Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan: "Milli gelir artacak."

06 Temmuz 2008 / 15:15
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Bu Yıl Kurulan Yerel Kalkınma Ajanslarıyla 2013 Yılında 10 Bin Dolar Olarak Düşünülen Gayri Safi Milli Hâsılayı Daha da Yükseltmeyi Hedeflediklerini Söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, bu yıl kurulan yerel kalkınma ajanslarıyla 2013 yılında 10 bin dolar olarak düşünülen gayri safi milli hâsılayı daha da yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.

Konya Dedeman Otel'de düzenlenen Konya-Karaman İlleri Ekonomik Sosyal Koordinasyon Toplantısı'nda Konya ve çevresindeki halkın refah ve mutluluk seviyelerinin nasıl arttırılabileceği konusu masaya yatırıldı. Toplantıya, Bakan Nazım Ekren, Konya Valisi Osman Aydın, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuk Üniversitesi Rektörü Süleyman Okudan, AK Parti Milletvekilleri, bakanlık bürokratları, sanayici iş adamları ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyeleri katıldı.

Toplantının ana gündem maddesi, bölgesel kalkınmanın ülke ekonomisine sağlayacağı katkılar olarak belirlendi. Toplantıda konuşan Bakan Ekren, Türkiye'nin temel vizyonunun 'istikrar içerisinde büyüyen, gelirini daha adil paylaşan, küresel rekabete hazır, bilgi toplumuna dönüşmüş ve Avrupa Birliği uyum sürecini tamamlamış bir ülke' olduğunu söyledi.

Bu vizyon doğrultusunda bölgesel kalkınma için 4 ana başlığın bulunduğunu belirten Bakan Ekren, projelerini "Ülkenin kalkınması için bölgesel gelişme politikasının merkezi düzeyde etkinleştirilmesi. Yerel dinamiklere ve bitkisel potansiyele dayalı gelişimi sağlamak. Yerel düzeyde kurumsal kapasitenin arttırılması. Kırsal kesimde kalkınmanın sağlanması" olarak sıraladı.

Türkiye'nin son yıllarda bölgesel gelişim ve politikaları açısından bir dönüşüm yaşadığını belirten Ekren, "Bu süreçte bölgesel gelişme politikalarını etkin şekilde hayata geçirmek amacındayız. Gerekli kurumsal yapılar oluşturularak, gelişme potansiyeli yüksek olan bölgelerin ekonomik ve sosyal gelişmelerini hızlandırmayı başlatmış bulunmaktayız" dedi.

Türkiye'nin arzu ettiği refah seviyesi ve ekonomiye ulaşacağını dile getiren Bakan Erken, bu yıl yapılacak bölgesel kalkınma projeleri sayesinde Türkiye'nin milli gelirinin hedeflenenden daha yüksek olacağını söyledi.

Bütün bölgelerin ulusal kalkınmaya katkısının sağlanması için hayata geçirilen politikaların en önemli referans kaynaklarının bölgesel gelişme politikaları olduğuna dikkat çeken Ekren; Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Konya, Erzurum, Samsun ve İstanbul'u kalkınma ajansı merkezi olarak belirlediklerini ifade etti. Konya'nın ve Karaman'ın kalkınması için Konya'da bulunduklarını belirten Ekren, Konya'nın, sanayi ve tarım konusundaki potansiyeli gözönüne alındığında küresel rekabette Türkiye'ye büyük faydalar sağlayacağını kaydetti.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, sözlerini şöyle sürdürdü, "Başkan Recep Tayip Erdoğan'ın Diyarbakır'da KOP ve GAP gibi Türkiye'nin önemli bölgesel ekonomik kalkınma ve sosyal gelişme projelerini açıklarken vurguladığı gibi önümüzdeki dönem bir sosyal restorasyon dönemi olacaktır. Bu, ülkemizin her bölgesinin sosyal ve kültürel sermayesini artırmak kadar, sahip olduğumuz imkan ve kaynaklarını dinsel ve etnik bir ayrım gözetmeden eşit bir şekilde dağıtır. Elbette bu tür projelerle ulaşmak istediğimiz hedefimiz, tek millet tek bayrak tek vatan ve tek devlet anlayışı içerisinde ekonomik kalkınma ve sosyal gelişme ile çok daha etkin hale gelmektir."

Toplantının devamı basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

 

 

sondakika.com

Bu haber toplam 986 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri