Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan İsrail'e sert çıktı

28 Aralık 2008 / 08:27
Başbakan BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ile telefonda görüştü. Saldırının durdurulması çağrısında bulundu.

İsrail'in bugün Gazze'yi kana bulayan saldırısı, İsrail ile Filistin arasında arabuluculuk görüşmeleri yürüten Türkiye'den çok sert tepkiyle karşılandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bütçe görüşmeleri için bulunduğu Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Bu, barışa ve barış görüşmelerine indirilmiş bir darbedir" diye konuştu.

İki ülke arasındaki sorunların çözümü için gösterilen çabanın bu saldırı sonrasında boşa gittiğini açıklayan Erdoğan, tepki göstererek, ''Barış için bu kadar çabaları sarf ettiğimiz bu dönemde, İsrail'in böyle bir yola tevessül etmesini her şeyden önce barışa indirilmiş bir darbe olarak görüyorum'' dedi.

Erdoğan şöyle devam etti:

''Barış için bu kadar çabaları sarf ettiğimiz bu dönemde, İsrail'in böyle bir yola tevessül etmesini her şeyden önce barışa indirilmiş bir darbe olarak görüyorum. Barış teşebbüslerine indirilmiş bir darbe olarak görüyorum. Ben, bugün doğrusu İsrail-Suriye görüşmeleri ile alakalı İsrail Başbakanı Olmert'i aramayı düşünürken, bu arama işlemini iptal ettim ve aramıyorum. Çünkü bu bize karşı da yapılmış saygısızlıktır. Biz şu veya bu ülke değiliz. Her şeyden önce demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletiyiz.''

Başbakan Erdoğan, BM'yi göreve çağırdı.

SALDIRIYI DURDURUN ÇAĞRISI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yaptığı saldırıya ilişkin, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'u telefonla arayarak, İsrail'in saldırıyı hemen durdurması ve insani yardıma izin verilmesi için çaba göstermeye çağırdı.

Ban da İsrail'in saldırıyı hemen durdurması, iki tarafın da çatışmayı sona erdirmesi ve insani yardıma izin verilmesine yönelik açıklaması ile bu doğrultuda yürüttüğü temaslar hakkında bilgi verdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 978 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri