Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan: 'Tasarrufla krizi aşacağız'

20 Şubat 2009 / 14:06
Başbakan Erdoğan, 2009'un sıkıntılı bir yıl olacağını ancak sıkıntıların biraz tasarruf yaparak aşılacağını söyledi.

Erdoğan, Hendek Belediyesi tarafından yapılan bazı tesislerin Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen açılış törenine katıldı.

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci'nin Hendekspor atkısını takmasının ardından törende konuşan Erdoğan, bugün açılışı yapılacak 41 eserin Hendeklilere hayırlı olmasını diledi.

Başbakan Erdoğan, Hendek'te ortaya çıkan bu manzaranın çok küçük olabileceğini ancak çok büyük anlamlar taşıdığını dile getirerek, Türkiye'nin köylerinden, beldelerinden, ilçelerinden başlayarak büyük şehirlerine, illerine kadar topyekun bir kalkınma bayramı yaşadığını söyledi.

En küçük birimden büyük şehirlere kadar Türkiye'nin çehresinin değiştiğini, yerel ölçekteki bu değişim ve kalkınmanın ülkenin genelini etkilediğini, ülkenin görünümünü köklü şekilde değiştirdiğini ifade eden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

''Şunu hep ifade ettim. Kalkınma yerelde başlar, demokrasi yerelde başlar, hizmet yerelde başlar. Çünkü 21. yüzyılda ülkeler arasındaki rekabet artık şehirler arasındaki rekabete dönüşüyor. Küresel rekabete uyum sağlayacak, dünya üzerinde yerini alacak ve 'Ben de varım' diyebilecek marka şehirler üretme noktasında önemli mesafeler aldık, alıyoruz. İşte bu anlayışla 81 vilayetimizi tüm ilçeleriyle birlikte birer marka haline getirmenin mücadelesini veriyoruz. Çok şükür bu yolda da önemli mesafeler katettik. Geçmişte Türkiye denildiğinde akla sadece İstanbul, Ankara geliyordu. Bugün ise Antalya, Kayseri, Erzurum, Konya, Gaziantep, Sakarya, Kocaeli başta olmak üzere bir çok ilimiz dünyada tanınıyor ve biliniyor. Ülkemize gelen turistler sadece İstanbul'u ya da sadece deniz kenarını tercih etmiyor. Bütün illerimizdeki tabii güzellikleri, tarihi eserleri ziyaret ediyorlar. Konya'ya, Gaziantep'e, Erzurum'a, Kayseri'ye gidiyorlar.''

-ANKARA'YA MAHKUM OLMAYAN İKTİDAR-

Başbakan Erdoğan, uluslararası doğrudan yatırımcıların artık sadece Marmara Bölgesi'ni değil ülkenin 7 bölgesini, bir çok ilini, hatta ilçesini tercih ettiğini vurgulayarak, 2002 yılında Türkiye'nin toplam turizm geliri 8,5 milyar dolarken, bu rakamın 2008 yılı sonunda 22 milyar dolara ulaştığına dikkati çekti.

''8,5 milyar dolar nerede, 22 milyar dolar nerede? Buradan buraya ulaştık'' diyen Erdoğan, 2002 yılında Türkiye'yi ziyaret eden turist sayısı 13 milyon iken 2008 yılı sonunda 26 milyon turiste ulaşıldığını anımsattı.

Başbakan Erdoğan, ''Eğer dünyayı dolaşıp da ülkenizi tanıtmazsanız, kimse sizin ülkenize gelmez. Ama şimdi geliyor. İşte bu, Ankara'ya mahkum olmayan bir iktidarın gayretiyle milletimizle iş adamlarımızla el ele vererek aldığımız neticedir. Bu daha da ilerleyecek. Biz bunlara doymuyoruz. Daha iyi olacak, daha güzel olacak. Bunları yakalayacağız'' diye konuştu.

Ortalama yıllık uluslararası doğrudan yatırımı 1 milyar dolar seviyesinden 2007'de 22 milyar dolara yükselttiklerini dile getiren Erdoğan, geçen yıl krize rağmen 15 milyar dolarla bu işi sonuçlandırdıklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Şehirlerimizin, ilçelerimizin güzelleşmesi, yatırıma uygun hale gelmesi bu göstergeleri iyileştirdi. Bu göstergelerin iyileşmesi de dönüp yeniden şehirlerimizin imarı için kullanıldı. Bu kalkınma hızını, bu büyüme eğilimini muhafaza etmek zorundayız. Hiç endişeniz olmasın. İşimiz hizmet, gücümüz hizmet. Her bir ilçemizi, her bir şehrimizi dünyanın yıldızı haline getirerek Türkiye'yi büyütmek zorundayız. Her bir il ve ilçemizin potansiyelini, zenginliğini, değerlerini açığa çıkararak, küresel rekabette güçlü konuma geçeceğiz, geçiyoruz. Heyecanımızı, enerjimizi, birlik ve beraberlik ruhumuzu muhafaza ediyoruz. El ele, gönül gönüle vereceğiz ve bu şekilde çabaladığımız, çalıştığımız sürece aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Ulaşamayacağımız hiçbir hedef yoktur.''

-''6,5 SENEDE 9 BİN KİLOMETRE DUBLE YOL-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 6 yıl önce önlerine koydukları hedefleri bazılarının ''hayal, ulaşılamaz'' olduğunu iddia ettiğini belirterek, bunlara hiç aldırmadıklarını ve Türkiye'nin kaynaklarını yine Türkiye için kullanmaya başladıklarını, ülkenin zenginliğini akılcı, gerçekçi, planlı bir şekilde değerlendirmeye başladıklarını söyledi.

Bu sayede 79 yıllık Cumhuriyet tarihinde yapılamayanları yaptıklarını ifade eden Erdoğan, 6 yılda 132 bin derslik hizmete açtıklarını, 340 bin konutun yapımına devam edildiğini, 242 bin konutu sahiplerine teslim ettiklerini, 54 yeni üniversite kurduklarını anlattı. Başbakan Erdoğan, ''79 yılda 6 bin kilometre duble yol yapıldı bu ülkede. Biz ise 6,5 senede 9 bin kilometre duble yol yaptık. Aramızdaki fark bu'' dedi.

Türkiye'nin ihracatı 79 yılda 36 milyarken 6 yılda buna 96 milyar dolar ilave ettiklerini ve şimdi 132 milyar dolara yükseldiğini, Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla'nın 79 yılda 230 milyar dolarken 6 yılda buna 524 milyar dolar ilave ettiklerini ve 750 milyar dolara yükseldiğini vurgulayan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

''Bunlar herhalde yan gelip yatarak olmadı. Şimdi dünyadaki bir krizi bize fatura etme gayretleri ayıp oluyor, çirkin oluyor. 'Efendim Türkiye battı batıyor'. Türkiye batmaz, batmayacak. Kimse buradan kendisine bir şeyler çıkarmaya çalışmasın. Amerika'da bankalar battı, Avrupa'da bankalar ucuza el değiştiriyor. Ama Türkiye'de hamdolsun batan bir tek banka yok şu anda. Hepsi de çalışıyor. Sıkıntılar var, ama 90'lı yıllardaki krizlerde olduğu gibi, 2000, 2001 krizlerinde olduğu gibi eğer şimdi de bir şeyler bekleyenler varsa boşuna bekliyorlar, kusura bakmasınlar. Biz tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemeyecek ve yedirmeyeceğiz dedik ve aynı şekilde devam ediyoruz. Bu sene sıkıntılı bir yıl ama aşacağız, hiç endişeniz olmasın. Biraz tasarruf yapacağız ve aşacağız.''

Erdoğan, Türkiye'nin bölgesel meselelere ağırlığını koyan ülkeler arasında ara buluculuk yapan bir ülke olduğunu belirterek, ''Bugün artık Türkiye, dünyanın neresinde olursa olsun haklının, mazlumun, ezilmişin yanında yer alan, doğruyu en gür sesiyle haykıran bir ülke'' dedi.

Erdoğan, yaptıkları tüm icraatlardan daha da önemlisinin, Türkiye'nin yurt dışındaki itibarını, saygınlığını artırmak olduğunu ifade ederek, ''Türkiye'nin dışarıdan görünümünü, manzarasını değiştirdik. Bugün Türkiye, artık AB yolunda kararlılıkla ilerliyor. Bugün artık Türkiye, BM Güvenlik Konseyinin geçici üyesi durumuna geldi'' diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye'nin 152 ülkenin oyuyla ilk turda BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçildiğini anımsatarak, bu itibarı, ana muhalefet partisinin alamayacağını ileri sürdü.

Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

''Bugün artık Türkiye, bölgesel meselelere ağırlığını koyan ülkeler arasında ara buluculuk yapan bir ülke. Türkiye, dünyanın neresinde olursa olsun haklının, mazlumun, ezilmişin yanında yer alan, doğruyu en gür sesiyle haykıran bir ülke. Bugün artık Türkiye, yurt içinde de yurt dışında da vatandaşları gururla, onurla ve şerefle 'Ben Türk'üm' diye alınları açık, başı dik gezebilen bir ülke. Bütün bunları milletimizin enerjisini, milletimizin heyecanını, milletimizin kaynaklarını hayata geçirerek başardı. Aynı ruhla aynı birlik ve beraberlik anlayışıyla daha aydınlık yarınlara yürüyüşümüzü sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.''

-AÇILIŞI YAPILAN HİZMETLER

Bugün Hendek'te çok değerli eserlerin açılışını gerçekleştireceklerini belirten Erdoğan, aralarında huzurevi, öğretmenevi, kaymakamlık binası ve doğal gaz getirilmesi hizmetinin de bulunduğu 41 eserin saymakla bitmediğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan, kaymakamlık binasının açılışına bizzat katılacağına söz verdiğini, bu sözünü geç de olsa bugün yerine getirdiğini ifade ederek, ülkenin dört bir köşesinde yaptıkları dev projelerin, dev hizmetlerin açılışlarına artık yetişemediklerini vurguladı.

Erdoğan, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci'nin ''İş bilenin kılıç kuşananın'' anlayışıyla ilçede devlet millet kaynaşmasının en güzel örneğini vererek cebinden kuruş çıkarmadan yaptığı yatırımlar bulunduğunu kaydederek, İnci'nin 10 yıllık icraat döneminde çok farklı hizmetleri başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini, pratik zekasıyla tüm bunları başardığını söyledi.

Kültür merkezi, halk eğitim binası, sivil toplum kuruluşları merkezi ve tiyatro okuluyla ilçenin adeta bir yaşam merkezi haline geldiğini, aynı şekilde inşa edilen konutlarla sosyal belediyeciliğin güzel bir örneğinin verildiğini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

''Ben kendilerini huzurlarınızda özellikle tebrik ediyorum, kutluyorum. Daha güçlü bir şekilde geleceğine inanıyorum. Hendeklilerin Ali kardeşime ve ekibine çok daha büyük bir güç vereceğine inanıyorum. Daha güçlü bir belediyecilikle, çok daha modern bir Hendek'e inşallah önümüzdeki dönem hep birlikte yaşayacağız. Kaymakamımıza, valimize emeği geçen tüm milletvekili arkadaşlarıma huzurlarınızda teşekkür ediyor, 41 kere maşallah diyor, sizleri kutluyorum.''

Törende daha sonra ilçenin 4 ayrı noktasına canlı bağlantı gerçekleştirilerek, buradaki açılışlar törende bulunanlara izletildi. Canlı bağlantılar sırasında Başbakan Erdoğan törende bulunanların hizmetleri daha iyi görebilmek için bu noktadaki kameramanları ''Kamera zoom yap'', ''Geniş açı'' diyerek yönlendirdi.

Törendeki bazı gençlerin spor salonu tezahüratları üzerine Başbakan Erdoğan, ''Spor salonu mu?'' diye sordu. Gençlerin ''Evet'' demeleri üzerine ''Daha yapılmadı mı?'' diye soran Erdoğan, ''Hayır'' yanıtını alması üzerine espriyle ''Eyvah'' dedi.

Erdoğan, ''Tamam başkanımızdan ben buradan sözünü aldım. İlk iş bir okulumuzun bahçesi müsaitse oraya, yoksa başka bir yere çok amaçlı spor salonu yapacaklar'' diye konuştu.

Törende daha sonra Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, AK Parti Genel Sekreteri İdris Naim Şahin, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, 41 tesisin açılışını kurdele keserek gerçekleştirdi.

Daha sonra vatandaşların bulunduğu alanın önündeki barikatlara yaklaşan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile vatandaşlara karanfil attı.

-PANKART VE DÖVİZLER

Öte yandan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması sırasında törene katılanlar çeşitli pankart ve dövizler açtı.

Başbakan Erdoğan'ı sporcu kıyafetiyle resmeden ve üzerinde ''Bu adam bu enerjiyi nereden alıyor?' sorusu ile ''İşimiz hizmet, gücümüz hizmet'' yanıtının bulunduğu pankartı gören Erdoğan, gülümseyerek karşılık verdi.

''Kemal Kılıçdaroğlu'na İstanbul'u tanıtım gezisi'' başlıklı ve ''CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu bir arabada giderken gösteren, Kılıçdaroğlu'nun ağzından 'Beni Kağıthane'de indir'' yazısı bulunan pankartla ilgili Başbakan Erdoğan, gülümseyerek, ''Bu hendekliler bir garip... Bunlar belli Temel Reisle birlikte çalışıyorlar'' diye espri yaptı.

Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu'nu elinde balonu olan küçük bir çocuk, kendisini de bu balonu patlatan kişi olarak gösteren karikatürle ilgili, ''O balonları benim milletim çoktan söndürdü zaten'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın bir güreş meydanında CHP Lideri Deniz Baykal'ı yendiğini gösteren büyük boy bir karikatür de dikkat çekti.

-CUMA NAMAZI-

Başbakan Erdoğan, açılış töreninin ardından Hendek'teki Büyük Cami'de cuma namazını kıldı.

Başbakan Erdoğan, namazın ardından, caminin karşısındaki Hendek Belediyesine, vatandaşlarla sohbet ederek, yaya olarak geçti. Bu sırada Erdoğan, çocuklara oyuncak ve not defteri hediye etti.


Kaynak:
Bu haber toplam 1096 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri