Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan Yargıya Çok Sert Çıktı

07.03.2010 09:19
Erzincan'daki Ergenekon soruşturmasına Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) müdahalesiyle başlayan tartışmalar, farklı bir noktaya taşındı.

TUSKON'un Genel Kurulu'nda, işadamları kendilerine "Ufukların efendisi” diye seslenen Erdoğan'ın yargı reformu ve sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısı hakkındaki konuşmasını ayakta alkışladı...

TUSKON'luların İstanbul'a dünyanın dört bir yanından gelen işadamlarını evlerinde ağırladıklarını, o ülkelere gittiklerinde de baş tacı edildiklerini bildiğini söyleyen Erdoğan, bu gayretlerinden dolayı işadamlarına şükranlarını sunarak, "Türkiye bugün sizlerin gayreti ve heyecanıyla yeryüzünde tekrar ufukların efendisi oluyor" dedi. Erdoğan'ın açıklamalarını işadamları ayakta alkışlayarak destekledi.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, "İş dünyası olarak demokrasiden yanayız. Demokrasi gelişirse yatırımlar için daha uygun bir ortam oluşur. Başbakan'ın konuşmasının sık sık alkışlarla kesilmesi, hükümetin politikalarının desteklendiğinin net bir göstergesidir" dedi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise "Başbakan gerek sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısıyla ilgili gerek diğer konularda gereken açıklamaları yaptı. Tüm TUSKON üyeleri kendisini destekledi. Konuşmasının sık sık alkışlarla kesilip ayakta alkışlanması bu desteğin göstergesiydi" diye konuştu.

YENİ YÖNETİM KURULU

Bu arada, TUSKON'un yeni yönetimi de şu isimlerden oluştu: Rızanur Meral, Ahmet Ciğer, Ahmet Küçükbay, Ali Çiçeksay, Aydın Ateş, Cahit Durmaz, Cahit Erbalcı, Doğan Kaynak, Efsane Turan, Fuat Özbekli, İsmail Hakkı Kısacık, Mustafa Yıldız, Necat Nasıroğlu, Nurettin Eroğlu, Osman Nakiboğlu, Osman Reis, Ömer Faruk Kavurmacı, Ramazan Davulcuoğlu, Recep Ekşi, Şükrü Boydak, Vedat Yöndem.

TOPLANTIYA 3 BİN İŞ ADAMI KATILDI

Başbakan Erdoğan'ın katıldığı toplantıya Türkiye'nin dört bir yanında 3 binden fazla işadamı katıldı. TUSKON'un yaptığı çalışmalara atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Gül'ün mesajı uzun süre alkışlandı. Toplantıyı organize eden isimlerden biri olan Recep Ekşi'yi bir ara “ya konuklar dışarıda kalırsa” korkusu sardı. Konuklar dışarıda kalmadı ama ayakta çok sayıda izleyeci vardı.

Toplantıya iş dünyasının ünlü isimleri Rona Yırcalı, Abdülkadir Konukoğlu, Erdoğan Demirören, Ethem Sancak, Erdal Bahçıvan ve Hazım Sesli gibi isimler vardı. Toplantıda erkeklerin egemenliği vardı. İş dünyasının kadın temsilcilerinden Ceyda Erem neredeyse tek kaldı. Başbakan toplantıya kabinedeki ekonomi kurmaylarının tamamıyla katıldı.

KAYBEDEN TÜRKİYE OLMAZ

Başbakan Erdoğan, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarıyı kabul etmesine sert tepki gösterdi. Yaşanan gelişmeyi komedi olarak değerlendirerek "Değişen ne oldu, kim kazandı" diye soran Erdoğan, "Tarihe bakmak siyasilerin işi değildir, Türkiye'nin büyüklüğünü anlamayanlar anlayacaklardır" dedi. "Bu karar bize zarar vermez, kaybedenler küçük düşünenler olur" diyen Erdoğan şöyle konuştu:

YERİNİ BİLMEZLER

"O Meclis'te evet oyu verenlerin kaç tanesi acaba Ermenistan'ı haritada gösterebilir? Bunların kaç tanesi Osmanlı tarihini biliyor? Kaç tanesi Ermenistan'a yönelik iyi girişimlerden haberdardır? Türkiye'nin büyüklüğünü anlamayanlar anlayacaklardır kimse bizi yalan ve yanlış politikalarına kurban edemez. Oradaki verilecek kararlar bizi bağlamaz, tarihiyle, kültürüyle, medeniyetiyle Türkiye çok büyük bir devlettir, bu ülke bir kabile devleti değildir, bunu herkes böyle bilmelidir. Yalan yanlış bilgilerle bir ülkeye rota çizilmez. Öyle bir senaryo oylandı ki, bu bir komedidir. Türkiye bu tür komedilere, oldu bittilere pabuç bırakmayacak kadar asil bir duruş sergiler."

ASIL YARGI, YASAMAYI KUŞATTI

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in "Yargı kuşatılmak isteniyor" sözlerine, TUSKON Genel Kurulu'ndaki konuşmasında Başbakan Erdoğan oldukça sert cevap verdi. "Yasama ve yürütme yargının kuşatması altında" diyer Erdoğan şöyle konuştu: ''Dün yargıdaki bir başkanımızın yaptığı bu açıklama, gerçekten bizi üzmüştür. Nedir? 'Yargı, kuşatma altındadır' ifadesi veya 'Yargı kuşatılmaya çalışılıyor' şeklinde bir ifade. Ben bu değerli dostuma şunu hatırlatmak isterim; bu ifadeniz bir defa ne yasal uygulamalarla ne de filli uygulamalarla mümkün değil. Ancak şunu ben burada çok rahat söyleyebilirim; Türkiye'de yasama da yürütme de yargı tarafından kuşatılmıştır."

Başbakan Tayyip Erdoğan, yargı kurumlarına "En güzel, en verimli olmamız gereken dönemlerde hep ön kestiniz. Artık bunları anlatmak durumundayım. Ve anlatacağım, bedeli ne olursa olsun." diyerek sitem etti. Partilerinin her kurum ve kişiye önyargısız davrandığını anlatan Başbakan, aynı samimiyeti görememekten yakındı. Erdoğan, hükümetleri dönemine gelene kadar, adeta 'merdiven altlarında' adlî çalışmaların yapıldığını dile getirerek, kendi iktidarları döneminde 170 kadar adalet sarayını bitirdiklerini kaydetti. Yargıtay Başkanı'nın "Fizikî şartlarımız müsait değil." açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını kaydeden Başbakan, halihazırdaki adliye sarayı inşaatlarının ortada olduğunu kaydetti. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) içerisinde 'Adalet Bakanı ve Adalet Bakanı Müsteşarı yer alamaz.' değerlendirmesine sert tepki gösteren Başbakan, "Biz gelene kadar neredeydi sizin aklınız yahu? Bundan önce bunları niye konuşmadınız? Biz mi getirdik onları?" sorularını yöneltti. Yargıda kendilerinden önceki iktidarların atama yaptıkları gibi kendilerinin de aynı yolu denediklerini ancak Danıştay'ın bunu engellediğini anlatan Başbakan, şu değerlendirmeleri yaptı: "Danıştay 'Hayır yapamazsınız.' dedi. 'Nasıl olacak?' dediler, 'kamera sistemi ile olacak'. Biz bu kamera sistemini birisinden duyduk da sizden duymayı anlayamadık. Yahu bugüne kadar kamera sistemi ile yargıya, Danıştay'a, şuraya buraya adam mı alınır, Allah aşkına Mehmet Moğultay döneminde alınan adamları siz böyle mi aldınız? Şimdi biz aynı sistemle alırken ne oldu size? Şimdi diyor ki 'eksikliğimiz var, eleman eksikliği var'. Tamam, işte eleman alalım. 'Olmaz, biz nasıl dersek öyle alacaksınız'. Tamam da yürütmenin görevi bu, senin görevin değil ki. Yasalar bu görevi yürütmeye vermiş."

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş da konuşmasında Türkiye'nin en temel meselesinin demokratikleşme olduğunu dile getirdi. Türkiye'de son dönemde yaşanan krizlerin vesayetçi bir sistemden kaynaklandığını anlatan Kurtulmuş, bu durumdan kurtulmak gerektiğini kaydetti. Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu ise Türkiye'nin en büyük probleminin işsizlik olduğunu belirterek, gündemin bu alana yoğunlaşmasını istedi.

ÖRNEKLE KONUŞURUM

"Eğer yasama organı 411 ile bir karar çıkartıyor da bu 411 yok sayılıyorsa yargı tarafından siz bu ülkede yasama veya yürütmenin yargıyı kuşatmaya çalıştığından bahsedemezsiniz" diyen Erdoğan, "Ben örneklerle konuşuyorum. Aynı şekilde yerindelik kararı yürütmeye ait olduğu halde yargı yerindelik kararını yürütmenin elinden alıp kendisi uygulamaya koyuyorsa siz yargının yürütme veya yasama tarafından kuşatıldığından bahsedemezsiniz. Yargının fiziki şartları yoktur eğer diyorsanız bu çok büyük bir haksızlık" ifadesini kullandı.

SEÇİME GİDELİM DESEN BİN DEREDEN SU GETİRİRLER

Muhalefetin ''Anayasa yapma uzlaşmam, destek vermem, Anayasa Mahkemesi’ne götürürüm. Referandum yapma. Reform yapma'' dediğini söyleyen Erdoğan, erken seçim taleplerine de yarıt verdi. "''Peki ne yapalım? Erken seçime gidelim" diyen Erdoğan şöyle devam etti:

"İnanın, haydi seçime gidelim deseniz bin dereden su getirip kaçacak delik ararlar. Bunlar sadece blöf yapıyor. Bunlar kendilerini inkar etmekle kalmıyorlar, halkı da inkar ediyorlar, milleti de inkar ediyorlar. Oy çokluğu milli irade değilmiş. Son zamanlarda bazı medyadaki temsilcileri çıkıp konuşuyorlar. Diyorlar ki millet yüzde yüz bir konuda ittifak etse bile bunun bir anlamı yok. Ne zaman anlamı var? 22 Temmuz öncesinde millet iradesini hiçe sayan, millete 'bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam' diyen bir parti vardı. Bugün sayının ikiye çıktığını büyük bir üzüntüyle görüyoruz."

Bu haber toplam 1280 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri