Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan FLAŞ AÇIKLAMALAR

28.09.2009 12:12
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde 10. Ulaşım Şurası'nın açılışında konuştu.
İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

- Dünün düşünme tarzıyla bugüne ilişkin çözümler üretemeyiz. Türkiye değişiyor. Hemde çok hızlı değişiyor. Bölgesinin huzuru için gelişiyor. Dünyadaki barışa daha fazla katkı sağlamak için değişiyor. Avrupa Birliği’ne yeni bir soluk kazandırmak için değişiyor.

- BM ve G-20 oturumlarının yanı sıra ABD’de bir çok temaslarımız oldu. 32 devlet başkanı ve başbakanla görüşmelerimiz oldu. Nükleer silahlara ilişkin ve son derece önemli bir liderler zirvesi oldu. Genel kurulda Türkiye’nin dış politika vizyonunu anlatma fırsatım oldu. Yaptığımız görüşmeler neticesinde, BM Genel Kurulu ve G-20 zirvesi çerçevesindeki ziyaretimiz özellikle şunu gösterdi. Türkiye’nin bölgesel ve küresel barış için refah kalkınma ve istikrar için bugüne kadar sağladığı ve sağlayacağı çok büyük katkılar olacaktır dünyamıza.

- Biz kıymetimizi bugüne kadar bilmedik. Ne zaman denizden çıkarılıp karaya atılınca o zaman anlayacağız. Onun için kendimizi dünyaya iyi tanıtmak durumundayız. Türkiye’yi farklı bir ligde ilerletmeye devam edeceğiz.

-Türkiye olarak 10 yıllar boyunca ciddi sıkıntılar yaşadık. Türkiye'nin bölünmüş yol ağı 6 bin km ile düşük seviyelerdeydi. Biz bunu kabullenmedik. Ve 15 bin km'lik bölünmüş yol hedefimiz var. 7 Yılda 10 bin 600 km ilave ettik. Karayollarında ölümlü kaza oranı son 7 yıl için de azalttık. Sadece yurtiçindeki ulaşım imkanlarını rahatlatmakla kalmadık. Küresel entegrasyona da uyduk.

-Marmaray sayesinde kıtadan kıtaya geçiş 4 dakikaya iniyor. Diğer taraftan Bakü Tiflis Kar demiryolu ve Ankara Sivas hattı da ayrı bir önem taşıyor. Ulaştırmaya yaptığımız her yatırım, Asya'nın Avrupa'ya istikrarlı açılımına katkı sağlıyor...

-Dünün kavramları ve kelimeleri ile bugüne ait cümleler kuramayız. Dünün muhalefeti, ile bugüne dair çözümler kuramayız. Türkiye değişiyor... Barış ve istikrara katkı için değişiyor. AB'ye yeni bir vizyon kazandırmak için değişiyor...

-Bu ülkeyi en büyük 10 ekonomi arasına sokacağız. Bu konuda bu milletin gücüne inanıyorum...
Bu haber toplam 928 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri