Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan milli dava için Bernabeu'da

23.04.2010 07:05
Real Madrid’in efsanevi stadındaki maçı izlemeye gidecek olan Erdoğan, Avrupa Futbol Şampiyonası için UEFA üyeleriyle görüşecek.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’na (Euro 2016) Türkiye’nin ev sahipliği yapabilmesi için kolları sıvadı. Erdoğan, Türkiye’nin, daha önce ikişer kez ev sahipliği yapan Fransa ve İtalya ile yarıştığı şampiyonanın ev sahipliği kulisi için 22 Mayıs’ta Madrid’de oynanacak Şampiyonlar Ligi final maçına gidiyor.

Erdoğan, böylece hem Real Madrid’in dünyaca ünlü Santiago Bernabeu Stadyumu’ndaki karşılaşmayı izleyecek, hem de bu maçtan 6 gün sonra 28 Mayıs’ta adaylık sunumlarının ardından 2016’nın ev sahibini belirleyecek UEFA Yönetim Kurulu üyeleriyle görüşecek .

Kulise başladı

Başbakan, bu kurulda temsilcisi bulunan ülkelerin başbakanları nezdinde de kulise başladı. Erdoğan’ın, Türkiye’nin ev sahipliği halinde 8 ilde oynanacak şampiyonaya ilişkin stad ve diğer alt yapı harcamaları için 800 milyon Euro’luk bir kaynak ayırmaya hazırlandığı da bildirildi.

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliğine büyük önem veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen UEFA heyetini de bizzat kabul etmiş ve gelmiş geçmiş en başarılı turnuvayı gerçekleştirme sözü vermişti.

Adam adama markaj

DEVLET Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı alabilmek için adam adama markaj yürütüldüğünü belirtti.Sonuçtan umutlu olduğunu söyleyen Bağış, ev sahipliğini üstlenmenin hem Türkiye’deki Avrupalılık bilincinin artırılması, hem de bu ev sahipliğiyle Türkiye’nin AB üyeliğine verilecek destek anlamında Avrupa kamuoyuna olumlu mesaj verilmesini sağlayacağını kaydetti.

Rum Kesimi de var

Erdoğan’ın, Meclis’teki Anayasa görüşmeleri nedeniyle ertelediği İtalya gezisini de maç için gideceği İspanya ziyaretinin hemen arkasından yapabileceği belirtiliyor. 2016’nın ev sahibini belirleyecek UEFA’nın 16 kişilik Yönetim Kurulu’nda Kıbrıs Rum Kesimi ile son dönem ilişkilerimizin gerginleştiği İsrail’in de birer temsilcisi bulunuyor.

Dev finale 4 aday var

Bu haber toplam 1098 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri