Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan Krizi Fırsata Dönüştürmede Kararlı

25 Kasım 2008 / 12:33
Erdoğan, krizi fırsata dönüştürme konusunda iddialı konuşurken bir kesime gözdağı verdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Mecli grup toplantısında partililere sesleniyor. Erdoğan'ın açıklamaları şöyleydi.

Yoğun bir yurtdışı trafiğinin ardından bugün grup toplantımızı yapmak ve temaslarımız konusunda sizleri bilgilendirmek istiyorum. Dün 24 Kasım öğretmenler günüydü. Hepimizin üzerinde hakkı olan tüm öğretmenlerimizi saygı ve sevgiyle anıyorum.

Öğretmenleri ana-babası ile eş tutan bir milletin temsilcileriyiz.

Türkiye derin sorunların yaşandığı dünyada sorunları daha az hasarla atlatmıştır. Bunda öğretmenlerin payı mutlaktır. Biz öğretmenlerimizin sorunları hiç bir zaman unutmadık. Önemli iyileştirmeler yaptık. Bizim önceliğim,z hep eğitim oldu. Sağlık ve adalette bunların ardından gelen konular.. En büyük kadro milli eğitime ayırdık. Öğretmenlerin maaşlarında ve özlük imkanlarında imkan doğrultusunda önemli iyileştirmeler yaptık. Artış yüzde 66 oldu. öğretmenlerin ek ders ücretlerini yüzde 108 artırdık.

Sözleşmeli öğretmenlerin yaz tatillerinde de maaş almalarını sağladık. Öğretmenlerin sosyal alanlarını da artırdık. TOKİ aracılığıya öğretmeleri konut sahibi yaptık. Çalışmalarımızla 99 bin öğretmeni dizüstü bilgisayar sahibi yaptık.

Öğretmen atamalarında adil bir sistem kurduk. Milli eğitimde kadrolaşm yapılıyor diyenlere affedilir. Tüm atamaları bilgisayar kanalıyla yaptık. Öğretmenler nokta atama sistemiyle atanır hale getirdik. öğretmenleri kariyer bir siteme dönüştürdük. Gözden düşen öğretmenliği cazip hale getirdik. öğretmenlerimiz çok daha fazlasına laiktir.

Geçtiğimiz hafta İtalya Başbakanı berlusconi ile bir görüşmemiz oldu.

siyasi ekonomik ve askeri alanda neler yapabiliriz bunu görüştük. italya ile ticaret hacmimiz 17 milyar dolara çıkardık. Sayın Berlusconi ile bu rakamı artırma konusunda mutabık kaldık. Enerji güvenlği konusu burada önemli bir yer tutuyor. ATAK helikopter projesi de iki ülkenin ortak ürünü...

ABD'de de çok faydalı çalışmalar yaptık. Bizi orada yanlış anlatma yolunu seçenleri düzeltme olanı bulduk. BM temsilcileriyle üst düzey görüşmelerimiz oldu.

Daha sonra G-20 zirvesine katıldık. Tüm liderlerle bire bir görüşmlerimiz oldu. Liderlerle ilşkilerimizin nerede olduğunu ve devam eden krizi ele aldık. Her türlü tedbiri alma konusunda kararlılığımızı vurguladık. Gerekli mekanizmanın kurulması konusunda görüştük.

5 ilke çerçevesinde görüş birliği oluştu. Acil eylem planı detaylı olarak yayınlandı. Ülkeler uygulamalarını gözden geçirecek ve 30 Nisan 2009'da tekrar bir araya geleceğiz. Telaş ve acelecilikle değil sağduyu ile meselleri ele alıyoruz. Türkiye bu süreci en az zararla atlatacaktır. Bunun altını çiziyorum. Kimse hükümeti köşeye sıkıştırmaya kalmasın. Şu ülkede bu var bizde niye yok demeye kalkmayın. Krizi fırsata dönüştürmeyi kimseye bırakamayız.

Puslu havaları sevenlere fırsat verme niyetinde değiliz. Bu ülkede tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Yalnışlar içinde dolaşanlara dürüst insanların hakkını yedirmeyiz.

Bu kriz AK Parti'nin çıkardığı bir kriz değildir. Krizin kaynağı ABD ve Avrupa'dır. Bizi de etkisine almıştır. Ancak bu krizi en az zararla atlatacağız. Öngörüler genel olarak bu yöndedir.

Dayanışma ile krizin etkileri hızla atlatılacaktır.

Perşembe günü Hindistan'a önemli bir ziyaretimiz oldu. Seyahate 100'den fazla işadamı katıldı. Hindistan ile ticaret hacmi konusunda çok önemli görüşmeler oldu ve çok önemli kararlar alındı. Hindistan ile ticarette 2010 sonunda 6 milyar dolar hedefliyoruz. İşadamlarımız muhataplarıyla çok faydalı görüşmeler gerçekleştirdi. Samsun-Ceyhan boru hattını Hindistan'a kadar uzatma girişimimiz var. Boğazlardan yük kalkacak, nalvun fiyatları düşecek. Doğalgaz daha çok kısa sürede Hindistan'a ulaşacak.

Yarın Ticaret Kanunu ile ilgili meclis'te önemli bir adım atılacak. Bizim yurtdışı ziyaretimizin yoğunluğu kadar yurtdışından Ankara'ya da baş döndürücü bir trafik var. Bu Türkiye2nin nereden nereye geldiğinin işareti. Türkiye dünyada çok büyük bir ağırlık kazandı. Bu mutlaka ve mutlaka muhafa edilmeli. HGazetecilerden bilim adamlarından medyadan üniversitelerden aydınlarından bu yönde vizyon bekliyorum. Türkiye içi çekişmelerden hiç bir zaman bir şey kazanmadı. Bizi polemiklerin içine çekmeye çalıştılar. Biz hizmet için varız dedik. Millete hizmetten kaçmadık. Biz tartışma ve polemiklere aldırmadık.

Türkiye en fazla yatırım çeken ülkeler sırasında 21'inci sırada. Şu anda da en fazla yatırım çeken ülkelerden biriyiz. Bu Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin bir eseridir.

2001-2002 krizleri malum. En önemli yük yoksul kesimin üzerine bindi. Ülkemde yoksul olanlar sesleniyorum. işi gücü olmayan vatandaşım. Git kaymakamlığa müracatını yap. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma imdadına yetişsin. Asgari 150 YTL yardım verilecek. kışlık yakacak, yiyecek giyecek çocukların okuma masrafları karşılanacak. Asgari ücrete yakın bir ücret gelecek. Sosyal devletin gereği budur. Biz fakir fukaranın garip gurabanın yanındayız. Si,z fakir fukaranın garip guranbanın adresini bulamadıysanız bir ne yapalım. Muhalefetin dilenciliğe alıştırma iddiları yersiz. Bu 10 yılları bulan devlet geleneğidir. Yoksula yardım yapmauı ve konut sahibi yapmayı sürdüreceğiz. İş bulunca ayda 100 YTl ile konut sahibi yapacağız. Bizden öncekiler duyarsız kaldıysa biz duyarsız kalamayız. Türkiye Cumhuriyeti laik demokratik ve sosyal hukuk devletidir diyor. Biz bunlardan vazgeçemeyiz.

Erdoğan'ın sözleri salonda ayakta alkışlanıyor...

Biz her şeyi bitirdik demedik. Yasaklar, yolsuzluk ve yoksullukla mücade devam ediyor. Öğrencilere burs verdik bedava kitap verdik. 1 milyon 300 çocuğa sağlık hizmeti verdik. Aillere sosyal devlet projesi kapsamında destek verdik.

İstedikleri kadar konuşsunlar. Kömür yardımları ile kömür ocaklarımızı faaliyete geçirdik. Atıl durumdaki binlerce aracı hizmete seferber ettik.

Kömür yardımlarını yandaşlarına dağıtıyorlar diyorlar. Elinize gözünüze dursun. Bütün bunları valilik ve kaymakamlık aracılığıyla yaptık. Bana bu yönde bir şikayet gelsin o kaymakamın yakasında ilk önce benim elim olur. Onlar mezra ne bilmezler. Onlar yolsuz sususz köy nedir bilmezler. Onlar Köydes bilmezler. Bu bakış açısı siyasete bizimle girdi.

Biz insanın olduğu yere hizmet götürmek için varız. İnsan varsa ulaşacaksın. Suyunu yolunu götürceksin. Onun için yola çıkarken "İnsanı yücelt ki devlet yücelsin" dedik. Öyle bir kaç kişiye mikrofon tutarak kendi yandaşlarına kömür dağıtıyor demekle olmaz. Sandıkta her şey ortaya çıkar.

AYRINTILAR GELECEK

Bu haber toplam 1000 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri