Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan Köşeye Sıkıştırdı

26.03.2010 09:34
Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ziyareti öncesinde Berlin ile Ankara arasında adeta bir taktik savaşı yaşanıyor.

Merkel’in çantasında “imtiyazlı ortaklık” önerisini getirdiğini açıklamasının ardından Başbakan Erdoğan’ın Almanları köşeye sıkıştıracak son hamlesini Alman basını duyurdu.

Erdoğan, Almanya’nın önde gelen haftalık gazetelerinden Die Zeit’a yaptığı açıklamada, ilk ve ortaöğretimden sonra Almanya’da özel Türk kolejleri ve üniversiteleri açılmasını isteyerek, “Türkiye’de Alman kolejleri var. Niçin Almanya’da da Türk kolejleri olmasın? Almanya bu alanda doğan ihtiyacın hâlâ farkında değil. İnsanlar önce kendi ana dillerine, yani Türkçe’ye hakim olmalı. Ancak ne yazık ki realitede böyle bir durum yok” dedi.

Demecinde, “Türkiye Avrupa Birliği ile tüm üyelik için müzareke yapmaktadır. Almanya çifte vatandaşlığa izin vermelidir. Türkiye AB’nin istediği reformları gerçekleştiriyor. Anayasa değişiklik paketi bir hafta sonra Meclis’te görüşülecek” diyen Erdoğan, kritik ziyaret öncesi Merkel’e mesajlarını iletmiş oldu.

Bu haber toplam 930 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri