Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'deki Yangına Uçak Gönderiyoruz

03.12.2010 02:20
İsrail'in Hayfa kentinde çıkan yangına müdahale etmek üzere Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla Türkiye'den 2 yangın söndürme uçağının İsrail'e gönderileceği bildirildi. İsrail'den de açıklama geldi.

 

İsrail'in Hayfa kentinde çıkan yangına müdahale etmek üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla iki yangın söndürme uçağının İsrail'e gönderileceği bildirildi.

Alınan bilgiye göre, İsrail'in Hayfa kentinde çıkan yangının ardından Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla Çevre ve Orman Bakanlığından kiralanan Türk Hava Kurumuna ait iki yangın söndürme uçağı bölgeye gidecek.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Mehmet Ersoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yangın söndürme uçaklarının uluslararası havacılık kuralları gereği gerekli işlemler tamamlandıktan sonra İsrail'e gönderileceğini bildirdi.

Ersoy, iki yangın söndürme uçağının bölgeye gönderilmesinin Türkiye Cumhuriyeti'nin İsrail'e ''insani bir jesti'' olduğunu ifade etti.

İSRAİL, TÜRKİYE'NİN YARDIMINDAN MEMNUN

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinin, Türkiye'nin yardım önerisinden memnuniyetini dile getirdiği bildirildi.

AP'nin haberinde, ''Netanyahu'nun ofisinin, Türkiye'nin yardım teklifinde bulunduğunu açıkladığı'' belirtilerek, bunun ''aylar süren gerginliğin ardından olumlu bir iyi niyet gösterisi olduğu'' kaydedildi.

ULUSLARARASI YARDIM

İsrail Kanal 2 televizyonu, Türkiye'nin yanısıra Yunanistan, İspanya, Rusya, Fransa, Azerbaycan, Mısır ile Güney Kıbrıs Rum kesiminin de yardım için harekete geçtiğini duyurdu.

Yangın söndürme çalışmalarına destek vermesi beklenen ülkelerden bugün sabaha karşı en az 10 yangın söndürme uçağı ve helikopterinin İsrail'de olması bekleniyor.

Ülkenin kuzeyinde yaklaşık 12 saattir devam eden ve giderek genişleyen yardım nedeniyle bölgedeki yerleşim yerlerinden tahliye edilenlerin sayısının yaklaşık 12 bin dolayında olduğu tahmin ediliyor.

İsrail, 40 kişinin hayatını kaybettiği yangını, ''ulusal yas günü'' olarak ilan etmeye hazırlanıyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, programlarını iptal ederek geldiği Hayfa'da, gazetecilerin sorularını cevaplandırırken yangını ''korkunç bir felaket'' olarak nitelendirdi. Netanyahu, ancak şimdi yas tutmanın zamanı olmadığını ve yangının söndürülmesi gerektiğini dile getirdi.

Bu haber toplam 1904 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri