Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan kara elmasın memleketine gidiyor

30 Haziran 2008 / 15:48
Başbakan Erdoğan, yarın Zonguldak'a gidecek. Erdoğan, eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in gözdesi madencileri de ziyaret edip bir ilke imza atacak.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, yarın Zonguldak'a gerçekleştireceği ziyaret sırasında, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğüne ait ocağa ineceği bildirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Başbakan Erdoğan'ın, Kozlu beldesindeki müessese müdürlüğünde 3 Mart 1992'de grizu patlaması sonucu 263 madencinin hayatını kaybettiği ocağa girerek, işçilerin çalışma koşullarını yerinde incelemesi planlanıyor.

TTK yetkilileri, Başbakan Erdoğan'ın yerin kaç metre altına ineceğine ve ocakta alınacak önlemlere ilişkin çalışma yürüttüklerini bildirdiler.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ramazan Denizer de Başbakan Erdoğan'dan, bu ziyaret sırasında kuruma işçi alımı konusunda müjdeli haber beklediklerini söyledi. Erdoğan'ın, Kozlu'daki maden ocağına girmesinin madenciler açısından ayrı bir anlam ifade ettiğini belirten Denizer, şöyle konuştu:

''Başbakan Erdoğan'ın yerin 560 metre derinliğine kadar inerek işçilerin çalışma koşullarını yerinde görmesini bekliyoruz. Havzada ilk kez bir Başbakan, maden ocağında kömür kazılan yere kadar gidecek. Geçmiş yıllarda rahmetli Bülent Ecevit yerin altına inmiş, ancak kömür kazılan alana gitmemişti.

Madencilik dünyanın en zor işidir. Yerin altındaki çalışma şartları görüldüğünde işçilerin ne kadar özveriyle çalıştığı daha iyi anlaşılacak. Stratejik öneme sahip taş kömürü üretiminin artması açısından TTK'nin işçi açıklarının giderilmesi lazım. Başbakan'ın maden ocağında bu müjdeyi vereceğine inanıyorum.''

AA


Kaynak:
Bu haber toplam 746 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri