Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan Medya Boykotunu Yineledi

27 Ocak 2009 / 15:46
"Bir kısım" basına boykot çağrısını yineleyen Erdoğan, "paramızla güçlendirmeyelim!" dedi.
BİR KISIM MEDYAYA BOYKOT ÇAĞRISINI YİNELEDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü AKP grubunda "bir kısım" basına boykot çağrısını yineledi. AKP hakkındaki "yalan yanlış" haberleri eleştiren Başbakan, 'Basına yasak getiriyor, diyorlar. Ben basına yasak getirmiyorum. Yalan yanlış haber yapan medyaya karşı 'almama kampanyası' yapalım diyorum" dedi.

Yalan yanlış haber yapanlara niye para veriyorsunuz" diyen Başbakan, "Dikkat edeceğiz. Paramızla güçlendirmenin anlamı yok" ifadesini kullandı.

Başbakan, İsmet İnönü’nün "Benimle ilgili yapılan haberlere inanmıyorum ama başkalarıyla ilgili yapılan haberlere inanıyorum" sözüne atıfta bulunarak, "Medya işte böyle birşey" dedi.

TBMM’de partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, "İsrail'in Cumhurbaşkanı Gül'ü yemeğe çağırmadığını yazacak kadar yalan üretme cürretini gösteren bir medya var bu ülkede. Yaşanan başka bunların yazdıkları başka. Brüksel'de katıldığım toplantılara ilişkin de birçok yalan haber çıktı. Siz basına yasaklar getiriyorsunuz dediler orada bana. Ben basına yasak getirmiyorum. Yalan yanlış haber yapan medyaya karşı gelin almama kampanyası yapalım. Boşuna paranızı niye veriyorsunuz ya zaten yanlış haber. Bir de bunları paralarımız ile güçlendirmemize gerek yok. Yapmasınlar yalan haber" dedi.

Gaziantep’te Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışında kesilen kurbanlara ilişkin yapılan haberlere de tepki gösteren Erdoğan, "6 yıldır açılışlarda hiçbir yerde kurban kestirmedim. Hep durdurdum ilkem budur. O gün orada kesilmiş... Arkada "Durmak yok, hizmete devam pankartı var''... (Gazetede) Devasa, tam sayfa fotoğraf. Yerler adeta bir kan gölü halinde. Başlık: 'Durmak yok, kesmeye devam'. Bu art niyeti göstermiyor mu?" diye konuştu.

"Bunun neresinde doğru dürüst hareket söz konusu" diye soran Erdoğan, "Burada art niyet yok da nerede var? Ama 'acaba AK Parti'ye nereden bir kulp takabiliriz' diye uğraşıyorlar'' ifadelerini kullandı.

Gazetede atılan başlığın 'çok çirkin' olduğunu savunan Başbakan, "Biz evet 'durmak yok, hizmete devam diyoruz'. Size rağmen, onlara rağmen. Onların yalanları bizi durdurmayacak. Onlar 'durmak yok, yalana devam' diyorlar" şeklinde konuştu.

DIŞ POLİTİKA ELEŞTİRİLERİNE YANIT

Gazze'deki çatışmalar sırasında yürütülen politikayı "dış politika acemiliği" olarak yorumlayanlara Erdoğan, "Kararlarımızı kendimiz veririz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Gazze'deki çatışmalar sırasında yürüttüğü politikayı "dış politika acemiliği" olarak yorumlayanlara tepki gösterdi.

Erdoğan, "Yani sürekli olarak acaba Türkiye'nin attığı adımları birileri mi belirlemiştir. Belki bugüne kadar bu böyle gelmiştir ama, AK Parti iktidarında bundan sonra bu kervan böyle yürümeyecek" dedi.

Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında, dış politikada kendi kararlarını kendilerinin vereceğini söyledi.

Erdoğan, şöyle konuştu:
"Özellikle bazı medya grupları bizim bu takındığımız tavrı bir dış politika acemiliği olarak görüyor, göstermeye çalışıyor. O sana kalsın. Sizin bugüne kadar olan bu dış politika anlayışınızla zaten Türkiye'nin dış dünyada zerre kadar itibarı kalmamıştır, itibarı olmamıştır. Efendim şöyle yaparsak birileri ne der, böyle yaparsak birileri ne der. Arkadaşlar kusura bakmayın. Biz kendimiz oturup değerlendirme yaparız. Ondan sonra da kararımızı kendimiz veririz. Yani sürekli olarak acaba Türkiye'nin attığı adımları birileri mi belirlemiştir. Belki bugüne kadar bu böyle gelmiştir ama bundan sonra bu kervan böyle yürümeyecek Ak Parti iktidarında bunu böyle bilin"

KILIÇDAROĞLU'NA İNCE GÖNDERMELER

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimlerde aday yapılmadığı için küskün olan veya başka partiye geçenleri uyararak, "Yolları açık olsun ama şunu bilmeliler, bu tren çok hızlı gidiyor, inen bir daha yetişemez." dedi.

Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, yerel yönetimlerle ilgili aday belirleme sürecinde popülist yaklaşımlar içinde olmadıklarını ve milletin sesine kulak vererek parti içi demokrasiyi işleterek aday tespiti yaptıklarını belirtti. Aday belirleme dönemlerinde kırgınlıklar küskünlükler olabildiğini söyleyen Erdoğan, aday gösterilmedikleri için başka partilere giden arkadaşlarını da uyardı: "Yolları açık olsun ama şunu bilmeliler, bu tren çok hızlı gidiyor, inen bir daha yetişemez."

Erdoğan, aday olmadıkları için kendilerini haklı göstermek için bir takım oyunlara başvuranların bilmeden çok büyük zararlar verdiklerini de savunarak, "Bu oyunlar döner onları da bulur" diye konuştu. Erdoğan, belediye meclis üyeliklerinde mutlaka bayan ve genç adayların bulunacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu İstanbul'u tanımıyor

Erdoğan, hiç bir ilde şehri tanımayan kişileri aday göstermediklerine dikkat çekerek, "Şimdi bir partinin adayı çıkıyor diyor ki 'ayağıma çizmelerimi giyerek varoşları dolaşacağım' tam 16 sene geç kaldınız beyefendi. O devirler 16 sene evvel CHP'li belediye zamanındaydı. Bu adayı İstanbul'un bir yerine bıraksanız sizi şuradan alacağız deseniz yolunu bulamaz. Bu insanlar plan üretmek yerine çamur atıyorlar, İstanbul'u 3 'Ç'den kurtardık. İstanbul, çöp, çamur ve çukur içindeydi CHP belediyeciliği budur." diyerek Anamuhalefet partisini eleştirdi.

CHP'nin halka yaptıkları yardımları ağızlarına doladığına işaret eden Erdoğan, "Şimdi belediye başkan adayları aylık 600 lira yardım yapmaktan bahsediyorlar. Halep ordaysa arşın Ankara'da. Bu iş atıp tutmakla olmaz. CHP sosyal yardımları önce elinde bulunan belediyelerde uygulasın." çağrısında bulundu.

TRT'YE ÖVGÜ, CHP'YE ELEŞTİRİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Mehmet Aydın hakkındaki gensoru önergesini değerlendirdi.

TRT'nin son dönemde çok önemli projelere imza attığını belirten Erdoğan, gensoru önergesinin ciddiyetten uzak olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, partisinin Meclis grubunda, CHP'nin, TRT yayınları ile ilgili tutumunu eleştirdi. Erdoğan, TRT Çocuk kanalının yayına girdiğini, TRT 6'nın, ana muhalefetin tepki göstermesine rağmen halkın büyük takdirini topladığını ifade etti.

"Gensoru mekanizması ciddiyeti kaybetti"

Önümüzdeki süreçte de TRT'nin bir çok yeniliğine imza atacağını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Artık ciddiyeti kaybolmuş bir gensoru mekanizması var. Ciddiyetini ortadan kaldırmış bir ana muhalefet partisi ve lideri var. Türkiye tarihindeki karanlık noktaların aydınlatılması girişimlerinden neden rahatsız oluyor anlamıyorum. Medyayla ilgili en küçük eleştiri yapıldığında basın özgürlüğünden bahseden ana muhalefet lideri kendisiyle ilgili iddialarda orantısız tepki gösteriyor."

AJANSLAR

Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri