Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Ülkelerimizin yakınlaşması, halklarımızın yaklaşmasıdır"

24.12.2009 09:58
Başbakan Erdoğan, Suriye temasları kapsamında katıldığı İş Konseyi Toplantısı'nda bir konuşma yaparak Türk ve Suriyeli iş adamlarına ve yatırımcılarına çağrıda bulundu.

Erdoğan, "Bu eser ülkelerimizin yakınlaşması halklarımızın yaklaşmasıdır. Uzun yıllar birbirimizden ayrı kaldık. Birbirimize uzak kaldık, birbirimizin hasretini çektik ama geçte olsa yeniden kucaklaşıyor, kaynaşıyor ve birbirimizle hasret gideriyoruz. İki ülke arasında vizelerin kalkması bile birbirimizi ne kadar özlediğimizi çok açık net ortaya koyuyor" dedi. 

Suriye'nin dünyalar güzeli köşelerini artık daha fazla Türk turistin ziyaret ettiğini belirten Erdoğan "Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Mersin, Antalya tabii ki buralara ziyaretlerde bulunuyor kardeşleriyle buluşuyor kaynaşıyor. Az önce Beşar Esad ile birlikte Süleymaniye Camii'ne gittik. Şam istasyonunu gördük. Enimki sizlerde Topkapı sırtlarından boğaza baktığınızda yabancı bir şehri seyretmiyorsunuzdur. İşte onun için gecemizi gündüzümüze kattık bu günleri hep birlikte inşaa ettik. Kat edeceğimiz uzun mesafeler var. İnanıyorum ki aradaki başka engelleri de kaldıracağız ve dünyaya örnek teşkil edecek bir dayanışmayı birlikte imar edeceğiz. Ayrılıkta zaafiyet var birlikte güç var. Biz bu arzuya iradeye sahibiz. Bakınız bugün buraya 2007ü aşkın işadamımızla geldik. Şu anda burada 500'ü aşkın Suriyeli ve Türkiye'den gelmiş işadamlarımız var. Biz geleceğin Ortadoğu'daki aksiyonel bir yapısını inşaa edeceğiz. Biz sadece Türkiye Suriye ilişkilerini değil Ortadoğu barışının altyapısını da bu güçlendirecektir.

Kim ne derse desin, kim ne yorum yaparsa yapsın ben tüm bu yorumları ithamları art niyetli buluyorum. Art niyetli değilse bile cehaletten kaynaklandığını düşünüyorum. Türkiye ile Suriye yakınlaştığı için ülkelerimizin dış politikasında bir eksen kayması olmuyor tam aksine normalleşiyor. Dere yatağında akar. Kardeşler akrabalar arasında olması gereken iletişim ve işbirliğini kuruyoruz. Ramazan Bayramlarında, kurban bayramlarında sınırlarımıza insanlar yığılıyor. Bu insanlar birbirleriyle akraba. Bin türlü zahmete katlanmak zorunda kalıyorlar. Bugün ise istedikleri her an akrabaları ile buluşuyor kaynaşıyor. 


 

Kaynak:
Bu haber toplam 892 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri