Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan Mısır'da İsrail'e seslendi

01 Ocak 2009 / 20:26
Başbakan Erdoğan İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları durması çağrısında bulundu.
Gazze'deki insanlık dışı saldırılar sonrası 4 ülkeyi kapsayan Ortadoğu turuna çıkan Başbakan Erdoğan Mısır'da yapılan görüşmeler sonrası açıklama yaptı.

Başbakan Erdoğan, Suriye ve Ürdün ziyaretinden sonra bugün de Mısır'a gitti. Mısır'daki temaslarıyla ilgili gazetecilerin karşısına geçen Başbakan Erdoğan İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının durması ve Haziran 2008 müzakerelerine geri dönülmesi için atılması gereken adımlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

Ateşkes, İsrail ile Hamas arasında gerçekleşecektir. Bu süreç içerisinde Suriye Ürdün, Mısır ve Filistin'in temsilcileri ile görüştük. Özel temsilcim Hamas temsilcileri ile de görüştü. Burada Mısır'ın rolü çok önemli. Bizim edindiğimiz Mısır'ın yardımları ile haziran 2008'in ateşkesinin şartları yeniden oluşur. Bunu başarmamız halinde atılması gereken ikinci aşama, hemen Filistinli gruplar arasındaki uzlaşma çalışmalarına başlamamız olacaktır. Dün akşam Abbas ile görüşmemizde Filistin'de seçim tarihlerinin belirlenmesi konusunu ele aldık. Bununla ilgili bir yapılanma içinde Mısır ile birlikte yapabileceğimiz bir çalışma olacaksa gerek Suriye gerek Hamas nezdinde her türlü çalışmaya hazırırız.

Şu andaki tablo gerçekten tüm insanlığı rahatsız ettiği gibi bölgeyi gelecek anlamında huzursuz edecektir. Bölgede bir infial vardır. Benim ülkemde sadece geçen Pazar 20 vilayette çeşitli mitingler yapılmıştır. Parlamentomda İsrail dostluk grubundaki vekillerin tamamı istifa etmiştir. Burada bir insanlık dramı yaşanıyor. Bu drama seyirci kalamayız düşüncesiyle bu ziyaretleri yapıyoruz. Bu bir barış gayretidir. 2009 yılında aynı acıları yaşamak istemiyoruz.

İsrail'in saldırısının iki ülke ilişkilerine etkisi ne olacak sorusuna
Devletler arası ilişkilerde duygusallık hiçbir zaman egemen olmamalıdır. Akıl tecrübe burada egemen olmalıdır. Ama hiçbir zaman haksızlığa müsaade edilmemelidir. Bir zulüm varsa o zülmun yanında biz yer alamayız. Bunu görüşmeler yoluyla çözmeye çalışırız. Son noktaya kadar yapılması gereken neyse onu yapmaya çalışırız. Nihai karar şu an değildir bu nedenle süreç biraz uzundur.

Türkiye'nin Ortadoğu'daki gelişmelere ilgisini ilk dakikadan itibaren görüyoruz. BM süreci uzun zaman alıyor. Türkiye Mısır ilişkisi ne kadar etkili olabilir. Öncelikle ateşkesin sağlanabilmesi için Mısır'ın ve bizim de girişimlerimiz var. İsrail başta olmak üzere karşılıklı olarak bombaların durması lazım. Haziran 2008 anlaşmasında söz verildiği gibi gıda enerji gibi ambargonun kaldırılması lazım. Şu an altyapısı tamamen çökmüş bir Gazze var. Bunun alt yapısının düzeltilmesi çok zaman alacaktır. Şu an hava bombordumanı sürerken bunun gerçekleşmesi mümkün değil. Bizim çağrımız İsrail'in ateşkes yapması karşı tarafından roket gibi saldırıya son vermesi gerekir. Bölgede Mısır'ın rolünü çok önemsiyoruz. Bize görev düşmesi halinde biz her türlü yardıma hazırız. Derdimiz burada ne kadar yardımcı olabiliriz. Bunu insanlık adına yapmak istiyoruz. Ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyesi olarak olaya bakıyoruz.

Kaynak: Ajanslar

Bu haber toplam 782 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri