Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın 'evet' gerekçesi

30.08.2010 00:10
Başbakan Erdoğan: Bu ülkeye hizmet edenler bir daha idam sehpasına gitmesinler diye 'evet' diyeceğiz.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu ülkeye hizmet edenlerin bir daha idam sehpasına gitmemeleri için 'evet' diyeceklerini söyledi.

AK Parti Ankara İl Başkanlığı'nın Anfa-Altınpark'ta düzenlediği iftar programına katılan Başbakan Erdoğan, Konya mitinginde yaşlı bir ninenin Adnan Menderes'in idam sehpasına götürülürken çekilmiş fotoğrafını kendisine verdiğini belirtti.

Olayı anlatırken duygulanan Başbakan Erdoğan, "Bu ülkeye hizmet edenler bir daha idam sehpasına gitmesinler diye evet diyeceğiz." dedi.

Çok sayıda iş ve sanat dünyasından kişinin katıldığı iftar programında konuşan Erdoğan, Ramazan ayının barışa, kardeşliğe vesile olmasını diledi.

Ankara Sincan'daki mitingde binlerce kişinin darbe Anayasasının değil milletin Anayasası için bir araya geldiğini dile getiren Erdoğan, insanların referandumda 'evet' diyecek olmasının kendilerini memnun ettiğini ifade etti. Milletin "Darbe Anayasasına da hayır, AK Parti'nin Anayasasına da hayır" diyenlerin sözlerini yutmadığını vurgulayan Erdoğan, halkın milletin Anayasasına evet dediğini kaydetti.

Bu Anayasa'nın ne AK Parti'nin ne de Tayyip Erdoğan'ın olduğunu anlatan Erdoğan, herkesin Anayasa için çalıştığını söyledi.

CHP, Barolar Birliği, TÜSİAD başta olmak üzere birçok kesimin çalışmalarından faydalanıldığını dile getiren Erdoğan, CHP'nin değişiklikteki iki maddeye karşı çıktığını diğerlerini kabul ettiğini hatırlatarak, bunların Anayasa Mahkemesi'ne götürüldüğünü burada esastan girilerek cımbızlama yapıldığını belirtti.

Anayasa değişikliğinin şimdi millete götürüldüğünün altını çizen Erdoğan, CHP'nin ileri demokrasiye 'hayır' dediğini vurguladı.

Kendilerinin ileri demokrasiye ve özgürlüklere 'evet' dediklerini anlatan Erdoğan, CHP'nin "memurlara neden grev hakkı vermiyorlar?" yönündeki eleştirilerine de 12 Eylül'den sonra böyle bir çalışma yapılabileceğini söyledi.

Memurlar ve işçilerin 'çalışanlar' başlığı altında Batı ülkelerinde olduğu gibi toplanması gerektiğini dile getiren Erdoğan, bütün senenin memur ve işçilerle toplu görüşmeler yapılarak geçirildiğini kaydetti.

"İLERİ DEMOKRASİYLE İLERİ EKONOMİYİ YAKALIYORUZ"

İleri demokrasiyle ileri ekonominin yakalandığını vurgulayan Erdoğan, dertlerinin bağcıyı dövmek değil üzümü yemek olduğunu belirtti. Ülkede, barış, kardeşlik ve huzurun egemen olmasını istediklerinin altını çizen Erdoğan, ülkeye Fransız olmadıklarını, Fransa'nın insanlara Fransız olduğunu söyledi.

"Anayasa değişikliğini kendilerini kurtarmak için yaptıkları" yönündeki eleştirilere de tepki gösteren Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'ne Meclis'in sadece üç kişi seçeceğini kaydetti. Artık eskisi gibi 65 yaşına kadar çalışma olmayacağını 12 yıl ile sınırlandırılacağını anlatan Erdoğan, Mehmet Moğoltay ve Seyfi Oktay'ın sözlerini hatırlatarak 12 Eylül'de yargının kimsenin arka bahçesi olmayacağını ifade etti.

METİN ŞENTÜRK'LE SICAK SOHBET

Emine Erdoğan'ın da katıldığı iftar programında sanatçı Metin Şentürk ile Başbakan Erdoğan arasında sıcak bir de sohbet geçti.

Erdoğan'ın, "Seni Fenerbahçeli biliyordum. Kravatın neden siyah beyaz?" diye sorması üzerine Şentürk, esprili bir cevap verdi. Bugün böyle bir kravat taktığını dile getiren Şentürk'ün, "Ben zaten renk körüyüm." demesi gülüşmelere sebep oldu.

Başbakan Erdoğan, konuşma sırasında yanında bulunan küçük bir kıza da cüzdanından para verdi.

CİHAN

Bu haber toplam 1136 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri