada oturmaya devam edeceksin. Ondan sonra da çıkacaksın yurt içinde, yurt dışında 'Türkiye'de basın özgürlüğü yok' diyeceksin. 'Türkiye'de basın baskı altında' diyeceksin. Bir ülkenin hükümetine, kabine üyelerine bu kadar galiz küfretmenin ne ifade özgürlüğüyle ne de basın özgürlüğüyle uzaktan yakından ilgisi olamaz. Dünyanın hiçbir yerinde bu saygısızlık basın özgürlüğü olarak, ifade özgürlüğü olarak değerlendirilemez. Önceki gün de söyledim. Biz bu zihniyetle, bu kafayla mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Demokratik yollardan, hukuk yollarından bu anlayışa, bu edepsizliğe karşı gerekeni yapacağız. Biri çıkıyor Cumhurbaşkanı'nın eşine ağza alınmayacak benzetmeler yapıyor. Bir diğeri çıkıyor hükümet üyelerine karşı ağzını bozuyor. Bir başkası aşağılıyor, hakaret ediyor. Edep 'yahu' diyorum."

Bir siyasi partinin kongresinde partililerin ayakkabılarını çıkarıp, masanın üzerine çıkarak gözyaşlarıyla parti liderine alkış tuttuklarını hatırlatan Erdoğan, "Liderlerinin dili ve üslubu da ortada. Bunların dili ve üslubu da ortada. İşte geçtiğimiz günlerde yine benzer şeyleri aynen ifade ettiler. Etmeye devam ediyorlar. Ama milletçe bunlara sizler gereken dersi vakit geldiğinde verdiniz ve veriyorsunuz. Bizim güvencemiz millet. Biz sizinle geldik, bu yola devam ediyoruz. Sizinle de o arzuladığımız muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkacağız. Şanlıurfa birlik ve beraberlik kardeşlik şehri. Aziz milletim 12 Eylül'de bunlara da, bunların üslubuna da, bunların zihniyetine de en güzel cevabı verdi." şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 1404 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri