Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan çiftine çok özel karşılama

26.09.2009 09:37
Başbakan Erdoğan Ekim sonunda G-8’lerin nükleer tesislerle ilgili 3 ay süre tanıdığı İran’a gidecek ve ardından da Washington’da Obama ile görüşecek...
Başbakan Erdoğan’ın İran’a yapacağı gezi, takvimi itibariyle ilgi çekici.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ekim ayının sonunda ya da kasım ayında İran'a ziyarette bulunacağını söyledi. G-20 Zirvesi için Pittsburgh ketine gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın heyet liderleri için verdiği yemeğin ardından The Rönesans Oteli'ne gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Öncelik doğalgaz görüşmelerinde

İran'a gelecek ay yapacağı ziyaretle ilgili bir soru üzerine, tarihin henüz netleşmediğini belirten Erdoğan, ''Ekim veya kasım ayı başı olabilir'' dedi. Türkiye-İran ilişkilerinin önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan şunları söyledi: ''Özellikle de bu doğalgazla ilgili ilişkilerimiz, İran'a verebileceğimiz mallar konusu, bölgedeki teröre yönelik yapabileceğimiz müşterek çalışmalar.

Bütün bunları geniş kapsamlı ele alabileceğimiz görüşmeler için dışişleri bakanımız gitti. Benim de ekim, kasım ayı başı gibi bir gitme planımız var.'' Erdoğan, Irak'a bir ziyaretinin olup olmayacağı sorusuna ise, ''Irak bu ay içinde kesin. Onu ortalarında filan yapacağız'' diye yanıt verdi.

Önce Tahran, ardından Washington

Başbakan Erdoğan'ın önceki gün Ahmedinejad ile baş başa görüşmesi sonrası açıkladığı İran ziyareti, takvimi itibariyle dikkat çekiyor. G8 ülkeleri, İran'a sene sonuna kadar uranyum zenginleştirmeyi durdurması yönünde süre verdi. Başbakan'ın İran'a giderek çözüm araması, ardından da Washington'da Obama ile bir araya gelecek olmasının dikkat çekici olduğu kaydedildi.

Uzmanlar, Ankara-Washington-Tahran hattında farklı bir trafik yaşanacağını vurguladı. İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, G-8 ülkelerinin uranyum zenginleştirmeyi durdurmayı taahhüt etmesi ve yaptırımlardan kaçınması için İran'a yıl sonuna dek süre verdiğini söyledi.

İran’a bir şans daha

Sanayileşmiş 8 ülkenin oluşturduğu G-8'lerin dönem başkanı İtalya'nın Dışişleri Bakanı Frattini, üye ülkelerin dışişleri bakanlarının dün gece ''İran'a bir şans daha verilmesi'' için fikir birliğine vardıklarını bildirdi. Rusya lideri Medvedev de İran'ın nükleer programıyla uluslararası topluma meydan okuması durumunda, bu ülkeye yönelik yaptırımların ''kaçınılmaz'' olabileceğini ifade ederek, Tahran yönetimine olası yaptırımlar konusunda ABD'ye destek olacağının sinyalini vermişti.

Obamalar, Erdoğan çiftini kapıda karşıladı

New York'taki temaslarını tamamlayıp G-20 Zirvesi'nin yapıldığı Pittsburgh kentine geçen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama'nın ''Phipps Conservatory'' isimli botanik bahçesinde verdiği resepsiyona katıldı.

Emine Erdoğan resepsiyonda beyaz elbise üzerine taşlı siyah bir ceket giydi. Emine Erdoğan takı olarak da siyah bir kolyeyi tercih etti. Obama ve Erdoğan önce eşleriyle birlikte basına fotoğraf verdi. Ardından gazetecilerin karşısına iki lider geçti. Obama, Erdoğan'a, "Sizi gördüğüme sevindim" derken, Erdoğan da memnuniyetini bildirdi. Emine Erdoğan ile Michelle Obama da görüntü alınırken ayaküstü kısa bir sohbet yaptı.

Eşzamanlı çeviride Türkçe 13. dil

Pittsburgh'ta 2 gün sürecek olan ve küresel ekonominin ele alınacağı G-20 liderleri toplantısına, Başbakan Erdoğan da katılıyor. Konuşma ve tartışmaların yapılacağı salonlarda 13 ayrı dilde eşzamanlı çeviri yapılacağı bildirilirken, katılımcıların kullanacağı kulaklıklarda 13. dil olarak Türkçe'nin yer alması dikkati çekiyor.

First Lady'den iyi ev sahipliği

ABD'nin Pittsburgh kentinde başlayan G-20 zirvesi dolayısıyla Obama çifti bir resepsiyon verdi. Dünyanın tüm bölgelerinden önemli sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkeleri bir araya getiren G-20, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, İngiltere ve ABD'nin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları ile Avrupa Birliği Dönem Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı'ndan oluşuyor. Obama çifti dün konuklarını tek tek kapıda karşılayıp ağırladı.

Yağmur karşılamaya engel oldu

Obama çifti resepsiyona gelen ülke liderlerini ve eşlerini karşılarken, zaman zaman yağmur nedeniyle içeriye girip çıkmak zorunda kaldı. Michelle Obama zaman zaman eşinin üzerindeki yağmur damlalarını silkeledi. Resepsiyonun ardından heyet başkanları Obama'nın verdiği çalışma yemeğine geçtiler.

Bu haber toplam 1026 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri