Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın Davos boykotu sürüyor mu?

13.12.2009 20:32
Erdoğan Davos zirvesine ilişkin tavrını binlerce fit yüksekte açıkladı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 'liderler zirvesi' yapabileceğine ilişkin açıklamaları ve yaklaşan Davos zirvesine ilişkin tavrını binlerce fit yükseklikten açıkladı. Meksika dönüşü konuşan Erdoğan, Davos boykotunun sürdüğünü açıklarken Köşk'ten muhtemel davete 'Gelecek böyle bir talebe hayır demem. Ama netice çıkacağına da inanmam' karşılığını verdi.

ABD ve Meksika temaslarının ardından uçakta beraberindeki basın kuruluşu temsilcilerine açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarından Tokat'taki terör saldırısına, Davos toplantısından muhalefet liderlerinin açılıma ilişkin yaklaşımına kadar birçok konuda soruları yanıtladı.

Erdoğan'ın önemli konu başlıklarıyla ilgili açıklamaları şöyle:

ZİRVEDEN NETİCE ÇIKMAZ
 
Böyle bir toplantı yapılabilir. Ama Sayın Cumhurbaşkanımız daha önce de böyle bir toplantı yaptı. Netice alınmadığı gibi bir de Cumhurbaşkanımızla ilgili aynı şekilde çok çirkin yaklaşımlarda bulundular. Cumhurbaşkanımızın tabii takdiridir. Ben Cumhurbaşkanımızdan gelecek böyle bir talebe hayır demem. Ama netice çıkacağına da inanmam.

DAVOS'A GİTMEM
 
(Davos'a gidip gitmeyeceği yönündeki soruya) Bu yıl Davos'a katılmayacağım. Belki arkadaşlardan bir-ikisinin katılmasına müsaade ederiz. IMF'de gelişmeler olumlu istikamette devam ediyor. Siz çalışmalarınızı yapın, biz yapalım bir an önce kararımızı verelim. Çok olumsuz bir şey sanıyorum söz konusu değil. (Davos boykotunuz sürüyor mu? sorusuna) Evet benim sürüyor.

İMRALI KONUSUNDA MUTMAİNİZ
 
Biliyorsunuz İmralı'dan F tipi cezaevine alınması yönünde talepleri vardı. Şu andaki İmralı F tipi cezaevi aslında aynı model cezaevlerinden bile iyi. AB standartlarına tam anlamıyla uygun. Hatta üstte bile. Resimleri yayınlandı. Tavanda pencere var filan deniyordu. Gördünüz alakası yok. Haftada 10 saati aşmamak kaydıyla diğer mahkumlarla da görüşme imkanı tanınıyor. Bütün bunların hepsi var. Adalet Bakanlığımız üzerine düşeni uluslararası hukuk neyi gerektiriyorsa yapmıştır. Bizler mutmainiz (tatmin olmuş durumdayız).

BAYKAL'LA BAHÇELİ'NİN HAYATI BU
 
Muhalefetin takındığı tavrı anlamak mümkün değil. Bu kadar basit, bu kadar sulu. Şehidin üzerinden siyaset yaparak rant elde etme çalışması içine giren bir anlayışını dünyada görmek mümkün değil. Böyle bir dönemde bile bunlar hala şehidimin üzerinden siyaset yapıyorlar. Şehidimin üzerinden rant elde etme gayreti içerisindeler. Bunları milletim adına üzüntüyle izliyorum. Burada çok çirkin bir şekilde 'bu ihanettir' yaklaşım tarzları var. Asıl bu yaklaşım tarzı ihanettir, hıyanettir. Yapacağın bir şeyin var mı bunu söyle. Bugüne kadar ağızlarından bir şey çıkmadı. Sadece ateşe körükle gittiler. Hayatları bu. Sayın Baykal'ın hayatı da Sayın Bahçeli'nin de hayatı bu. Diğerlerinin hayatı da budur.

VAKİT ÖLDÜREN BÜYÜKELÇİLER VAR
 
Geçmişten bu yana baktığımızda dış ilişkilerde her alanda ıskalamışız. Bizim dünya ile münasebetlerde çok ciddi adımlar atıldığını kimse iddia edemez. Varsa böyle bir iddia çıkar konuşuruz. Biz göreve geldikten sonra gittiğimiz ülkelerde adeta oralarda ne kadar zayıf olduğumuzu gördük. Buraları toparlayıp yeni bir heyecan başlatıyoruz. İhmaller var. İthamda bulunmak istemem. Şu anda birçok ülkede Dışişleri teşkilatımız yok. Yeni yeni elçilikler açıyoruz. Gerekli eleman istihdam edemiyorsun. Bakıyorsun yasalar önünde fazla gönderemezsin. Bütün bunlar bu süreci olumsuz etkileyen konular. Gelen insanların çok farklı heyecanı duyması lazım. Öyle bir büyükelçi var yerinde duramıyor. Bazılarına da bakıyorsun burada süreyi doldurayım derdinde
Bu haber toplam 2070 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri