Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan neyi planlıyor?

13 Ağustos 2008 / 13:27
AK Parti hakkındaki karar sonrası tatile çıkan siyaset Eylül ayını bekliyor. Hem seçimler hem AK Parti'nin yeni yol haritası Eylül'de start alacak.
Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararın ardından tatile giren siyaset Eylül ayına kilitlendi. Siyaset soğumaya bırakılırken, Eylül ayında yeniden yoğunlaşacak gündeme AK parti'nin yeni stratejisi ve yol haritası damga vuracak.

AK PARTİ ISITACAK

Ak Parti'nin yeni yol haritasında ve stratejisi siyaseti Eylül ayında yeniden ısıtacak. Başbakan ve hükümetin öncelikle gündem maddesi AB ile ilişkileri derinleştirmek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlar AB ülkelerine yaptıkları gezilere yeniden başlayacak.

ANAYASA

Ardından, Meclis'teki diğer partilerle uzlaşma zemini aranarak, gerekirse Meclis'te bir uzlaştırma komisyonu kurularak parti kapatmayı zorlaştıracak düzenlemeler başta olmak üzere anayasa değişikliği Meclis gündemine alınacak. Anayasa Mahkemesi'nin üyelerinin seçimiyle ilgili değişiklik, YÖK'ün yapısında değişiklik gibi hükümlerin yeni anayasa taslağında yer alacağı belirtiliyor. Anayasa değişiklikleri ile hükümetin getireceği öneriler siyasetin iyiden iyiye ısınmasına yol açacak. Hükümetin uzlaşma aramadan değişiklik istemesi halinde, siyaset alanı yine yoğun tartışmalarla ısınacak.

Yine demokratikleşme ve insan haklarına dönük yasal düzenlemelere ağırlık verilecek, Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası başta olmak üzere yeni düzenlemelere gidilecek.

MECLİS'İN YENİ GÜNDEMİ

AB'ye uyum kapsamında Meclis gündeminde bekleyen Türk Ticaret Kananu, Kamu ihale Yasası, Ombudsmanlık, Siyasi Etik Yasası ve üzerinde çalışmaları süren Siyasi Partiler Yasası gündeme alınacak.

SİYASİ PARTİLER VE SEÇİM YASASI

Yine üzerinde çalışmaların sürdüğü Siyasi Partiler Yasası'nda değişiklik, AİHM'in kararı doğrultusunda seçim barajında değişikliğe gidilmesi, Siyasi Etik Yasa Tasarısı'nın da bu dönemde yasalaştırılması bekleniyor. Bu yöndeki değişiklik önerilerine muhalefetin sıcak bakması bekleniyor. Ama yine de bu konularda yoğun tartışmalar yaşanacak.

YEREL SEÇİM ATAĞI

AK Parti'nin sonbahardan sonra üzerinde en çok yoğunlaşacağı konu 2009 Mart'ında gerçekleşecek yerel seçimler olacak. Başbakan Erdoğan, yerel seçimlerde özellikle İzmir, Diyarbakır, Tunceli gibi kentleri kazanmak istiyor. Bu nedenle bu kentlere daha fazla ilgi gösterecek. Ayrıca tüm teşkilatlar, Eylül ayı ile birlikte yerel seçim için alarma geçirilecek. Muhalefet de boş durmayacak ve Eylül ayı ile birlikte seçimlere yönelik çalışmalara başlayacak.
Kaynak:
Bu haber toplam 804 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri