Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan Obama'yla görüştü

13.04.2010 23:02
Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Medvedev'le de görüştü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasındaki görüşmenin ''çok samimi bir havada geçtiği, Ermenistan ve İran başta olmak üzere bir çok konunun ele alındığı'' bildirildi.

Alınan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Obama arasında yapılan görüşmede, Ermenistan ve İran başta olmak üzere bir çok konu ele alındı.

Erdoğan, Obama'ya Türkiye'nin Kafkasya ve Orta Doğu'da barışın tesisi için yaptığı çalışmaları aktarırken görüşmede ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kafkafsya bölgesiyle ilgili sürdürdükleri çalışmaların devamı için mutabakata varıldı.

Başbakan Erdoğan, ayrıca Obama'ya İran'ın nükleer programı konusundaKİ görüşlerini de iletti. Obama da Türkiye'nin diplomasi ve barışa yönelik çalışmalarını takdirle izlediklerini ancak çözüme ulaşmak ve ilerleme kaydetmek için bu konuda Türkiye'nin devrede kalarak girişim ve çabalarını, yapıcı katkısını sürdürmesini istedi.

''Çok samimi bir havada geçtiği'' bildirilen görüşme, 15 dakika planlanmasına karşın 45 dakika sürdü. ''Yapıcı ve olumlu olduğu'' bildirilen görüşmede, Kafkaslar ve Orta Doğu'daki gelişmeler de ele alındı.

MEDVEDEV'LE DE GÖRÜŞTÜ

Başbakan Erdoğan, Nükleer Enerji Zirvesi'ne katılmak üzere geldiği Washington'da, ikili temasları çerçevesinde ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmenin ardından Rusya Devlet Başkanı Medvedev ile bir araya geldi.

Bu haber toplam 1014 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri