Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan siyasi partilere seslendi

24 Aralık 2008 / 15:46
Etnik köken tartışmalarını değerlendiren Başbakan Erdoğan, siyasi partileri ve sivil toplum örgütlerini daha hassas davranmaya çağırdı.
Etnik, dinsel ve bölgesel milliyetçiliğe karşı olduklarını bir kez daha vurgulayan Erdoğan, " Biz insanların etnik kökeniyle uğraşmayız, ayrıma tabi tutmaya kimsenin hakkı yoktur" dedi.

Erdoğan, "Biz üç kırmızı çizgi üzerinde bir defa kesinlikle ittifakı olan bir partiyiz, biz etnik milliyetçiliğe karşıyız,insanların etnik kökeniyle falan biz uğraşmayız. Bir insan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı mıdır, Anayasal kimliği Türk müdür, iş bitmiştir. Ama etnik kimliği noktasında Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü, Abaza hepsinin bizim başımız gözümüz üzerinde yeri var, kimsenin böyle bir ayrıma tabii tutmaya kimsenin hakkı yoktur, bu ülkede yaşayan herkes benim vatandaşımdır, canımdır, ciğerimdir hiç bir ayrım yapamam. " diye konuştu.

Asla bölgesel milliyetçilik yapmayacağını söyleyen Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: " Dinsel milletçilik asla yapamam. Hepsine karşı Ak Parti'nin anlayışı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı çerçevesi altında kucaklamaktır, ve birlik beraberlik içerisinde ülkemizin bütünlüğünü sağlayabilmektir.Bunun dışındaki yaklaşımları ayrımcı yaklaşımlar olarak görüyorum. Ve bu konuda siyasi partilerin de, sivil toplum örgütlerinin de daha hassas olmalarını da özellikle rica ediyorum."

Kaynak:
Bu haber toplam 818 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri