Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan Van'dan teröre seslendi

20.06.2010 12:08
Başbakan Erdoğan ve TSK Komutanlarımız, Genel Bakanlarımız , Hakkari'deki şehitlerimiz için Vandaki törende saygı duruşunda bulundurlar ve sonrasında konuşma gerçekleştirdiler.

Saat 11.00’deki törene Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile çok sayıda bakan katılacak. Erdoğan ve Başbuğ’un törenin ardından helikopterle Hakkâri’ye geçerek, saldırının meydana geldiği bölükte incelemelerde bulunmaları bekleniyor. Bu arada Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de ‘Türkiye Buluşmaları’ toplantılarına katılmak üzere gittiği Kayseri’den, Başbakan Erdoğan’ın talimatı üzerine Ankara’ya döndü.

BİR İLK YAŞANACAK

Çiçek’in, “AB ülkelerinin, PKK’yı himaye ettiklerini ve bugüne kadar bir tek teröristi bile iade etmedikleri” sözlerinin ardından gözler AB Büyükelçilerine çevrildi. Festival için Van’da bulunan AB Büyükelçilerinin büyük bir bölümünün bugün şehitleri uğurlama törenine katılacağı öğrenildi. Bu katılımının, PKK terörünün kınanması açısından sembolik bir anlam taşıdığı ifade edildi. 

Korgeneral Nazım Altıntaş:

Sayın Başbakanım Komutanım ve değerli misafirler. 7 Tepe bölgesinde hududu korumak ile yapılan hain bir saldırı sonunda meydana gelen şehitlerimizi son yolculuğuna yolculuyoruz. Burada beraber TSK olan olaraktan herkese saygı ile eğiliyor ve selamlıyoruz.

Terör olayları bir amaç değil ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kullanılan bir araçtır. Bundan sonrada halkımızın birlik ve beraberliliği olaraktan hiç bir şekilde kaznamayıp hüsrana uğrayacaktırlar. Çeşitli vaadler ile kendilerine çeken ve aynı zamandada yok olma endişesi içindedirler. Bu eylemi yapanların yaptıklarının bıtkınlığıdır. En uzak köşelere gidiyor ve halkımız ile görüşüyoruz. En büyük zararları burada yaşayan insanlara verdiğini görüyoruz. Terörün sona ermesi için ghösterdikleri gayretleri bu uğurda verdiğimiz şehitlerimize burada vaad ediyoruz.

Evlatlarınızı asker ocağına teslim ettikten sonra onlarda bizim evlatlarımız oldu. Aynı yemeği ve aynı herşeyin aynı olduğunu görüp yaşayıp ilerledik. Ama oğlunuz izine giderken sizlere selam gönderdik. Aynı acıyı bizde yüreklermizide taşıyoruz. Vatan ve Millet'imiz sizlere minnettardır. Aziz şehitlerimiz 2500 Rakımlı buraları görmeyenler için sadece haritada sınır namusdur derken sizler şehit oldunuz.

Sizleri şimdi buradan uğurluyoruz. Aile ocağında icra edilecek töreninizde yanınızda olamayacağız. Siz silah arkadaşları olarak hakkımızı helal ediyoruz. Ruhunuz şaad olsun. Bizim görevimiz nerelerde ise Terörist'ler gidip bulup onları yok etmektir. TSK olarak yüce Milletimizin verdiği destek ile ne olursa olsun devam edeceğiz. Arz ederim...

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan:

Değerli arkadaşlarım sevgili vatandaşlarım bugün burada 11 Kahramanımızı ebediyete uğrluyoruz. Şüphesiz ki acımız çok büyük hüznümüz dağlar kadar. Ama boynumuzu bükmüyoruz bükmeyeceğiz. Kor ateşde olsa hüznümüzü yüreğimize gömecek göz yaşımızı içimize akıtacak bugün hainleri sevindiremeyeceğiz. Bizler alaleden bir toprak parçasının üsütnde yaşamıyoruz. Bu topraklar farklıdır. Bu topraklar mübarektir. Bu topraklar 73 Milyonun canının bir parçasıdır. Bin yıl boyunca aziz şehitlerimizin kanı ile sulanmıştır. Her bir karışına her bir zerresine ejdadamızın kahramnalık destanları kazınmıştır.

Vatan bizim namusumuzudur. Onurumuzdur Ejdad bu vatran topraklarını çiğnetmemiştir. Bugünde yarında göüğüsümüz sipere olacak çiğnenmeyecektir. Her bir ferdi ile dostça arkadaşça omuz omuza kahraman verdiği istiklal mücadelesi bu ülkenin ve milletin sarsılmaz çimentosunu sarmıştır. Buradan çok net bir şekilde ifade ediyorum kazanamayacaklar hiç bir şey elde edemeyecekler. Kendi karanlıklarında eriyip gidecekler kendi kanlarında boğulacaklardır. Düşmeyeceğiz hiç bir zaman ümitsiz olmadık bundan sonrada olmayacağız. Hiç bir zaman şiddet mağlumuna telsim olmayacğaız. Bu tür kanlı saldırılar milletimizin istikrarını değiştiremeyecek Güçlü ve İKtidarlı Bir Türkiye olma planından almayacaktır.

Güvenlik güçlerinin kararlılığını bozamayacaktır. Kahramanlarca bu toprakları savunacağız. Teröre inat direnecek onlara inat kardeşliğimizi birliğimizi bütünlüğümüzü daha da yükselteceğiz. Sizin ölüler olmadığınızı biliyoruz. Sizin bugün sadece ebediyete değil o en yüce Makama o en yüksek Mertbeye yollluyoruz. Gözünüz arkada kalmasın. Sizin bıraktığınız emanete tıpkı sizin gibi kanımızn ölümüz canımız ile bırakmayacağımızı unutmayınız. Sizler ejdadaımıza mahçup olmadınız.

Şanlı tarihine silinmeyecek şekilde siz bu topraklara isimlerinizi yazdırdırnız. Yolumuzu aydınlatacaklar ve kor ateşiniz istikbalimizin teminatı olacaktır. Ey Şehid Anne'si ve Ey Şehid Baba'sı: yüreğinizin dağlandığınızı biliyoruz canınızdan canınınzın gittiğini biliyoruz Düşmanı sevindirmemek için gizli gizli ağlayıp feryad ettiğinizi biliyooruz artık bunların hepsi birer bu Aziz Milletin birer evlatları olmuştur. Sizin büyüklüğünüz Asker eğlediğiniz bugün yücelerin en Yüce Mertebesine ulaşmıştır.

Aziz Milletim sizlerde müsteri olunuz. Aziz şehidlerimizin yükselttiği bu bayrak yurdumuzun 4 bir köşesinde ebedi olarak dalgalanacaktır. Terör asla kirli emellerine asla ulaşamayacaktır. Türkiye'nin kardeşliğine bu figuran ve taşeronlara tekrardan cevabını verecektir. Şehidlerimize Hakkınızı Helal edin. Bu Aziz Millet şehidlerinden razıdır. Allah'da onlardan razı olsun. Şehidlerimizi onlara yollar iken Kendilerine Allah'tan niyaz ediyor hepinize Sevgi ve Saygılarımı sunuyorum.

İhlassondakika / Muhammed Talha SARIKAYA

Bu haber toplam 1012 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri