Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan 20 milletvekilinin üzerini çizdi!

30.11.2010 00:47
Başbakan Erdoğan'ın "Bize acı çektirenler" dediği milletvekilleri belirlendi. Ak Parti bu milletvekilleri ile ilgili raporunu hazırladı.
Ancak, isimler sır gibi saklanıyor.

Başbakan Erdoğan'ın, "Bize acı çektirenlerle yola devam etmeyiz" dediği devamsız vekil sayısıAK PartiTBMM Grup Yönetimi'nin hazırladığı karneye göre yirmi... Bu vekiller 2011'deki seçimlerde aday olamayacak..

VEKİLLER İÇİN PERFORMANS KARNESİ

Tayyip Erdoğan'ın, Lübnan dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı "Meclise devamsızlık yapanlar elenecektir. Meclis'te 336 kişi olacaksın, yeri gelecek toplantı yeter sayısı olmayacak. Bize bu acıyı çektirenlerle yola devam etmeyiz" açıklamasından sonra dikkatler, AK Parti TBMM Grup Yönetimi'nin hazırladığı vekil karnelerine çevrildi.

20 MİLLETVEKİLİ TOPUN AĞZINDA

Milletvekillerinin Meclis'e devam çizelgelerini ve performans göstergelerini tutan AK Parti grup başkanvekilleri, isim açıklamıyor ancak 20'ye yakın milletvekilinin kronik devamsızlık tutumu nedeniyle Haziran 2011'de yapılacak genel seçimlerde listeye alınmaması bekleniyor.

Buna göre Bakanlar Kurulu, parti yönetimi, TBMM yönetimi ve komisyonlarda görev almadıkları halde yasama çalışmalarına katılmayanlar parlamento dışı kalacaklar.

ÜÇ KRİTER

Meclis'e devam kriterinin yanında önemli yasama faaliyetlerinde sergilenen performansları da göz önüne alan AK Parti Grup Yönetimi, somut verileri güncelliyor.

AK Parti milletvekili listelerini belirleyen 3 kriter ise şöyle :

-22 Temmuz 2007 seçimlerinden sonra geçen yaklaşık 3.5 yıllık dönemde ortaya konulan siyasi performans.

-TBMM'de, Mayıs 2010'da kabul edilenanayasa değişikliğioylamaları sırasında ortaya konan tutum.

-TBMM'nin son dönemi olan Ekim'den bu yana yasama faaliyetlerine gösterilen ilgi.

GEZİ YASAĞI

Başbakan Erdoğan'ın, hafta içinde düzenlediği grup toplantısında "Yurtdışına çıkışlarda benden izin alınacak" talimatıyla milletvekillerinin yurtdışı gezilerine de kısıtlama getirdi. Erdoğan, parti genel merkezinde düzenlediği grup toplantısında , Meclis Genel Kurulu'nda yaşanan karar yeter sayısı sorununun aşılması gerektiğinin altını çizerek, "Çıkarmamız gereken 10-12 yasa var. O zaman Meclis'e devamlılığı sağlayıp 12 Mart'a kadar bu yasaları çıkaracağız" demişti.

TBMM'de devamlığı sağlamak için bakanların ve milletvekillerinin yurtdışı gezilerinin kısıtlanması talimatı veren Erdoğan, bakanların bile yurtdışına çıkarken kendisine danışacağını vurguladı. Seyahat sınırlaması nedeni ile İnsan Hakları Komisyonu'nun Endonezya'ya yapacağı ziyaret iptal edildi. TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış da üç ülkeyi kapsayan gezi programından vazgeçti. TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl de Brüksel ziyaretini erteledi. Milliyet 

Bu haber toplam 2758 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri