Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan talimatı verdi: Artırın !

04.09.2009 13:01
Önceki günkü ekonomi zirvesinde Başbakan Erdoğan’ın ekonomi yönetimine ‘yatırımlar için kaynakları artırın’ talimatı verdiği belirtildi.
Başbakan Erdoğan başkanlığında önceki gün yapılan 3.5 saatlik ekonomi zirvesinin ayrıntıları netleşti. Buna göre, toplantıda ‘Orta Vadeli Program’, 2009 yılı bütçe tahminleri ve 2010 yılı bütçe hazırlıkları konusunda Başbakan Erdoğan’a bilgi verildi. Ayrıca, ekonomi program kapsamında, alınacak tasarruf tedbirleri konusunda da Başbakan’a bilgi verildi. Toplantıda, çalışmaların devam ettirilmesi ve programın IMF’ye sunulmadan önce, Başbakan Erdoğan başkanlığında yeni bir toplantıda ele alınarak son şeklinin verilmesi kararlaştırıldı.

Erdoğan’ın ise, ekonomik programla ilgili bilgi veren ekonomi yönetimine, ‘işsizlik, sağlık harcamaları’ konusunda bazı uyarıları olduğu bildirildi. Erdoğan’ın, “Yatırım ödeneklerinde, sağlık harcamalarında alınacak kararlar, işsizliğin artmasına, vatandaşın sağlık hizmetlerine ulaşmasına engel olmasın” dediği konuşuluyor. Erdoğan’ın, ekonomi yönetiminin, yeşil kartlardaki kullanımların sınırlandırılması, tedavi hizmetlerindeki payların arttırılması gibi düzenlemelerin de yeniden ele alınmasını ve tasarruf tedbirlerinin vatandaşları zor durumda bırakmayacak nitelikte olmasını istediği belirtildi.

PROGRAM IMF’YE DE SUNULACAK

Ekonomi yönetiminin, Orta Vadeli Program ve 2010 bütçesi üzerindeki çalışmalarının ekim ayı başına kadar tamamlanması öngörülüyor. İstanbul’da yapılacak yarı yıl toplantılarında programın IMF’ye de sunulması öngörülüyor. 2010 bütçe tasarısı ve üç yıllık ekonomik programın ayrıntıları Meclis’e 17 Ekim’de sunulacak.

STAR

Bu haber toplam 1378 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri