Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan talimatıyla çok gizli operasyon

24.10.2010 12:55
Çok gizli bir operasyonla Türkiye'ye getirilmiş; sonra...

 

Başbakanlığın, geçen yıl Musul'da suikast girişimine uğrayan Irak Türkmen Cephesi üst düzey yetkilisi Mustafa Raho'yu olayın hemen ardından çok gizli bir operasyonla Türkiye'ye getirtip tedavi ettirdiği ortaya çıktı.

Musul Aşiret ve Ayan Meclisi Başkanı Mustafa Raho, 30 Temmuz 2009'da evinin önünde saldırıya uğramıştı. Raho, aracına bindiğinde önceden yerleştirilmiş bomba patladı. Aracı havaya uçan Raho ağır yaralandı. Irak'taki hastaneler "Tedavisi mümkün değil" deyince yakınları Türkiye'ye başvurdu. Başbakan Tayyip Erdoğan, Raho'nun Türkiye'ye getirilmesi için Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlık'a bağlı olan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na talimat verdi. Erdoğan, ikinci saldırı yapılacağı istihbaratı üzerine Türkmen yetkilinin can güvenliğinin sağlanması için özellikle dikkat edilmesini istedi.

Erdoğan'ın talimatıyla Kuzey Irak'ta çok gizli bir sevkiyat operasyonu başladı. Musul'daki hastaneden alınan Raho, Türkiye'ye yola çıkarıldı. Normalde Dahok-Zako hattı izlenerek Habur sınır kapısından Türkiye'ye getirilmesi gerekiyordu. Ancak istihbarat bu güzergah takip edildiği takdirde Raho'nun güvenliğinin sağlanamayacağı yönündeydi. Bu nedenle Suriye üzerinden uzun süren kara yolculuğundan sonra Raho, ağustos başlarında Nusaybin sınır kapısından Türkiye'ye getirildi. Nusaybin'de ambulansa alınan Raho, Türkiye'de tedavi edildi. Mustafa Raho, Musul Aşiret ve Ayan Meclisi Başkanlığı görevini Musul'da halen sürdürüyor.


SABAH GAZETE
 

Bu haber toplam 1320 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri