Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın Yahudi lobisini azarladığı ortaya çıktı

21.10.2009 10:50
İşte New York'taki toplantıda yaşanan o şok tartışma...
Başbakan Erdoğan’ın geçtiğimiz ay New York’ta Yahudi lobisiyle yaptığı görüşmenin sancılı geçtiği ortaya çıktı.

SALONU TERK ET ERDOĞAN
EKİM ayı sonunda ABD Başkanı Barack Obama’nın davetlisi olarak Washington’a gitmesi beklenilen Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, bu kez geçtiğimiz ayki ABD ziyaretinde olduğu gibi Yahudi lobisi temsilcileriyle görüşmesi biraz zor görünüyor. Zira geçtiğimiz ayki toplantıda Haham Levi Shemtov ve Başbakan arasında geçen diyalog lobi için çalışan birçok kişinin dilinde. Gazete Habertürk’e konuşan Yahudi lobisi yetkililerinin iddiasına göre, Shemtov toplantıda Erdoğan‘dan, BM’de yapacağı konuşma sırasında İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın, Yahudi Soykırımı’nı inkâr edici yönde konuşması ve İsrail’i kınaması durumunda protesto amacıyla salonu terk etmesini rica etmiş.

ABD'YE DEĞİL DE İRAN'A MI İNANIYORSUNUZ
Başbakan tek kelimeyle “Hayır” cevabını verince, toplantı salonunda sert rüzgârlar esmeye başladı. Toplantının ilerleyen bölümlerinde de Shemtov, Türkiye’nin İran’a karşı tavır alması talebini tekrarlayınca ipler kopma noktasına geldi. Erdoğan İran’ın nükleer programının barışcıl amaçlı olduğunu savununca, Yahudi bir yetkili de Erdoğan’a “Amerika’nın söylediğine değil, İran’a mı inanıyorsunuz?” diye karşılık verdi.

GAZZE’YLE İPLER KOPTU
Gazze operasyonunun gündeme gelmesiyle toplantıda ipler koptu. Erdoğan azarlayıcı sert bir ses tonuyla İsrail’in çocuk, kadın demeden 4 binden fazla Filistinli’yi öldürdüğünü anlattı. Karşı taraftan bir yetkili ise Erdoğan’ın sözlerini “4 bin değil 1400 kişi öldü” şeklinde düzeltti. Daha sonra Erdoğan da bu ifadesini düzeltti.

SALONU TERK ETTİLER
Başbakan, toplantıda Hamas’ı savunup, Hamas’ın ‘PKK ile karşılaştırılamayacağını’, İsrail’in savaş suçu işlediğini söyleyince, lobiciler Gazze’de yaşanan olaylarda bir tek Türkiye’nin, Hamas’a “toz kondurmadığını” söylediler. Toplantıya katılanlardan birkaçının Erdoğan’ın bu ifadelerini protesto ederek, salondan çıkıp gittikleri ortaya çıktı.

HABERTÜRK


Bu haber toplam 1282 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri