Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan Yargıtay'a sert çıktı

18.06.2010 16:36
Başbakan Erdoğan'ın gündeminde terör ve yargı vardı.. Haberal'ın davasına bakan hakimlere kesilen ceza Erdoğan'ı kızdırdı.

Ergenekon tutuklusu Mehmet Haberal'ı tahliye etmedikleri iddiasıyla Yargıtay'ın tazminata mahkum ettiği 9 hâkime değinen Erdoğan, Yargıtay'ın güvenirliğini yitirdiğini savundu.

Erdoğan , ''Bugüne kadar olmamış ve yeni kapıların açılmasına mesnet teşkil edecek bir adımdır. Bakınız henüz hakkında karar kesinleşmemiş ve yargı süreci devam ederken, anayasayı çiğneyerek böyle bir kararı verme yetkisini üst mahkeme kendisinde nereden buluyor?'' diye konuştu.

'Açılım bitti' diyenlere tepki gösteren Erdoğan, bu alanda kararlılıkla mücadelelerinin devam ettiğini belirterek "Eğer yapacağın varsa bir şey mum yak aydınlansın Türkiye" dedi.

Artan terör saldırılarının zamanlamasına dikkat çeken Erdoğan, "Türkiye dış poliştikada tarihinin en güçlü dönemini yaşıyor. Dış politika ve ekonomide başrılar ortada. Böyle bir dönemde terör yine devreye giriyor" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan AK Parti Genel Merkezi'nde yapılan Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuştu. İşte Erdoğan'ın açıklamaları: 

TERÖR ÖRGÜTÜ İHALE ALDI

Terör örgütü yeni bir ihale almıştır ve gereğini yerine getirmektedir. Türkiye kalkınmaya başladığında terör örgütü devreye girmektedir. Ekonominin atılım yaptığı demokratikleşme dönemlerine bakın.  Terör örgütünün saldırılarındaki zamanlamaya bakın. Oy kullanma iradesini kullanamamak milletvekili iradesine ters. Evet dersin hayır dersin Zaman çalmanın tezgahtarlığına soyunma.

 

Mehmet Haberal davası
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Ergenekon ikinci davasının tutuklu sanığı Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın "sorgusunda sorulan 180 sorunun hiçbirinin terör örgütü kurmak ve yönetmekle ilgili olmadığı, buna rağmen tahliyesine karar verilmediği" gerekçesiyle İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi'nde görev yapan 9 hâkim hakkında bin 500'er TL tazminat ödemelerine karar verdi. Kararın kendilerine ulaşmadığı için kesinleşmediğini söyleyen hâkimler ise hukukun gereğini yaptıklarını belirterek kararın kendilerine tebliğ edilmesinin ardından temyize gideceklerini belirtti.  14 aydır tutuklu bulunan Mehmet Haberal'ın avukatları Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'ne başvuruda bulunmuş ve müvekkillerini salıvermeyen hakimlerden şikayetçi olmuştu.

KARŞIMIZDA CEPHE OLUŞTU

Bugün de yapılan budur. Türkiye demokratikleşme yolunda adım atıyor, herkes değişmeli kanaatini ortaya koyarken, ne zaman parlamentoya getirildi, olay farklılaşmaya başladı. Karşımızda bir cephe oluştu, CHP, MHP, BDP, terör örgütü ve yanında İmralı vardı. Karşısında parlamentoda sadece AK Parti vardı.

BDP'LİLER ZİL TAKIP OYNADI

Partimiz sürekli kapatılıyor diyenler bir madde geçmeyince zil takıp oynadılar. Tam referandum arefesindeyken terör örgütü devreye giriyor. Dış politika en itibarlı günlerini yaşıyor. Türkiye'nin gür sedası dünyanın her köşesinde yankılanıyor. Avrupa'da, Amerika'da işsizlik oranları yükselirken, Türkiye'de hızlı şekilde düşüyor. Böyle bir dönemde terör yine devreye giriyor. 

RANT PEŞİNDE KOŞANLAR CİNAYETE ORTAK

Terör örgütü figüran olarak kullanılıyor. Ama onlar amaçlarına ulaşamayacak. Eğer yasama yürütme yargı dayanışma içinde olmazlarla bu işin bir kanadı eksik kalır. Güvenlik güçlerimiz mücadele konusunda elinden geleni yapıyor. Ne şekilde olursa olsun rant peşinde koşanlar en az terör örgütü kadar suçludurlar ve cinayetlerden sorumludurlar.

9 YARGI MENSUBUNA CEZA

Kısa bir süre önce, birkaç gün önce malum 9 tane yargı mensubuna, hakime, malum yine bir dava açılması neticesinde üst mahkemenin kalkıp da ceza vermesini bu ülkede hukuk adına ciddi sıkıntı süreci olarak görüyorum. Bugüne kadar olmamış ve yeni kapıların açılmasına mesnet teşkil edecek bir adımdır. Bakınız henüz hakkında karar kesinleşmemiş ve yargı sürece devam ederken, Anayasayı çiğneyerek böyle bir kararı verme yetkisini üst mahkeme kendisinde nereden buluyor? Bu bir.

HERKES KENDİSİNE ÇIKIŞ YOLU ARAYACAK

İkinci bir konu, bundan sonra mahkum olanına, tutuklusuna kadar hepsi için bir kapı açılacak mı? Açılacak. Şimdi, herkes müracaat edip aynı şekilde bu tür davaları açmak suretiyle kendilerine yeni çıkış yolları arayacak mı? Arayacak. Ne olacak? Bunun altından neyle kalkacaksınız? Hangi hukuka ve hangi maddeye dayalı olarak böyle bir adım atıyorsunuz? Bunun ideolojiden ayrı bir yanı olamaz. Bunun kendi özel dünyalarındaki verilmiş karardan başka bir özelliği yoktur. Buna ne kendileri inanıyorlar ne de milleti inandırabiliyorlar. Ben inanmıyorum, kimsenin de inandığına ihtimal vermiyorum. Çünkü yargı o kararla güvenirliğini adeta bitirmiştir. 9 hakime böyle cezayı verdiğiniz andan itibaren bu ülkede yargının güvenirliği kalmaz.

TERÖRE İNAT KARDEŞLİK DİYECEĞİZ

Terör örgütü kurulduğu günden itibaren maşa olarak kullanılmıştır. Terör örgütünün gayesi hiç bir zaman milletin huzur ve esenliği olmamıştır. Benim Kürt kardeşlerinin hiç bir zaman sözcüsü olmamıştır. Nasıl çeteler millete istikamet veremezse, eli kanlı terör örgütü de istikamet veremeyecektir. Teröre inat kardeşlik üretim yatırım diyeceğiz. Halkımıza daha fazla hizmet götüreceğiz.

İSTİSMAR DEVAM ETSİN DEDİLER

Diyalogla en geniş katılımla meseleyi masaya yatırdık. Hal çare aradık. Siyaset çözüm yeridir el birliğin ile çözüm bsulalım dedik rahatsız oldular. İstismar zemini ortadan kalkmasın dediler. Sorunlar çözülmesin, statüko devam etsin dediler. Yatırım adına ne yapmışlar, yollarına mı bakmışlar. Sadece işi tamemen ideolojilerine hizmet noktasında ilgilendiler.

TAŞ ATAN ÇOCUKLAR

Anayasa terör bitmesin, Kardeşlik hukuku olmasın. Türkiye kalkınmasın. Neden? AK Parti başarmış olur. Bütün karşı çıkanların ortak noktası AK Parti kazanmasın düşüncesidir. Taş atan çocuklarla ilgili konuyu takip edip yasayı çıkartacağız. Düzenleme yaparken konunun muhataplarıyla görüştük. Biz biliyoruz ki muhalefet yine destek olmayacak.

AÇILIMDA GERİ ÇEKİLME YOK

Terör geçmişe oranla azalmıştır. Çözüm sürecini sabote etme çabalarıdır. Çünkü nemalandığı piyasa ortadan kalkacaktır. Sorun derinleştiği için tırmanıyordu bugün çözüldüğü için tırmandırılıyor. Savaş baronlarına asla boyun eğmeyeceğiz. Ne geri çekileceğiz ne de vazgeçeceğiz

DAĞDAKİLERİN ANNELERİNE: MASAYA YUMRUĞUNUZU VURUN

Oğlu dağa çıktığı için yüreği yanan annelere sesleniyorum: Kandırılıp dağa çıkan çocukları nifak odakları tarafından kullanılıyor. Hayatlarının baharında kirli senarloyların parçası oluyorlar. Çocuklarınızı kanlı tüccarların elinden çekip alın. Bilyorum sizin de uykularınızı kaçıyor.Lütfer karşı durun ve seninizi yükseltin. Sizler el ele verirseniz bozabilirsiniz. Yüreğini ortaya koyun yeter artık deyin. Masaya yumruğunuzu vurun ve çocuklarınıza sahip çıkın.

DÜŞMANA İNAT GELİN AYDINLIK GELECEĞİ KURALIM

Diğer anne ve babalara da sesleniyorum. Kim ki toptan bir bölge insanını potansiyel suçlu görürsen o terörün tuzağına düşmüştür. Teröre inat gelin milletçe bir kez daha kucaklaşalım. Bu mübarek aylarda kucaklaşalım. Gelin husumetleri ortadan kaldıralım. Düşmana inat gelin aydınlık geleceği hep birlikte kuralım.

TÜRKİYE'NİN BAŞBAKANI SÜNEPE Mİ?

İsrail'le barış olması için İsrail'de hükümetin gitmesi, Türkiye'de de AK Parti'nin gitmesi gerekir diyen köşe yazarları var, televizyonda çıkıp konuşanlar var. Onlar bunu söyleyecek kadar cesur, Türkiye'nin Başbakanı sünepe, öyle mi? Felaket tellalları kriz teğet geçecek dediğimizde bizimle dalga geçtiler. İktidarın gitmesi için yurt dışında lobi yaptılar. Gücünü hangi patronrdan alırsan al, biz gücümüzü haktan ve halktan alıyoruz

HANGİMİZ IMF'CİYİZ?

İşsizliği düşüreceğiz dedim. Dalga geçmeye başladılar. Hükümeti devralırken IMF'den 23 milyar dolar borç aldık. Şu anda 7.1 milyar dolar borç kaldı. Hangimiz IMF'ciyiz? Yolsuzluk içindeki ülke bu borcu nasıl ödesin? Cididi olun biraz ya.. Ama bunlarda ciddiyet yok ki.. 72 milyar dolar Merkez Bankası'nın parası var.

MALUM BASIN LOBİLER SU TAŞIYOR

Dere yatağında akıyor. Türkiye ayağını daha iyi yere basarak barış çağrılarını yapıyor. Türkiye'nin İsrail'in devlet terörünü kabullenmesi bekleniyordu. Türkiye'nin bu işin peşini bırakmayacak. Kimseye şirin görünmenin gayreti içinde değiliz. Bazı lobiler küresel ölcekte bu işin peşini bırakması için kampanya başlattı. Malum basın ve yazarlar bu kampanyaya su taşımaya devam ediyor

KAÇ DEFA KIRGIZİSTAN'A GİTTİN?

Sayın Bahçeli bu konuyu bile istismar ediyor. Güney Kore'de bunun Gül'e gel bu işe müdahale et diyor. Görüşmelerimizi sürdürüyoruz Biz yardımlarımızı gönderiyoruz. Burada ne yazık ki kardeşler arasında olan bir olay. Bu sürece girmeniz sıkıntılı olur. Oradaki vatandaşlarımızı tahliye etttik. Hayatında kaç defa Kırgızistan'a, Özbekistan'a gittin bunu söyle? 3.5 yıl iktidarda kaldın. Kaç defa gittin bunu söyle.. Hamdolsun bir kere iki kere 5 kere gittik.

AÇILIM DEVAM EDİYOR

Açılım bitti hayır arkadaş aynı kararlılıkla devam ediyoruz. Yolculuğumuza devam edeceğiz. Bu alanda mücadelemizi veriyoruz, vereceğiz. Bu başlıkları atanlar açılımla Türkiye'nin önünü kapamak isteyenlerdir. Eğer yapacağın varsa bir şey mum yak aydınlansın Türkiye.

Bu haber toplam 1048 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri