Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan CHP'ye sert cevap

20.10.2010 16:24
CHP'nin sadece türban için komisyon kurulmasına karşı çıkması, iktidar partisinde tepkiyle karşılandı

Ankara'da türban trafiği baş döndürdü. İlk gün temaslar hüsrana dönüştü. CHP'lilerin kritik görüşme sonrası AK Parti'nin gizli gündemi olduğunu iddia etmesi Başbakan Erdoğan'ı kızdırdı.

"BUNLAR AKŞAM BAŞKA SABAH BAŞKA KONUŞUR"

Başbakan Erdoğan Finlandiya'dan CHP'nin türbana kapıları kapamasına tepkiliydi. Samimiyetsizlikle suçladığı ana muhalefeti yaylım ateşine tuttu:

''Bunlar meydanda söylenen şeyler değildi. Şimdi ön şartları ortaya çıkmaya başladı. Bunların ne kadar samimi olduğu bellidir. Her zaman aynı oyun. Değişen bir şey yok. Hep söylüyorum, bunlar akşam başka, sabah başka konuşurlar. Bunların meydanlarda ne söylediği bellidir. Bunun çerçevesi içerisinde yapılacak olanı yaparız''

BOZDAĞ'DAN SAMİMİYETSİZLİK SUÇLAMASI

AK Parti cephesinden CHP'ye tepki yağmuru var. Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, CHP'nin başörtüsü konusuyla ilgili kurulacak komisyona katılmak için ön şart öne sürmesini eleştirdi. 

"SORUN ÜNİVERSİTE KAPILARINDA"

Bozdağ, CHP'li Kemal Anadol'un AK Parti'nin türban girişimini Türkiye'yi karartma operasyonu olarak nitelemesine tepki gösterdi:

''Bizim onlara söylediğimiz şey çok açık: Şu anda kamuda, ilk ve ortaöğretimde yaşanan bir sorun yoktur. Gerçek sorunun çözümünü, sorun olmayan bir konunun çözümüne bağlamanın doğru olmadığını ifade ettik. Bugün Türkiye'de; kamuda, ilk ve ortaöğretimde yaşanan bir sorun kesinlikle sözkonusu değildir. Sorun üniversite kapılarındadır. Üniversitede okumak isteyen kız öğrencilerimizin sorunları vardır. Sayın Kılıçdaroğlu, 'üniversitede kızlarımız başları örtülü  biçimde okuyabilecek' açıklaması yaptı. Biz, bunu bu çerçevede değerlendirelim.

Ortak bir çalışma grubu oluşturulduğu takdirde, bu çalışma grubu, CHP'nin endişe ettiği bu konuları da müzakere edebilir, tartışabilir, değerlendirebilir. Bu çerçevede bir mutabakat metni çıktığı takdirde, biz o metnin hayata geçirilmesi konusunda hemfikiriz. Önşartsız, önyargısız biz bu sorunun çözülmesi konusunda herkesin adım atmasından, verdiği sözlerin ardında durmasından yanayız. CHP'nin isteği, kendi önyargılarını kabul ettirdiği bir çalışma grubu oluşturmak.''

MÜZAKERE ETMEYE BİLE YANAŞMADILAR

Bekir Bozdağ, grupları ziyaretlerinde bir metin götürmediklerini belirterek, ''Metni beraber oluşturalım, beraber yazalım. Uzlaşırsak da TBMM gündemine birlikte getirelim. Ama CHP beraber müzakere etmeye bile yanaşmadı'' dedi.

ÖN ŞARTSIZ KOMİSYON ÖNERİSİ

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, CHP, MHP ve BDP grup başkanvekillerine; ''üniversitede yaşanan başörtüsü sorununun çözümü için ön şartsız, önyargısız ortak bir çalışma grubu kurularak, konunun TBMM'de kalıcı bir çözüme kavuşturulması'' konusundaki önerilerini ilettiklerini anlattı.


 

Bu haber toplam 1494 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri